Олександру Голубенку присвоєно звання Герой України

Указом Президента України № 488/2012 від 24 серпня 2012 року, ректору Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Олександру Голубенку «За значний внесок у зміцнення освітнього потенціалу України, багаторічну плідну науково-педагогічну діяльність» присвоєно звання Герой України. Віктор Янукович вручив Олександру Леонідовичу Орден Держави під час урочистих заходів в «Українському домі» з нагоди 21-ї річниці незалежності України.

Олександр Голубенко народився 18 лютого 1942 року. У 1956 році вступив до Луганського машинобудівного технікуму, згодом продовжив навчання у Луганському машинобудівному інституті. Інженер-механік з локомотивобудування. До приходу в Далівський університет з 1960 по 1970 роки працював на Луганському тепловозобудівному заводі. У 1973 році в Харкові захистив кандидатську дисертацію, а у 1987 році в Москві – докторську. З 1973 року – на викладацькій роботі. У 1975 році обраний на посаду завідувача кафедрою локомотивобудування, з 1991 року – проректор, і з 1997 року – ректор. Він є автором 10 книг, понад 400 наукових статей, 118 авторських свідоцтв на винаходи та зарубіжних патентів. Створив наукову школу «Теорія та математичне моделювання процесу тертя з проковзуванням та її використання для підвищення ефективності роботи рушійних коліс транспортних екіпажів».

Олександр Голубенко – повний кавалер ордена України «За заслуги» всіх трьох ступенів, а також нагороджений Кавалерським хрестом Ордена за заслуги перед Республікою Польща. З 1990 року – Заслужений діяч науки і техніки України. У 2004 році став Лауреатом Державної премії в галузі науки і техніки. Почесний залізничник двох країн: України та Росії. Почесний громадянин міста Луганська (2000 р.).

Підготувала Галина Щербак

Фото Михайла Марківа / Прес-служба Президента України