Print

Далівський університет – фундамент успішного майбутнього

 

 Для випускників шкіл настала гаряча пора – час вибору професії. Цей вибір справді можна назвати доленосним. І його успішність залежатиме не стільки від сучасної системи освіти, скільки від вибору спеціальності, і, безумовно, навчального закладу, якому віддасть перевагу молода людина. Що вибрати, куди йти вчитися та які перспективи чекають сучасну молодь через п’ять років, після випуску з університетів? Про це та багато іншого розповів доктор технічних наук, професор, ректор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, голова Ради ректорів ВНЗ III-IV рівнів акредитації Луганської області Олександр Голубенко.

 – Молодь сьогодні, як відомо, воліє бути юристами та економістами. А СНУ ім. В.Даля – правонаступник найбільшого в колишньому СРСР Машинобудівного інституту. Коли інженерно-технічні спеціальності знову увійдуть в моду? 

– По-перше, сучасний абітурієнт не завжди дивиться на спеціальність з практичної точки зору з перспективою на майбутнє. А по-друге, спад промисловості логічно спровокував спад бажаючих отримати інженерно-технічну освіту. Тому ми кілька років поспіль спостерігали зменшення кількості вступників на інженерно-технічні напрями. Але, тим не менш, ми не закрили жодної спеціальності. Адже за такими великими дослідницькими університетами, як наш, закріплена місія «відродити» популярність не затребуваних сьогодні серед абітурієнтів спеціальностей. Тим більше, Далівський університет – єдиний на Луганщині готує фахівців за найширшим спектром інженерно-технічних напрямів, практично повністю забезпечуючи кадрами вугільну та машинобудівну промисловість регіону. Зараз політика розвитку держави спрямована на розвиток промисловості та високотехнологічних галузей. Щорічно нам збільшують кількість бюджетних місць на інженерно-технічні напрями підготовки. Зрушення в цьому напрямку є і з боку абітурієнтів. Останні два роки, незважаючи навіть на демографічну кризу, у нас збільшилася кількість бажаючих вступити на технічні напрями, особливо популярні транспортні технології. Крім того, щороку до нас надходить настільки багато заявок від роботодавців на фахівців інженерно-технічних напрямів, що ми просто не випускаємо стільки!

– Ваш прогноз на вступну кампанію цього року?

– Цього року очікуємо кількість абітурієнтів на рівні минулого року. Недобору у нас немає. Цього року нам збільшили державне замовлення на деякі інженерно-технічні напрями підготовки, наприклад, на перспективний напрям – «Мікро-та наноелектроніка».

– Чи з’явилися в цьому році нові спеціальності?

– Так, у цьому році абітурієнти можуть вступити на нові спеціальності, зокрема: бакалаврат «Програмна інженерія» та «Соціальна допомога», а також магістратура «Управління соціальним закладом».

– Яка вартість навчання у СНУ ім. В. Даля на контрактній основі?

– Ціни ми не підвищували. Вартість навчання починається від 5300 за рік, тобто близько 500 грн. за місяць залежно від напряму підготовки. Взагалі фінансова політика нашого вишу щодо вартості навчання дуже лояльна. Особливо, що стосується так званих «популярних» або рідкісних напрямів підготовки – вони у нас коштують дешевше, ніж в інших вишах. У нас – це близько 10 тис. за рік, а в столичних – в 1,5-3 рази вище. І хочу відразу застерегти батьків та абітурієнтів – багато вишів спеціально знижують різко вартість на перший курс, а ціна на наступні роки навчання вас може дуже неприємно здивувати дорожнечею.

– Як сучасному абітурієнту правильно вибрати виш і спеціальність? На що слід звернути увагу?

– Як сказав відомий учений Блез Паскаль: «Життя людини багато в чому залежить від вибору спеціальності. Якщо вона обрана неправильно, то людина мучиться все життя». Тому проблема вибору – відповідальний крок. Не буду оригінальним, якщо скажу, що вибирати потрібно сильні університети. Що таке сильний університет? Це університет, який, по-перше, має потужну наукову базу, визнані наукові школи, по-друге – кваліфікований викладацький склад. Наш університет за цими параметрами – в числі кращих серед університетів України. У нас близько 30 визнаних світових наукових шкіл. Гордість Далівського університету – професорсько-викладацький склад, який складає близько 200 докторів наук, професорів і понад 700 кандидатів наук, доцентів. Такими показниками не кожен столичний виш може похвалитися.

По-третє, значущим показником є ​​якість підготовки фахівців. Адже ми готуємо не просто професіонала своєї справи, а вченого, дослідника – кадри вищої кваліфікації – кандидатів і докторів наук. У нас діють 14 спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій. Якість підготовки випускників відповідає рівню найвищих вітчизняних і міжнародних стандартів. Про це свідчить присвоєння нам найвищого у світі статусу автономного дослідницького університету. В Україні таких навчальних закладів налічується всього лише чотирнадцять із понад 800 вишів. У Донбасі Далівський університет – єдиний, удостоєний такого статусу. Тільки три міста на Лівобережжі України мають такі вищі навчальні заклади: Харків, Дніпропетровськ і Луганськ.

– До питання про статус. Вже три роки як Далівський університет – дослідницький. Що дає цей високий статус студентам?

– Наш статус – це визнання найвищого рівня розвитку освітньої та науково-дослідної роботи. Дослідницький університет – це «два в одному» – і навчальний заклад, і науково-дослідницький інститут одночасно. Саме це гарантує високий рівень підготовки фахівця. Наука – це ключовий напрямок розвитку економіки, це вкладення в своє перспективне майбутнє. Наш університет має добрі традиції її розвитку. І студенти все більше й активніше беруть участь у науково-дослідницькій роботі. Щорічно в різних формах науково-дослідницької роботи беруть участь понад 2000 студентів. За участю студентів подається половина заявок на винаходи, кожен 2-й патент має в співавторах студентів. Більше того, сьогодні, приходячи до нас на перший курс, молода людина може через 5-10 років стати повноцінним вченим зі світовим ім’ям.

– СНУ ім. В. Даля – першопроходець у багатьох напрямках. Що вже зроблено і які плани на майбутнє?

– Ми один з перших вишів в Україні, який підписав Велику Хартію Університетів у місті Болонья – на рік раніше, ніж до Болонського процесу приєдналася Україна. Відповідно до цього, одним з перших в Україні в університеті запроваджено систему організації навчального процесу в кредитно-модульній системі підготовки фахівців.

Наш університет – єдиний в Україні реалізував т.зв. «Аахенську модель». Названа вона так на честь міста, де дану модель організації навчально-наукової роботи було вперше створено. Ґрунтується вона на міждисциплінарному підході у процесі підготовки фахівців різних спеціальностей з інтеграцією природничих, математичних, технічних і гуманітарних наук. Це дозволило Рейнсько-Вестфальському університетові в м.Аахен перетворитися із звичайного технічного вищого навчального закладу машинобудівного профілю в один з найуспішніших університетів не тільки в Німеччині, але і в цілому в Європі. Завдяки цій моделі нам вдалося з машинобудівного інституту перетворитися на найбільший дослідницький університет. Говорячи про плани на майбутнє, я завжди підкреслюю, що настане час, і Далівський університет буде стояти в рейтингах на одному рівні з такими провідними університетами, як Оксфорд або Сорбонна.

– А які позиції зараз посідає Далівський університет в рейтингах?

– У 2012 році за результатами рейтингу Міністерства освіти і науки ми посідаємо 11 місце серед 31 українського класичного вишу, а серед донбаських ВНЗ цієї ж групи – перше. У рейтингах цього року у нас дуже високі показники. Наприклад, у Webometrics Ranking of World’s Universities, Далівський університет – єдиний виш Луганщини, який потрапив у ТОП-20 українських ВНЗ. У «Компасі», як і минулого року, ми єдиний з університетів Луганська, який увійшов до п’ятірки кращих серед вишів Харківської, Донецької та Луганської областей. За «Топ-200 Україна» ми лідери серед класичних вишів Луганської області за якістю науково-педагогічного потенціалу. А це, як я вже говорив, – головний показник сильного вищого навчального закладу.

