Print

Археологи ратують проти розграбування ставки хана Золотої Орди

 

Науковий керівник Археологічного центру «Спадщина» Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля професор Сергій Санжаров, глава Луганського археологічного союзу Олексій Бритюк і начальник відділу охорони культурної спадщини Луганської обласної державної адміністрації Володимир Виборний показали місце розташування літньої ставки татарських ханів Золотої Орди.

 «Луганська область, як і весь Донбас, надзвичайно багата пам’ятками археології, – розповідає науковий керівник АЦ «Спадщина» СНУ ім. В.Даля професор Сергій Санжаров. – Це говорить про те, що наша територія була заселена впродовж тисячоліть і життя тут ніколи не припинялося. А зараз до того ж виявлений ще один вид історичного пам’ятника, особливий вид культурної спадщини – це давні кочовища, у тому числі ставки керівників великих середньовічних держав».

Спосіб життя монголо-татар – кочовий. В зимовий період хан Золотої орди жив в низов’ях Волги, а в літній період переїжджав на так звану «літню резиденцію». Виявити розташування такої ставки дуже складно – місце стерто часом, капітальні споруди не будувалися. Але завдяки місцевим жителям, далівським археологам вдалося на території Луганської області локалізувати місце, де влітку зупинявся татаро-монгольський хан.

Для ставки було вибрано зручне місце – це вододільні плато правого берега Сіверського Дінця в межах Привільнянського виступу русла річки під Лисичанськом. З двох сторін від плато піднімаються високі пагорби, на яких, можливо, стояла охорона табору. До речі, з двох кінців ставки були виявлені древні кургани епохи бронзи. З цього археологи зробили висновок, що місце розташування ставки на місцевості було марковано двома курганами.

«Ми, безумовно, зіткнулися із знахідкою всеукраїнського рівня, – продовжує Сергій Миколайович. – Золотоординські старожитності дуже рідкісні, оскільки татари не мали стаціонарних поселень, а весь час кочували степами. На Сіверському Дінці сходилися торгові шляхи, у тому числі і відомий Шовковий шлях, тобто місце розташування ставки було обрано не випадково».

За припущеннями археологів, у цей табір золотоординський хан приїжджав кілька років поспіль. На вісімсот метровій площі розміщувалося близько десяти тисяч поданих. Представляла собою ставка концентричне коло, в центральній частині якого знаходилася юрта самого хана і місце, де він приймав послів і вершив правосуддя. По периферії навколо його намету на відстані кидка каменю друг від друга розташовувалися намети наближених, родичів і дружин гарему. Потім розміщувалися ремісники, торговці. Замикали ряди намети населення орди найнижчого соціального рангу.

«Саме розуміння того, що ця місцевість є історичною територією – це новий підхід до археології, – розповів глава Луганського археологічного союзу Олексій Бритюк. – Тут жива історія знаходиться перед очима. Унікальність знахідки в тому, що знайти таку ставку – величезне везіння. І тепер наше завдання – не допустити подальшого розграбування або забудови такого унікального історичного місця, а також віднадити від нього можливих шукачів старожитностей».

З метою забезпечення охорони місця ставки хана Золотої орди організація луганських археологів ініціювала процедуру взяття на державний облік, передавши відповідні документи з пропозиціями обласної адміністрації. Зараз ситуація знаходиться під контролем у державних органів. Спільно з далівським археологами вони готують необхідні матеріали для передачі до Міністерства культури України, яке на експертній раді ухвалить рішення про надання статусу археологічної території. Статус «охоронна археологічна територія» дасть повноваження з охорони, обмеження господарської діяльності, будови та заселення.

«Вважаю, що ставка хана в майбутньому посяде гідне місце серед пам’яток не тільки Луганщини, а й країни. Це дуже цікавий для туристів і містоутворюючий для прилеглих населених пунктів об’єкт, – ділиться планами начальник відділу охорони культурної спадщини Луганської обласної державної адміністрації Володимир Виборний. – Є можливість розміщувати, обслуговувати харчуванням приїжджих гостей, проводити їм екскурсії та продавати сувенірну продукцію. У всьому світі це діє і виправдовує себе. Було б розумно і в Луганській області зробити щось на зразок тематичного парку, що дозволило б за рахунок туризму поповнити місцевий бюджет і забезпечити зайнятість населення довколишніх селищ. Такий підхід дозволить території розвиватися».

Нагадаємо, що місце розташування самої ставки було встановлено за концентрацією древніх знахідок. Місцевими жителями були знайдені монети, уламки побутових виробів, втрачені або викинуті речі. 90-95% кількості монет карбовані ханом Абдуллахом, який правив з 1361 по 1370-і роки. Однак зустрічаються срібні дирхеми, випущені ханами більш раннього періоду. А ще попалися рідкісні монети з написом «Муаззам-урду», що перекладається як «найвища орда» та імовірно є назвою самої ставки. Археологи одноголосно заявляють, що дане місце – історичне свідоцтво, прецедентів якому ще не було.

 

Підготувала: Наталія Вергуненко