Print

Електронна бібліотека: майбутнє вже поруч

 

Давно йдуть у минуле посиденьки до пізнього вечора в бібліотеці, коли хочеш-не хочеш, а сидиш і готуєшся до важливого заліку, іспиту чи курсової. Тепер, у вік автоматизації та комп`ютеризації студент може не виходячи з дому, в будь-який час на добу доби знайти необхідну літературу.

Бібліотекар читачеві – друг

Саме таку послугу тепер надає для своїх читачів Наукова бібліотека Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.

Як розповіла директор Наукової бібліотеки СНУ ім. В. Даля Ольга Єпіфанова, завдання діяльності бібліотеки – накопичувати та надавати читачам поряд з традиційними паперовими джерелами й інтерактивну літературу.

І якщо для читача знайти потрібну книгу, прочитати її або скачати – це справа натискання пари клавіш і декількох клацань мишкою, для співробітників бібліотеки привести в порядок і структурувати наявні файли – справа не одного дня і копіткої роботи.

Кожна книга, що надходить до бібліотеки, реєструється в базі даних, де всі її вихідні дані заповнюються в спеціальні поля. Це надалі допоможе в пошуку необхідної літератури. Пошук можна вести по 40 показникам, починаючи від назви й автора і закінчуючи роком випуску і кількістю сторінок в літературі. Тобто читач заходить в електронний каталог і вводить у рядок пошуку назву бажаної книги, брошури, реферату або іншого документа. Зараз в електронній бібліотеці Далівського університету знаходиться 120 тисяч записів. Це близько 340 тисяч документів – монографій, підручників, авторефератів, дисертацій, компакт-дисків, періодичних видань та інш. На матеріалі наявних періодичних видань створюється електронна картотека статей, яка вже налічує майже 37 тисяч записів.

«Планується, що основу електронної бібліотеки складе база електронних навчально-методичних матеріалів, створюваних викладачами Далівського університету з різних дисциплін, що читаються в нашому вузі», – зазначила Ольга Єпіфанова.

Не варто думати, що в електронний фонд потрапляє вся література поспіль. Для початку вона повинна бути вичитана і перевірена на помилки у видавництві, потім пройти обробку і тільки після цього її внесуть до каталогу.

«Вже сьогодні студенти нашого університету та його структурних підрозділів можуть користуватися базою повнотекстових навчально-методичних матеріалів безпосередньо в бібліотеці. Це близько 4000 файлів», – повідомила директор наукової бібліотеки Далівського університету.

Кількість повнотекстових документів, дозволених до завантаження міг би бути й більше, але керівництво бібліотекою дотримується норми Закону України «Про авторське право», згідно якого без згоди автора чи власника матеріалу, публікувати працю для повного скачування будь-якій людині заборонено.

У цифровий вигляд в першочерговому порядку вносяться ті книги та інші навчально-методичні матеріали, які найбільше користуються попитом. Потім планується оцифрувати і менш затребувану літературу. Як зазначає Ольга Єпіфанова, в ідеалі планується перевести в електронний вигляд весь бібліотечний фонд.

Нове – краще, ніж забуте старе

Якщо раніше для того, щоб взяти необхідну книгу, потрібно було заповнювати спеціальний формуляр, тепер досить піднести її під спеціальний сканер: на ім`я абонента буде занесено видані книги. Для цього в Науковій бібліотеці Далівського університету введена нова система прийому відвідувачів.

Кожному записаному читачу видається читацький квиток, в якому є спеціальне штрихкодування. Крім цього на користувача заводиться електронний формуляр за принципом звичайного паперового. Так само штрихкодами оснащені і паперові книги. Переклад на таку систему проводиться поступово. Як повідомила Ольга Єпіфанова, на «електронні читацькі квитки» вже переведені студенти 3 курсу і переводяться молодші курси.

Тепер, система видачі книг буде по наступному ланцюжку. Читач зробить замовлення на необхідну літературу. Його дані бібліограф зчитує з штрих-коду і побачить на моніторі всю інформацію про відвідувача. Кожна книга, яка буде видана на руки, сканується за штрихкодом і автоматично вноситься на сторінку одержувача. Запис про повернення книги вводиться після здачі та отримання її бібліографом.

Можливості бібліотеки розширюються і за рахунок використання засобів мережі Інтернет. Кожен записаний відвідувач бібліотеки може завантажити або прочитати цікаву для його літературу навіть вдома. З цією метою опрацьовано механізм, згідно з яким читачеві видається особистий код доступу до електронної бібліотеки університету. Після введення логіна і пароля користувача, що увійшов у систему, з`явиться можливість перегляду та скачування необхідної літератури.

Про користь справи

І все ж, що дасть електронна бібліотека, як студентам, так і самим бібліотекарям? Можна почати хоча б з того, що така система дозволить вирішити актуальні проблеми багатьох бібліотек.

По-перше, це недостатня екземплярність видань. В електронному вигляді літератури вистачить на всіх. І не потрібно буде невизначений час чекати, поки звільнитися необхідний підручник. По-друге, тепер не обов`язково сидіти в бібліотеці після занять. По-третє, бібліотека економить простір для розміщення фонду.

Варто згадати, що не всі люди акуратні й сумлінні. Скільки разів Вам попадався підручник, в якому не вистачало сторінок. При чому саме тих, які були необхідні. Декому вони теж були потрібні, але у цього КОГОСЬ просто не було бажання зробити собі копію або переписати кілька речень. Тут можна сказати «по-четверте»: забезпечення схоронності документів.

Якщо продовжувати тему про користь, варто розповісти, що тепер буде значно простіше відстежити статистику популярності книжок серед відвідувачів. Для цього також створено спеціальну базу даних. Крім цього, вона дозволить побачити скільки члоловік, з яких груп і з яких курсів найбільше в певний день брали книги або періодичну літературу.

Тепер можна не сидіти годинами в читальному залі, ксерокопіювати і писати теми, досить зайти на сторінку бібліотеки, увійти в електронну базу даних і знайти практично все, що необхідно. Ось так тепер буде жити студент в століття інформатизації та інтерактивності.

Підготувала: Тетяна Вауліна