На сцені Далівського університету глядачі побачили студентські роки Володимира Даля

На честь 210-річчя від дня народження Козака Луганського народна аматорська студія Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля «СтудДальтеатр» привітала гостей і учасників Далівських читань прем’єрою історичної одноактної новели «Золота пора мого життя». П’єса, створена Тетяною Свиридовою за книгами Володимира Порудомінського, розповідає про студентську пору Володимира Івановича Даля.

Значну роль в успіх постановки внесли студенти – молоді актори театру, які своєю грою зачарували всіх присутніх. Роль Володимира Даля виконав Владислав Гречішкін. Його мати Юлію-Марію Даль зіграла Ганна Тофтул, а сестру Пауліну – Ганна Похнатюк. У ролі однокурсників виступили Ільяс Курбанов, Михайло Кольцюк і Антон Клименко. Професора Івана Мойера зіграв Гліб Молчанов.
«Пропрацював 18 років директором музею Даля, діючого в університеті, я зібрала багатий матеріал про цю унікальну людину, – розповіла автор п’єси «Золота пора мого життя» Тетяна Свиридова. – У Володимира Даля настільки насичена біографія, що так і проситься на екранізацію. Тому я почала писати постановки для реалізації на сцені хоча б крихти приголомшливої життєдіяльності Володимира Івановича».
До речі, особливий поштовх для написання саме п’єс створило існування в Далівському університеті народного аматорського студентського театру. Тетяною Свиридовою було написано три п’єси про Козака Луганського, дві з яких вже були зіграні на сцені: «Життя, присвячене слову» і «Незабутні зустрічі».
Прем’єра «Золота пора мого життя» розповідає про чудові студентські роки життя, які Володимир Даль провів на медичному факультеті в університеті міста Дерпта. Як старанний і талановитий студент, він здобув повагу викладачів і однокурсників. Перед ним відкривалося блискуче майбутнє вченого і викладача. Однак його плани зруйнувалися в 1828 році, коли спалахнула російсько-турецька війна, а на фронті не вистачало лікарів. І Володимир Даль, достроково закінчив університет і написав дисертацію, щоб відправився воювати. Так почався новий етап його життя.
Нагадаємо, народний аматорський студентський колектив «СтудДальтеатр» створений у СНУ ім. В. Даля у 2003 році. Від заснування й досі ним керує Віктор Лисенко. Учасниками колективу є студенти і випускники університету, які мають високий рівень художньої та акторської майстерності. Всього в колективі займається 40 осіб, 20 з них – у підготовчій групі.
Творчі досягнення студентського театру відрізняються оригінальністю жанрів і різноманітністю костюмів і декорацій. За час існування трупа театру підготувала більше сотні вистав, які привертали увагу глядачів своїм творчим підходом до драматургії творів та високою виконавською майстерністю. Репертуар ставиться різножанровий: психологічні драми, сатиричні комедії, постановки патріотичної тематики, інсценізації за мотивами класичних п’єс, містичні драми, естрадні мініатюри тощо.

Підготувала: Наталія Вергуненко