Диплом про вищу освіту – це контракт між журналістом та суспільством

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля відбувся тренінг з підвищення рівня  знань етичних норм для студентів та аспірантів профільних спеціальностей «Світові стандарти журналістики».

Тренінг, організований Далівським університетом за підтримки Академії Української преси та Фонду Фрідріха Науманна за свободу, проводили майстри журналістики – президент Академії Української Преси, професор, доктор філологічних наук, завідувач кафедрою реклами та зв’язків з громадськістю КНУ ім. Т. Шевченка Валерій Іванов та голова Комісії з журналістської етики, засновник газети «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий.

На заході обговорювалися права та обов’язки журналістів у контексті етичних норм, розглядалися  вимоги до інформації, правила роботи з джерелами інформації та інші питання з журналістської етики. Також ведучі тренінгу розповіли про особливості взаємодії журналістів із суспільством та  владою, про основи висвітлення приватного життя та захист від зловживань свободою слова.

На думку Валерія Іванова, ігнорування фахових етичних норм та стандартів призводить до падіння рівня  довіри суспільства до журналістів та зниження соціальної значущості журналістики в цілому: «Деякі журналісти за копійку готові змінювати свої погляди по декілька разів на день, а таким чином можна тільки вбити своє ім’я та професію».

Валерій Феліксович також зазначив, що стандарти журналістики – своєрідна інструкція з безпеки та гарантія захисту. Він наголосив, що позиція журналіста завжди буде міцнішою та впевненішою, якщо у своїй роботі він дотримуватиметься етичних норм та правил.

«Диплом журналіста, який ви отримали чи отримаєте, – це контракт між вами та суспільством, – звернувся до студентів та аспірантів Володимир Мостовий. – Таким чином суспільство виражає вам свою довіру та сподівається отримати об’єктивну, незаангажовану, чесну інформацію».

Також Володимир Павлович зазначив, що українська журналістика потребує змін. Так, на його думку, необхідно створити єдиний Кодекс етичних норм та започаткувати налагоджену систему видачі та позбавлення  журналістів українських прес-карток.

На думку голови Комісії з журналістської етики, фахівцям сфери мас-медіа слід пам’ятати: журналістські помилки не мають терміну давнини, а тому завжди необхідно бути обережним із оцінками та засудженням поведінки оточуючих.

Слід зазначити, що тренінг проходив у форматі енергійної бесіди. Його ведучі ділилися з присутніми власним досвідом, надавали важливу та корисну інформацію, а студенти та аспіранти ставили питання та дискутували. Зауважимо, що найактивніші з них отримали сертифікати про участь у тренінгу.

Підготувала: Наталія Осичнюк