Далівці знайшли шляхи підвищення туристичної привабливості Луганська та області

Кафедра туризму та готельного господарства Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля спільно з Управлінням культури та туризму Луганської облдержадміністрації, Управлінням освіти і науки Луганської облдержадміністрації та Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Горького провели засідання щорічного круглого столу з проблем розвитку туризму. Темою четвертого круглого столу стало питання стану та перспектив регіонального розвитку туристичної галузі.

Учасники повідомили про результати досліджень проблем туризму в Україні та Луганській області, ознайомили з новими навчальними розробками у професійній підготовці фахівців для туристичної галузі. Крім того, обговорили перспективи розвитку рекреаційно-туристичного комплексу та підвищення конкурентоспроможності туристичних підприємств. На засіданні була представлена програма розвитку туризму в Луганській області, показані нові навчальні видання з туризму та готельного бізнесу, пройшла презентація туристичних маршрутів та екскурсій «Луганщина туристична», розроблених студентами Далівського університету.

Про розвиток та перспективи туристичної галузі в регіоні розповіла в інтерв`ю завідувач кафедри туризму та готельного господарства СНУ ім. В. Даля доктор економічних наук Наталія Свірідова.

Наталія Дмитрівна, наскільки необхідне проведення такого круглого столу і актуальні обговорювані проблеми?

Внутрішній туризм – це могутня область, яка має великий вплив на соціально-економічну стійкість території. Ідея створення тематичного круглого столу з питань туризму виникла, коли виявилося, що у нас в регіоні не існує елементарного забезпечення для його розвитку: програми туризму в Луганській області, а також інформаційної бази та чітких статистичних даних з туристично-рекреаційного потенціалу області. Тому вже четвертий рік ми збираємось для обговорення цих питань і вироблення рекомендацій. Наприклад, перше, з чого нам потрібно почати – з підняття іміджу регіону. Для цього потрібно надавати якомога більше інформації на заходах, у ЗМІ, проводити рекламну агітацію. І, звичайно, необхідно розробити програму розвитку туризму.

Які питання обговорювалися на круглому столі цього разу?

Круглий стіл проходив вже в четверте. Учасники ділилися досвідом і досягнутими результатами. На засіданні презентували «Обласну програму розвитку туризму в Луганській області на 2010-2015 роки». У розробці її проекту наша кафедра брала безпосередню участь. У програмі розписані всі заходи щодо розвитку туристичної галузі: створення тематичних парків, проведення конференцій, круглих столів, семінарів, створення тематичного сайту. Пропонувалися на розгляд туристичні маршрути та екскурсії, які розроблялися студентами нашої кафедри. Ці роботи мають призові місця на обласних та всеукраїнських конкурсах. Були представлені три нових навчальних посібника з туризму та готельного бізнесу з грифом Міністерства освіти і науки України, розроблені викладачами кафедри.

Кафедра існує вже п`ять років. Який її внесок у розвиток туристичної галузі Луганщини?

Перш за все, наша кафедра готує кваліфікованих фахівців. По-друге, спільно з обласною адміністрацією сприяє створенню науково-методичної бази, тому що для того, аби забезпечити розвиток якоїсь галузі або системи потрібно забезпечити інформаційну базу. По-третє, у минулому році викладач кафедри асистент Андрій Лохматов брав участь у розробці першого в Луганській області «Статистичного бюлетеня туризму на Луганщині 2001-2006 рр.». В бюлетені містяться повні відомості про розвиток галузі за певний період часу з графіками, діаграмами, таблицями. Настільки повної інформації про розвиток туризму раніше не було. В-четвертих, ми ведемо низку робіт зі створення туристичної привабливості регіону. Це і різні заходи за участю студентів у всеукраїнських та міжнародних семінарах, конкурсах, де презентуємо екскурсії по Луганській області. Наприклад, серед розроблених студентами туристичних маршрутів слід відзначити релігійний туризм, «Венічкіну веселку», «Кисельову балку». Минулого року на щорічному всеукраїнському конкурсі з туризму у Львові робота «Схід-захід. Обмін школярами» отримала приз за оригінальність. Екскурсія по місту «Пам`ятні місця старого і нового центру міста Луганська» зайняла друге місце в обласному конкурсі. Апробували створений нашими ж студентами маршрут «Похід на батьківщину «Молодої гвардії». Туристичні фірми вже зацікавилися розробкою кафедри – походом по Сіверському Донцю на байдарках.

Які плани кафедри з відродження туристичної привабливості Луганська та області?

У наше завдання входить, перш за все, випуск кваліфікованих фахівців. У цьому навчальному році кафедра туризму та готельного господарства вперше випустить магістрів. Будемо продовжувати поновлювання науково-методичної інформаційної бази, займатися розробкою нових туристичних маршрутів. Плануємо взяти участь у розробці програми зі створення тематичного туристичного парку в Луганській області. Виникла ідея зробити цей проект на базі кінної школи, оскільки цей рекреаційний об`єкт ще залишається неохопленим.

Наскільки зараз затребувані випускники кафедри?

У 2009 році ми випустили перших фахівців. З них четверо працюють у двох великих туристичних всеукраїнських корпораціях. Одна випускниця поїхала до Німеччини. Краща випускниця залишилася на кафедрі і продовжує навчання в аспірантурі. Решта працюють за фахом в туристичних фірмах та готелях регіону. Гадаю, що такий показник працевлаштування дозволяє усвідомити необхідність туристичної галузі у кваліфікованих фахівцях.