Далівці передають людську пам`ять про ВВВ на зберігання студентам-історикам

На кафедрі історії України юридичного факультету Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля відбулася Міжнародна наукова конференція «На захист національної безпеки», присвячена 70-річчю початку Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр..

Понад 50 учасників конференції представляли як українські вузи (Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Миколаєва, Кам’янець-Подільського, Глухова), так і Російські (Волгограда, Бєлгорода, Орла). У вступному слові проектор з науково-педагогічної роботи Далівського університету професор Валерій Дядічев акцентував увагу на важливості зміцнення зв’язків між вузами Росії та Україні, розвитку гуманітарних відносин між нашими народами в цілому. На його думку, перемога у Великій Вітчизняній війні є для слов’янських народів зближуючим чинником величезного значення.

Декан юридичного факультету професор Лідія Лазор у вітальному виступі торкнулася питання важливості історичної пам’яті, неприпустимість військових конфліктів, проявів нацизму в сучасному суспільстві, оскільки в кожній українській родині є загиблі на тій страшній війні. Окрасою конференції стали вірш «Розмова з батьком», який присвятила Лідія Іванівна героїчно загиблому на полях битв батькові, і пісня на слова Лідії Лазор «Перемога» у виконанні лауреата міжнародних конкурсів Дмитра Шепеленко. Учасники конференції вшанували хвилиною мовчання пам’ять мільйонів радянських солдатів, полеглих на полях битв за Велику Перемогу.

Гість конференції ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник бойових дій Яків Михайлович Пачурін поділився яскравими свідченнями про початок війни, її перші дні, стан авіації, бойовий дух військ в ті трагічні миті.

«З моменту початку війни пройшло вже 70 років, а політичні диспути навколо неї продовжують розпалюватися, – підкреслила важливість проведення конференції заступник декана юридичного факультету з наукової роботи доцент Галина Капліна. – Політики повинні припинити користуватися минулим як зброєю в конфліктах сьогодення. Процитую Володимира Путіна: «Історія – справа складна. Думаю, його треба залишити фахівцям». Тобто – не політикам, бо їхня справа – не минуле, а сьогодення. А ми сьогодні цією конференцією через людську пам’ять ветеранів розвиваємо історичну пам’ять зберігачів – студентів. Адже історія – це клей, що тримає суспільство разом».

Доповіді учасників конференції були присвячені аналізу подій перших днів війни, сутності нацистського окупаційного режиму, його наслідків. Так, доктор історичних наук, професор кафедри Вітчизняної історії Орловського державного університету Єгор Щекотихін у своїх дослідженнях дійшов висновку, що кількість жертв війни в СРСР було значно занижено, і на основі широкої документальної бази довів, що вони складають близько 40 млн. чоловік. Єгор Єгорович позначив проблему перед присутніми: «Чому юристи та історики не ставлять питання перед світовим співтовариством про визнання геноциду слов’ян нацистами в роки Другої світової війни?».

Завідувач кафедрою історії України професор Микола Євдокимов розкрив роль українського радіомовлення в роки фашистської окупації. Доповідь професора Віталія Литвиненка була присвячена героям-луганчанам на фронтах Великої Вітчизняної війни: А.І. Єременко, О.Г. Молодчого, І.Х. Михайличенко. На думку Віталія Федосійовича, луганчани у подіях війни зіграли далеко не останню роль.

Також учасниками конференції були підняті дискусійні питання та обговорені сучасні концепції вивчення Великої вітчизняної війни на Луганщині, Донеччині, в Західній Україні та регіонах Росії; позначені основні етапи ідеологічної війни між СРСР та гітлерівською Німеччиною; досліджена політика уряду СРСР щодо радянських військовополонених періоду другої світової війни; розглянуто суспільно-політичний стан населення Луганщини на початку Великої Вітчизняної війни, чинники його дестабілізації; проаналізовано демографічні наслідки окупаційного режиму для всіх регіонів Української РСР. За даними письмових джерел мирного населення в роки другої світової війни була вивчена культура історичної пам’яті.

У ході підбиття підсумків конференції, її учасники дійшли висновку про те, що історія Великої Вітчизняної війни має ще багато недописаних сторінок, неосвітлених героїчних і трагічних доль. Наприклад, трагедія військовополонених сьогодні має ще багато  ненаписаних сторінок вітчизняної історії. Велика Вітчизняна війна, пам’ять про неї є важливим об’єднуючим фактором для народів України і Росії, патріотичного, національного виховання молоді.

Підготувала: Наталія Вергуненко