Print

Далівці святкують День української мови та писемності

 

Напередодні Дня української мови та писемності кафедрою української мови та літератури Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля було проведено круглий стіл на тему «Мова – головна ознака держави й нації». Мета заходу – виховання любові до рідної землі, мови, до українського народу, як її носія, формування переконаності у нетлінності духовних скарбів.

 Повідомлення, підготовлені студентами 4 курсу, викликали жваву дискусію щодо можливих перспектив у мовному законодавстві України. Учасники круглого столу за допомогою статей видатних дослідників з питання статусу української мови в Україні висловили власні думки. Зокрема, Юлія Навальнєва підняла проблему: «Чи стане українська мова рідною для українців?». Оксана Гузєва зробила висновок, що громадяни України повинні відстоювати свої мовні права. Ірина Правдюк підкреслила, що усі мови заслуговують поваги, немає гірших і кращих мов. Але держава Україна створена для того, щоб насамперед захистити український народ, мову й культуру. Лілія Воротнікова наголосила на темі: якщо хочемо досягнути свободи – демонструємо силу. Кого мова любить, того вона робить могутнім.

Інна Машкович проаналізувала «Мовні питання в щоденникових записах Олеся Гончара», з якого зробила висновок, що Олесь Гончар не тільки вболівав, скаржився й обурювався нищенню української мови, але й сміливо вступав у боротьбу за материнське слово і мужньо надихав тисячі патріотів. Наталія Шеховцова порушує проблему становища українців в Незалежній Україні, наголошує на тому, що не виконується 10 стаття Конституції, у якій йдеться про державну мову України.

Попов Тарас, виступив з повідомленням, в якому він порівнював мовні законодавства різних країн світу: які підіймаються мовні питання та шляхи їх позитивного вирішення в різних країнах світу, зокрема таких як Ізраїль, Чехія, Фінляндія тощо.

За результатами круглого столу було визначено два кращих доповідачі, які отримали заохочувальні призи у вигляді примірників книги Ігоря Саєнко «Минуле українського козацтва на Луганщині».

Окрім засідання круглого столу далівці готуються до традиційного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс знавців рідної мови проводиться щорічно серед студентів вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації. Далівці неодноразово займали призові місця в цьому конкурсі. В минулому році Катерина Чаус здобула у конкурсі перше місце за п’ятим рівнем, а студентка коледжу СНУ ім. В.Даля Анастасія Думініка, яка здобула в ньому перше місце за другим рівнем.

Нагадаємо, свято української мови та писемності, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада, встановлено в 1997 році, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови». В Указі зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця».