Далівці допоможуть молоді з обмеженими фізичними можливостями здобути вищу освіту

На філологічному факультеті Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля відбувся круглий стіл «Реалізація права людей з обмеженими фізичними можливостями на доступність освіти у СНУ ім. В.Даля».

В обговоренні насущних проблем здобуття вищої освіти молоді з інвалідністю брали участь перший проректор Далівського університету Михайло Смирний, в.о. декана філологічного факультету Ольга Крсек, представник Національної Асамблеї інвалідів України в Луганському регіоні Тетяна Баранцова, міжнародний експерт з соціальних проблем Клавдія Дубич, начальник відділу соціально-педагогічної реабілітації й соціокультурної адаптації молоді з обмеженими фізичними можливостями Ірина Колягина, науковий співробітник науково-дослідницького Інституту духовного розвитку людини Ірина Булах, доброволець Корпусу миру посольства США в Україні  Керолайн Маккензі.

Присутні розглянули які кроки вже зроблено і що буде зроблено для комфортного навчання молоді з певними потребами в університетському соціумі. В колі обговорених питань стояли: архітектурна доступність інфраструктури СНУ ім. В.Даля на організацію навчання студентів з обмеженими фізичними можливостями, створення системи проведення профорієнтаційної роботи у спеціальних навчальних закладах, організація навчально-виховного процесу в університеті та форми фінансування навчання студентів з обмеженими фізичними можливостями, необхідність створення Координаційної Ради СНУ ім. В.Даля з питань реалізації права людей з особливими потребами на освіту в університеті.

«Раніше ВНЗ для людей з нашими потребами були закритими структурами, – зазначила представник Національної Асамблеї інвалідів України в Луганському регіоні Тетяна Баранцова. – Але завдяки вам, небайдужим людям, з’явилися перспективи вчитися у виші».

Ольга Крсек рік тому створила експериментальну групу для вивчення англійської мови з дітьми-інтернатовцями, які мають проблеми зору та слуху. Виявилося, що люди з обмеженими фізичними можливостями не тільки бажають, але й  можуть вивчати іноземні мови.  На жаль, навчально-методичного забезпечення для такої роботи не існує.  Зібраний матеріал кафедри перекладу іноземних мов допоможе скласти наукові та методичні аспекти – планується видати перші в Україні аудіовізуальні додатки к посібникам для викладачів-спеціалістів.

Крім того, в поточному навчальному році в Далівському університеті ліцензуються дві нові спеціальності, за якими молодь з обмеженими фізичними можливостями може здобути вищу освіту: соціальний працівник та перекладач-дактиолог (викладач іноземної мови для спеціальних шкіл). Слід зазначити, що в СНУ ім. В.Даля навчається більше 120 студентів зі спеціальними потребами, з них чотири – на філологічному факультеті.

За підсумками круглого столу учасники зійшлися на думці, що Далівським університетом робляться перші кроки для доступності ВНЗ людям з особливими фізичними потребами  як з боку архітектури, так і з боку людяності. А філологічний факультет стане флагманом в цьому напрямку, особливо з соціокультурної підтримки таких людей.

Підготувала: Наталія Вергуненко