Print

Потяг мчить за обрій або історія кращого факультету СНУ ім. В. Даля

 

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля були підведені підсумки наукової діяльності всіх підрозділів університету. Для визначення найсильнішого факультету, кафедри і вченого були використані 26 критеріїв. Помірятися силами вирішили 20 факультетів Далівського університету, розташованих на території Луганської області.

Серед основних критеріїв оцінювання можна виділити: кількість монографій, статей у спеціалізованому виданні України, статті, видані в країнах CНД і в далекому зарубіжжі; кількість заявлених патентів на винаходи; захист докторських і кандидатських дисертацій, – і це не повний перелік, необхідний для визначення кращих за підсумками минулого року.

У цьому році найбільш сильним факультетом ВНУ імені В. Даля став факультет систем рейкових комунікацій. І це не дивно.

До витоків

Факультет систем рейкових комунікацій створений наказом ректора СНУ імені В. Даля Олександра Голубенка 28 серпня 2009 на базі навчально-наукового інституту рейкового транспорту і є структурним підрозділом СНУ університету.

З моменту створення інституту на першому засіданні його вченої ради були визначені основні напрями роботи колективу факультету. Серед них можна назвати: удосконалення навчального процесу та підвищення якості освітніх послуг; розвиток наукового потенціалу міжнародних зв`язків та діяльності, спрямованої на реалізацію наукових положень у практичному аспекті; поліпшення підготовки кандидатів і докторів наук, – і багато чого іншого.

До складу факультету входять 5 кафедр. Слід зазначити, що одна з них – кафедра залізничного транспорту – за підсумками наукової діяльності посіла у загально університетському рейтингу перше місце.

Отже, дозвольте представити структурний склад кращого факультету СНУ імені В. Даля.

Кафедри: залізничного транспорту (зав. – д.т.н., проф. О. Голубенко); організації перевезень і управління на залізничному транспорті (зав. – д.т.н., проф. М. Чернецька); двигуни внутрішнього згоряння (зав. – д.т.н., проф. О. Крайнюк); Гідрогазодинаміка (зав. – д.т.н., проф. Ю. Осенін); метрологія (зав. – д.т.г, проф. І. Кириченко).

Вже керівний склад кафедр вражає наявністю вчених ступенів і професорських звань. І, щоб доповнити загальне враження, не слід забувати і про філії кафедр, які розташовані на таких підприємствах, як ВАТ ДКХ «Луганськтепловоз», ДП «Луганськстандартметрологія», а також вокзальна станція «Луганськ» та інші.

І це ще не все. Як вам загальна філія інституту гідромеханіки НАН України та кафедри гідрогазодинаміки? Відразу видно рівень. І знову повторюся, і це знову-таки не все. Дві галузеві науково дослідні лабораторії «Тягові якості та економічність локомотивів» і «Тертя та мастила в приводах локомотивів»; Луганське відділення Державного науково-дослідного центру залізничного транспорту при кафедрі ж / д транспорту.

Ось така значна науково-технічна база, за допомогою якої на території України з`являється все більше фахівців, завдяки яким ми можемо подорожувати в поїздках поліпшеного комфорту і добиратися (скрізь, де є рейки) до будь-яких пунктів призначення.

На прикладах вчимося

Цю незаперечну істину ще в 15 році (правда, вже нашої ери) вивів римський байкар Федр. У наші дні підтвердження цих слів з легкістю можна знайти на факультеті, де майбутні залізничники мають змогу навчатися у людей, які по праву носять горде звання – вчений. Адже на факультеті працюють 15 докторів наук, професорів і 43 кандидата наук, доцента. Тільки за останні 5 років викладачами і співробітниками всіх кафедр опубліковано близько 500 наукових праць. За свої винаходи і нововведення співробітники факультету рейкових комунікацій отримали 185 патентів. Серед цієї кількості більше 80 патентів отримані у науковій співпраці зі студентами, яких на факультеті навчається 1506 чоловік на різних формах навчання. І хто знає, може й вони всього за кілька років зможуть прославляти ім`я університету своїми славними відкриттями і досягненнями. Адже вже зараз на кафедрах факультету навчається 18 аспірантів і 2 докторанта.

І, підживлюючись знаннями своїх вчителів, зростає рівень знань самих студентів, які беруть участь в олімпіадах і конкурсах студентських наукових робіт за напрямками фахової підготовки, беруть участь у міжнародних та студентських конференціях.

А якщо тебе починають впізнавати, зростає твій авторитет. Отже, нескладними підрахунками можна зробити висновок, що чим більше знань засвоює студент від своїх викладачів, і чим більше застосовує отримані знання поза вишем, тим більший авторитет отримує сам університет. Навіть вірші виходять. Варто відзначити, що не тільки формулами єдиними ситий студент. Факультет активно бере участь в універсіадах та студентських заходах, так що дівчата й хлопці розвиваються ще й творчо.

За кермом потягу!

Я навмисно не згадала на самому початку матеріалу про людину, яка керує великим факультетом і стоїть, можна сказати, біля самого керма потягу ім`я якому – Факультет. Ось уже понад 40 років життя Валентина Івановича Могили пов`язане з університетом.

А починалося все також, як і у більшості абітурієнтів – з вступу на перший курс. Правда, тоді часу вистачало тільки для навчання на вечірньому відділенні Ворошиловградського машинобудівного інституту, адже доводилося поєднувати навчання і роботу: за плечима у Валентина Івановича тоді були вже 4 роки трудового стажу і 3 роки служби в Радянській армії механіком-водієм середнього танка. З цього моменту і почався шлях від старшого механіка наукової групи на кафедрі локомотивобудування, потім професора цієї кафедри і до декана факультету рейкових комунікацій.

В особистій бесіді Валентин Іванович зазначив, що, незважаючи на те, що ректор університету є завідувачем кращої кафедри університету, нікому і ніколи поблажок він не робить. І зі своїх запитує суворіше, ніж з інших кафедр і підрозділів університету.

Як Валентин Іванович ставиться до того, що його факультет став кращим у цьому році? Звичайно, пишається. Але чудово розуміє, що це високе звання вимагає постійної віддачі. Тому на факультеті великі вимоги до викладацького складу і до студентів. Адже для того, щоб тримати такий високий рівень, необхідні колосальні зусилля всіх, хто складає команду факультету.

Про високий рівень кафедр говорить і той показник, що в індивідуальному рейтингу по університету з 108 осіб дев`ять є представниками факультету рейкових комунікацій.

На закінчення можу навести слова Валентина Івановича, які характеризують не тільки його особисто, але і всю його роботу, весь його факультет: «Необхідно мати творчий підхід до будь-яких завдань, які ставите».

Підготувала: Тетяна Вауліна