Археологи CНУ ім. В.Даля знайшли унікальне житло епохи неоліту

Співробітники археологічного науково-дослідного центру «Спадщина» Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля закінчили розкопки багатошарового комплексного археологічного пам`ятника «Заозерний», розташованого в південно-західній частині озера Підпіщане в Кріменському районі Луганської області.

Головною і унікальною знахідкою експедиції з`явилося виявлення залишків штучного житла неолітичного населення типу напівземлянки. Основа котловану житла знаходилася на глибині півтора метри від сучасної поверхні. У плані житлова будова мала підпрямокутну форму з округленими кутами, розмірами близько 7х6,5 метрів з виходом на південь. По периметру котловану знаходилися численні стовпові ямки – свідоцтва зроблених з колод стін, а в центральній частині напівземлянки вдалося прослідкувати осередкову яму, за допомогою якої опалювалося і освітлювалося приміщення.

Як припускають дослідники, в східній частині знаходилися вузькі спальні відсіки, обгороджені зробленими з колод стінами. Всі вони були торцями направлені на вогнище. У північній частині розташовувався спеціальний відсік для виготовлення і зберігання одягу, а в західній половині влаштована побутова частина житла, де готували і приймали їжу, а також виготовляли знаряддя праці. У цьому місці знайдено понад 60 різних знарядь з кременя, у тому числі і масивні рубаючі знаряддя, виготовлені в техніці двосторонньої оббівки, а також різні скребачки та різці. Подібне житло епохи неоліту зустрінуте вперше на території України.

«За великою кількістю археологічних знахідок поселення «Заозерне» можна було б зарахувати до найбільших побутових пам`ятників стародавнього східноукраїнського населення, – повідомляє директор археологічного науково-дослідного центру «Спадщина» СНУ ім. В.Даля професор Сергій Санжаров. – В товщі культурного шару були виявлені і поховання, що дає можливість археологам говорити про особливий комплексний характер даного археологічного пам`ятника. Не менш унікальним з`явилося і відкриття на досліджуваній площі частини ґрунтового могильника раннього залізного століття, яке належало раннім племенам сарматів, – аорсам».

Активну участь в експедиції брала студентська молодь, яка налічувала більше 50 чоловік.

До ювілею 90-річчя утворення Далівського університету в ньому планується відкрити експозицію Археологічного музею, де з передовими досягненнями далівськіх археологів зможуть ознайомитися не тільки фахівці, але і всі охочі.