Далівці розширили кругозір школярів знаннями про космос

12 квітня – Всесвітній день космонавтики. Цей весняний день пам’ятають і святкують студенти та професорсько-викладацький склад Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. «Космонавтика: вчора, сьогодні, завтра …» – з такою назвою на факультеті природничих наук відбулися студентські читання, присвячені Дню космонавтики.

Студенти-фізики розповіли запрошеним школярам СШ № 6, СШ № 14 та СШ № 36 історію космонавтики, про великих конструкторів та космонавтів Корольова й Гагаріна, про космодром Байконур, про мікроорганізми в космосі, передачу сонячної енергії з навколоземної орбіти на Землю тощо. Зацікавили молодь доповіді у вигляді слайд-шоу, представлені інженером кафедри «Фізика» Степаном Каменевим і студентом 3-го курсу Володимиром Колганом: «Історія космонавтики», «Адаптація людини в космосі. Марс-500», «Сонячна регата».

Метою зустрічі було познайомити учнів з біографіями першовідкривачів космічної ери, які є прикладом працьовитості, наполегливості в досягненні мети; розширити уявлення молоді про перші кроки в космосі; залучити їх до вивчення відповідної літератури для розширення кругозору.

«Питання про значущість розвитку космонавтики завжди актуальне, оскільки кожна людина повинна знати імена першовідкривачів космосу, а також імена тих, хто був основоположником і теоретиком, – сказав у вступному слові декан факультету природничих наук Сергій Кривоносов. – Фізика створюється сьогодні кожен день. І в космосі відкриваються колосальні можливості для фізиків, генетиків, геофізиків, біологів, ботаніків і багатьох інших представників самих, здавалося б, земних професій. І хоча природні науки – не надто популярні серед молоді, але без них подальший розвиток людства неможливий».

До речі, Сергій Дмитрович 20 років пропрацював у фізико-технічному інституті, який розробляв ядерно-енергетичні установки для космосу. Тому він не з чуток знає всі питання, пов’язані з космодромом, з космічною технікою, з фізичними аспектами в космосі. Крім того, на кафедрі «Фізики» Далівського університету пару років тому був розроблений космічний проект з моніторингу Всесвіту в діапазоні надвисоких енергій. Цей проект успішно витримав експертизу і був рекомендований до включення в рамках міжнародної ініціативи EXPLORATION (що передбачає освоєння Місяця та планет Сонячної системи) у Державну космічну програму України на 2008 -2012 рр..

Нагадаємо, саме 12 квітня 1961 радянський космонавт Ю. О. Гагарін на космічному кораблі «Схід» стартував з космодрому «Байконур» і вперше в світі здійснив орбітальний обліт планети Земля. Політ у навколоземному космічному просторі тривав 108 хвилин. Рівно через двадцять років після першого польоту людини в космос, 12 квітня 1981 стартував перший пілотований політ за американською програмою «Спейс Шаттл». На честь обох цих подій в багатьох містах світу з 2001 року проводиться вечірка-захід «Юр’єва ніч». 8 квітня 2011 Генеральна асамблея ООН прийняла рішення оголосити день 12 квітня Міжнародним днем польоту людини в космос.

Підготувала: Наталія Вергуненко