«Франко-донбаські паралелі» Далівського філософа Олександра Єременка

Завідувач кафедри філософії Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля виклав свої спостереження та роздуми про події весни та літа 2014 року на Донбасі у своєму публіцистичному творі.

При зустрічі з Олександром Єременко, доктором філософських наук, завідувачем кафедри філософії Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, відразу стає зрозуміло – перед нами яскрава та неординарна особистість. У довоєнному Луганську Олександр Михайлович приймав активну участь в інтелектуальному гуртку «Філософське Монтеневське суспільство», був активним прихильником «Евромайдана». З приходом на луганську землю в 2014 році всім сумновідомих подій став вимушеним переселенцем, як і сам університет.

Про події 2014 року у Луганську Олександр Єременко написав книгу «Роздуми про луганську Вандею», де проводячи історико-філософські паралелі сучасного конфлікту на Донбасі та трагічних подій у французькій провінції Вандея в далекому 1789 році, автор постарався описати те, свідком чого став сам. Спочатку це були щоденникові записи, нариси про той чи інший епізод, потім роздуми про побачене. Зрештою, все це лягло в основу публіцистичної книги.

ф2

Ідея написання книги «Роздуми про луганську Вандею» стала однією з причин запрошення завідувача кафедри філософії СНУ ім. В. Даля до Києва на ефір «Громадського радіо» та на телебачення для участі в авторському проекті відомого письменника, психоаналітика і доктора філософських наук Назипа Хамітова «Мистецтво життя».

Столичні радіо- та тележурналісти із цікавістю слухали безпосереднього очевидця подій весни і літа 2014 року на Донбасі. Олександр Михайлович розповів, що спільного на його погляд між подіями Великої французької революції та сучасного українського конфлікту. І чому взагалі, вивчаючи та спостерігаючи ситуацію зсередини, у автора склалися такі асоціації під час праці над книгою.

І якщо в ефірі «Громадського радіо» у розмові з журналісткою Валентиною Троян мова йшла в основному про книгу Олександра Єременка і його спробу донести свої думки до луганського обивателя, то у телепрограмі «Мистецтво життя з Назипом Хамітовим» мова пішла не лише про «франко-донбаські паралелі». В дискусії Олександра Михайловича з автором проекту та експертом, кандидатом історичних наук Наталією Костилевою, йшов пошук золотої середини у відповіді на болюче й декілька стереотипне питання: «Кому вигідно називати політику брудною справою?».

Зараз Олександр Єременко працює над новою книгою, в якій спробує знайти ключ до розгадки пророцтв Нострадамуса, виходячи зі своєї філософської концепції. А вже з вересня, після літнього затишшя, почне свої інтелектуальні засідання відроджений у Сєвєродонецьку гурток «Філософське Монтеневське суспільство», де наш герой грає ключову роль.