Print

Освіта міжнародного рівня доступна в Луганську

 

Де народився, там і згодився – писав наш земляк Володимир Даль. У гарячу пору вступної кампанії у вишах країни цей вислів як ніколи актуальний – зараз тисячі сімей по всій Україні ламають голову над вибором майбутнього своїх дітей, які нещодавно покинули шкільні пенати. Столиця, як і завжди, манить вогнями великого міста та малює райдужні надії на успішну кар’єру. Її головна основа не змінюється століттями – це якісна освіта. Географічне положення вишу в цьому аспекті не має жодного значення – і в Луганську сьогодні можна стати висококласним фахівцем міжнародного рівня.

Зараз в Україні 14 вишів, визнаних державою найсильнішими, – вони мають статус автономних дослідницьких університетів. У Луганську лише один ВНЗ з 2010 року має цей високий статус – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. Статус дослідницького визначається наявністю 28 критеріїв діяльності ВНЗ, серед яких ключовими є вагомі наукові досягнення, дослідницька та інноваційна діяльність, інтеграція освіти і науки з виробництвом.

Ректор СНУ ім. В. Даля професор Олександр Голубенко підкреслює: «При вступі потрібно обирати сильні університети, такі як наш. Це університет, який, по-перше, має потужну наукову базу, по-друге – кваліфікований викладацький склад, і, по-третє, значущим показником є якість підготовки фахівців. Все це має Далівський університет. Про це свідчить присвоєння нам в 2010 році найвищого статусу автономного дослідницького університету». Так куди ж піти, який вищий навчальний заклад обрати після отримання сертифікатів ЗНО? На допомогу абітурієнтам у липні вийшли відразу дві академічні рейтинги – консолідований, на базі всіх відомих експертних оцінок, і рейтинг Міністерства освіти і науки України.

Отже, методологія консолідованого інтегрує рейтинги «Компас», «ТОП – 200», «Webometrics». Усі ВНЗ, як у спорті, розподілені в залежності від успішності на так звані «ліги». Кращі за рейтингом 23 університети країни винесені в так звану «прем’єр-лігу» (1 – 23 місце), решта розподілені у вищій (24 – 55 місце), першій (55 по 105 місце), другій (106 – 201 місце) та третій (202 – 299 місце) лігах. Досить високі результати показали в цьому рейтингу луганські виші. Так, першим у нашому регіоні став Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, потрапивши в найвищу – прем’єр-лігу університетів країни і посівши тринадцяту позицію у переліку трьохсот вишів країни. Решта луганських ВНЗ теж посіли досить високі місця – в першій і другій лігах рейтингу (табл.).

Рейтинг 300 вузів України на освітньому блозі для вступників uchis.com.ua

Рейтинг Міністерства освіти і науки України оцінював 304 вищі навчальні заклади незалежно від форм власності чи підпорядкування. Всього було оцінено 207 державних, 76 приватних і 21 відокремлений структурний підрозділ. За підсумками рейтингу МОН опублікувало ТОП-10 класичних університетів України. Єдиний з луганських вишів до цього списку найкращих потрапив Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. При цьому за критерієм «Якість наукової та науково-технічної діяльності» Далівський університет посів третю сходинку в Україні після Київського національного університету імені Т.Шевченка та Харківського національного університету імені В. Каразіна. А по другому важливому критерію – «Ресурсне забезпечення навчального процесу» – СНУ ім. В. Даля на шостому місці.

Як бачимо, луганські виші практично нічим не поступаються столичним. Відповідальний секретар приймальної комісії СНУ ім. В.Даля Сергій Митрохін відзначає, що в останні роки найбільш сильні випускники шкіл нашого міста та області вже з меншою активністю штурмують столичні виші, а все більше віддають перевагу луганським. «Цього року кілька студентів-луганчан, що успішно навчаються у Києві, переводяться до нас в університет. Всі вони, безумовно, мають дуже високі бали, – розповів Сергій Митрохін. – Наприклад, минулого року випускник луганської школи № 1 набрав 810 балів, включаючи додаткові бали за призове місце у всеукраїнському конкурсі. Безумовно, його з розпростертими обіймами прийняли на спеціальність маркетинг в престижний, з точки зору громадськості, Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана. А цього року він звернувся до нас з проханням про переведення на цю ж спеціальність в Далівський університет. Ось і порівняйте: де ж все-таки краще вчитися – у столиці чи в рідному місті».

Багатьох абітурієнтів хвилює наступне: якщо бали сертифікатів не настільки високі, щоб потрапити на бюджетне місце, то чи вистачить контрактних місць і наскільки висока вартість навчання на контрактній основі? На це питання відповідальний секретар приймальної комісії СНУ ім. В. Даля Сергій Митрохін відповів наступне: «По-перше, у нас вартість навчання за контрактом в рази менше, ніж у столичних вишах. По-друге, багато абітурієнтів, вибираючи ВНЗ, помилково віддають перевагу університетам з більш низькою, на перший погляд, вартістю навчання. При цьому вони не усвідомлюють те, що заявлена невисока ціна залишається такою тільки в перший рік навчання і, як правило, виростає багаторазово на наступних курсах. У підсумку сумарна вартість за чотири або п’ять років навчання виявляється однаковою або навіть перевищує середній показник. Що стосується кількості контрактних місць, то можу вас запевнити, місць у нас вистачить на всіх».

Головне, на що, за словами Сергія Митрохіна, варто звернути увагу при виборі того чи іншого вузу, – можливість університету закласти надійний і якісний фундамент для майбутньої успішної кар’єри молодих людей. Ключовим у цьому виборі є критерії, які використовуються у всіх рейтингах і дозволяють ранжувати виші, як це зроблено в прикріпленій таблиці. Зокрема, головний якісний показник для вищої школи – це кваліфікація викладачів. За цим критерієм СНУ ім. В. Даля перевершує багато столичних вишів: тут викладають близько 200 докторів наук, професорів і понад 700 кандидатів, доцентів.

Отже, вибір вишу – це перший крок кар’єрного успіху, і яким він буде, залежить тільки від вас. Звичайно, головним підтвердженням високої якості освіти у ВНЗ є успішні випускники. У цьому плані Далівському університету – найстарішому університету Луганська – є чим похвалитися. Тільки в Луганській області понад 60% керівних посад займають випускники цього університету. Серед вихованців СНУ ім. В.Даля – відомі вчені, політики, громадські діячі, які працюють в 75 країнах світу.