Археологи Далівського університету дослідили курган віком 4 тисячі років до нашої ери

Співробітники археологічного центру «Спадщина» Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля провели розкопки стародавнього кургану, розташованого на території Кам`янобрідського району.

Згідно знайдених там артефактів, вчені можуть зробити висновок, що луганські землі старше офіційно встановленого терміну заснування міста на кілька сотень років.

Луганськ відраховує початок своєї історії з 1795 року, згідно з указом імператриці Катерини II про утворення Луганського ливарного заводу. Однак сучасні вчені не беруть до уваги той факт, що на цих землях задовго до вказаної дати вже проживали різні народності, в Кам`яному Броді і Вергунці існували зимівники запорозьких козаків. А в минулому столітті на території міста було розкопано кілька курганів з похованнями бронзового століття, які могли бути прабатьками сучасних луганчан.

На прохання Луганської мерії експедиція Далівського університету приступила до досліджень стародавнього кургану по вулиці Марленівській. Археологи хотіли вивчити культурну спадщину народів, що жили на території сучасної Луганської області. Керував розкопками директор Археологічного музею університету Євген Черних.

«У ході розкопок було з`ясовано, що найдавнішими виявилися поховання, датовані 4 тис. років до н.е. Цей проміжок часу називається «мідно-кам`яним віком», – зазначає Євген Черних.

Жителі того часу, що населяли землі в луганській заплаві, вже вміли виплавляти вироби з міді, займалися розведенням худоби (великої та дрібної), але все ще користувалися знаряддями праці з кременю. Відповідно до релігійних вірувань того періоду, померлого вкладали в скорченому положенні в спеціальні ями, над якими потім зводили курганні насипи.

Всього за час розкопок кургану були виявлені поховання декількох часових відрізків: від самого старого – 4 тисячі років до н.е. до самого «молодого» – 8-9 століття н.е.

Розкопки показали, що курган в Луганську виявився важливим комплексним історичним джерелом – стародавнім кладовищем, що функціонує протягом 5 тисячоліть, який містить в собі свідоцтва життєдіяльності на території нашого міста майже всіх стародавніх народів, починаючи від енеоліту й закінчуючи добою раннього середньовіччя. Сучасні мешканці Луганська в повній мірі можуть пишатися не тільки його сучасною, але багатовікової найдавнішою історією.

Підготувала: Тетяна Вауліна