Як бачите, рейтингів багато і, щоб привести їх до якогось інтегрального показника, в 2011 році Інформаційним ресурсом Освіта.ua складено Консолідований рейтинг, який об’єднує найбільш популярні рейтинги. За цим інтегральним рейтингом серед класичних університетів України у нас восьме місце – це найкращий показник серед вишів Луганщини.Високий рівень якості освіти та дослідницької діяльності наших співробітників та студентів також підтверджені багатьма дипломами та грамотами на різного рівня виставках і конкурсах. Тільки минулого року на виставках було представлено 34 експоната та отримано 11 золотих і 16 срібних медалей, а також 15 особистих нагород.

– Наскільки реалізована схема міжнародного співробітництва в університеті?

– Сьогодні університет має близько 150 договорів з організаціями та навчальними закладами таких країн, як Ірак, Росія, Австралія, США, Німеччина, Франція, Ізраїль, Фінляндія, Туреччина, Грузія та інші. Про кожний договір можна багато і довго розповідати. Наведу лише приклад співпраці з Німеччиною. Наприкінці минулого року на кафедрі промислового та художнього литва ми відкрили унікальну в Луганській області українсько-німецьку науково-дослідну лабораторію ливарних процесів, створену за підтримки компанії «ArcelorMittal». Вартість укомплектованого німецькою стороною високотехнологічного ливарного устаткування становить 50 тис. євро. Крім того, ми єдиний виш в Україні, якому днями компанія «BMW» для поліпшення навчального процесу подарувала виливок головки блоку циліндрів двигуна, вартість якої становить 10 тис. євро. А компанія «RWP» – програмне забезпечення WinCast вартістю 75 тисяч євро.

Вже кілька років наші студенти проходять виробничу практику на металургійному комбінаті «ArcelorMittal» (Німеччина) у м. Бремен. Крім того, випускники нашого університету навчаються в аспірантурі Магдебурзького університету ім. Отто-фон-Гюріке за програмою «Литво». Про високий рівень освіти в нашому виші говорить той факт, що у нас навчаються співробітники таких німецьких фірм, як «BMW», «BergerConsult» і «Nemak». У минулому році в режимі он-лайн перед державними екзаменаційними комісіями СНУ ім. Даля та Магдебурзького університету ім. Отто-фон-Гюріке захистив магістерську роботу наш студент Райнер Бергер.

Важливим напрямком діяльності університету є також підвищення професійного рівня професорсько-викладацького складу. Торік дев’ять викладачів виконували дисертаційні дослідження в зарубіжних ВНЗ: Великобританії, Франції, США, Польщі. Університет бере участь у кількох міжнародних проектах «Tempus».

Сьогодні університет є членом дев’яти міжнародних освітніх асоціацій, таких як Велика хартія університетів, (м. Болонья, Італія), Міжнародна асоціація університетів, (м. Париж, Франція), Європейська асоціація університетів (м.Брюссель, Бельгія) та ін. Цього року високу якість освіти Далівського університету визнано також Асоціацією ВНЗ-партнерів Російської Федерації та України.

– І на завершення нашої розмови, що б Ви побажали нинішнім абітурієнтам та їх батькам?

– Я б хотів побажати зробити правильний вибір з точки зору забезпечення успішного майбутнього: дати дітям хорошу базову освіту. Один з найсильніших і найбільших університетів України – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля готовий Вам у цьому допомогти. Я пишаюся тим, що наші випускники – найуспішніші! Адже тільки в Луганській області понад 60% керівних посад займають випускники нашого університету. Крім того, наші випускники працюють в 75 країнах світу! І вже займаючи різні керівні посади, не забувають університет і постійно співпрацюють. В якості такого найбільш свіжого прикладу можу послатися на лист пана Маранж Мбогхо, який в 1982 році закінчив наш університет, і зараз працює в Момбасі (Кенія) заступником віце-канцлера. Він звертається до нас з проханням про співпрацю.

 Тому бажаю всім абітурієнтам, які виявили бажання отримати освіту в нашому Далівському університеті, оформити вступ до нашого ВНЗ без всіляких проблем. Від вас вимагається одне: принести оригінали сертифікатів в Далівський університет. Інше – за нами. Запевняю, що жодних проблем при зарахуванні не буде. Ну і, звичайно, за нами – допомогти вам через п’ять років стати фахівцями високого міжнародного рівня – це ми вам гарантуємо!