Археологи Далівського університету знайшли кіммерійський скарб

У ході археологічної розвідки співробітники археологічного центру «Спадщина» спільно зі студентами Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля виявили на території Попаснянського району біля села Білогорівка кіммерійське поховання рубежу Х-IX ст. до н.е з унікальним скарбом з бронзового зброї.

До складу цього скарбу входять 15 предметів озброєння, серед яких бронзовий кинджал, рідкісні типи наконечників списів, дротиків і стріл. Примітно, що більша частина зброї позбавлена наслідів використання.

«Таке враження, що після виготовлення та мінімальної технічної обробки, зброя зберігалася як певна цінність і з цією метою була прихована в скарбі», – зазначив науковий керівник Археологічного центру «Спадщина», завідувач кафедри історії держави і права СНУ ім. В. Даля, доктор історичних наук, професор Сергій Санжаров.

Кіммерія – це найдавніша назва території Україні. Кіммерійці воліли ховати своїх померлих в традиціях бронзового століття. Похоронний інвентар включав в основному керамічний посуд. Скарби з предметів озброєння дуже рідкісні, тому що зброю берегли, передавали у спадок, ховали від чужих очей як велику цінність. Лише в поодиноких похованнях, що відносяться до категорії військових, знайдені кинджали, наконечники списів, частіше зустрічаються наконечники стріл, бронзові псалії та вудила від кінської збруї. Саме такий скарб і опинився в руках луганських археологів із СНУ ім. В. Даля.

Слід зазначити, що далівські археологи з величезними зусиллями знайшли всі предмети кіммерійського скарбу, які перебували у зруйнованому кургані біля с. Білогорівка під Лисичанськом. Предмети скарбу встигли розійтися по руках, а частина з них навіть потрапила в приватні колекції місцевих любителів старожитностей. Майже місяць археологи СНУ ім. В. Даля займалися розслідуванням, щоб встановити місце зберігання кожного предмета з цього скарбу. Зрештою вдалося возз’єднати в єдине ціле всі складові частини унікального кіммерійського скарбу предметів озброєння, який вже входить в науку під назвою «Белогорівській скарб».

«Наконечники і кинджал, що входять до скарбу, – розповідає директор Археологічного музею СНУ ім. В. Даля Євген Черних, – представляють єдиний і дуже ранній для культури кіммерійців археологічний комплекс. Будь-які кіммерійські предмети озброєння для науки становлять величезну цінність, оскільки вони взагалі одиничні і зберігаються в центральних столичних музеях. Такого комплексу зброї, який представлений в Белогорівському скарбі, немає в жодному музеї Європи».

Тепер завдання на найближче майбутнє – науковий аналіз предметів скарбу. Через рідкостність знахідок належить пошук аналогій, кореляція з подібними знахідками, уточнення тимчасових позицій. Загадки і таємниці кіммерійської культури фахівцям ще довгий час належить вивчати і розкривати. А Белогорівській комплекс займе центральне місце в експозиції з раннього залізного віку України Археологічного музею СНУ ім. В. Даля.

Підготувала: Наталія Вергуненко