Прес-конференція на тему вступу через Освітні центри «Донбас Україна» і «Крим Україна»

У онлайн-конференції на тему "Вступна кампанія для молоді з ТОТ: підсумки 2020, початок 2021"  взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Андрій Вітренко, виконавчий директор ГО "Фонд "Відкрита політика", засновниця Наукового ліцею ім. Клима Чурюмова, кандидат історичних наук Ірина Жданова; представник Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій; начальник головного управління вищої освіти та освіти для дорослих Міністерства освіти і науки України Світлана Кретович; директор Урядового контактного центру Ольга Холомєєва; представник Освітнього центру, ректор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, голова Ради ректорів переміщених закладів освіти Ольга Поркуян.

Позиція Міністерства освіти і науки України залишається незмінною – діти, які залишились на тимчасово окупованій території – це наш золотий фонд, і треба зробити все можливе, щоб ці діти навчалися в Україні і ставали нашими агентами змін на тимчасово окупованих територіях.

За підсумками вступної кампанії 2020 року Міністерство освіти і науки України вважає, що вступна кампанія через Освітні центри була найкраща, цьому сприяла ініціатива Президента України Володимира Зеленського щодо нових принципів вступу з тимчасово окупованих територій без зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) і розширення мережі центрів  «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» на всю мережу закладів вищої освіти – не лише Міністерства освіти і науки України (166 університетів) але і Міністерства культури (14 університетів), Міністерства охорони здоров'я (12 університетів) і навіть Міністерства внутрішніх справ (3 університети).

У 2020 році через Освітні центри «Крим-Україна» вступило 397 осіб, а через освітні центри «Донбас-Україна» – 1629 осіб. Це найбільші показники за останні 5 років. Рекордсменом за кількістю дітей з тимчасово окупованих територій є Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, куди вступило 180 осіб (11% від загальної кількості тих, що вступили через ОЦ «Донбас-Україна» у 2020 році). Найбільш поширені спеціальності, які користувалися попитом у 2020 році, – медицина, право, комп’ютерні науки, менеджмент та економіка.

Пані Ірина Жданова нагадала, що круглий рік працюють:

• урядова гаряча лінія з питань освіти для мешканців тимчасово окупованої території 0-800-505-425,
  • контактні телефони фонду «Відкрита політика» +38-095-200-85-73,
  • регіональна гаряча лінія у м. Краматорську 0-800-50-45-22.

Пані Світлана Кретович розповіла, що вступна кампанія 2020 року була важкою з точки зору карантину та карантинних обмежень. Закінчилася вона у жовтні, всі діти, які виступили через ОЦ «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» отримали бюджетні місця від Міністерства освіти і науки України. Термін роботи ОЦ в 2021 році – з 7 червня до 24 вересня. В цьому році будуть такі нововведення з точки зору подачі документів на бюджет. При вступі молодшого бакалавра та бакалавра дедлайн подачі документів на бюджет – 19 липня, після цієї дати триватиме зарахування на контракт. В вересні буде можливість переведення дітей з контрактної форми навчання на бюджет на засіданнях конкурсної комісії Міністерства освіти і науки України.

В цьому році запроваджено пілотний проєкт Міністерства освіти і науки України щодо спеціальних підготовчих курсів, який буде реалізовано на базі 7 ЗВО (Донецький національний технічний університет (м. Покровськ), Таврійський національний університет імені Володимира Вернадського (м. Київ), Херсонський державний університет, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка (м. Старобільськ),  Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк). З січня курси працюватимуть у режимі дистанційного навчання, а з жовтня вони будуть запроваджені за денною формою навчання. З 2020 року запрацював сайт – «Тут просто». Тут знаходиться вичерпна інформація про Освітні центри та умови спрощеного вступу.

Ольга Поркуян зазначила, що тема прес-конференції надважлива з точки зору державної політики та подякувала пані Ірині Ждановій та пані Світлані Кретович за те, що вони особисто 5 років вже займаються цим питанням. Про важливість та актуальність цієї проблеми говорить кількість звернень до урядової гарячої лінії, майже 8500, а до СНУ ім. В. Даля протягом 2020 року звернулось понад 1400 осіб, тому можна тільки уявити, скільки таких звернень було до всіх ЗВО.

«Ця проблема має декілька аспектів. По-перше, інформаційний, – зазначила Ольга Поркуян, –  Ми знаємо про всі перепони, які мають на своєму шляху діти з непідконтрольних територій, що бажають вступити до нас, з точки зору великої кількості викладачів – внутрішньо переміщених осіб, які працюють в нашому університеті. Ми краще розуміємо ситуацію та знаємо, як працюють школи на непідконтрольні території, як організована там антиукраїнська агітація.

Друга складова – як дітей з непідконтрольних територій сприймає університет. Дуже важливо, щоб університети сприяли та надавали психологічну допомогу та підтримку, залучали їх до студентських заходів, надавали пріоритет при заселенні у гуртожитки.

Місія всіх переміщених університетів полягає у тому, щоб зацікавити дітей з непідконтрольної території переміщатися на українську територію. Ми зацікавлені у розвитку Освітніх центрів, особливо ті переміщені заклади, які знаходяться на територіях Луганської та Донецької областей, тому що наші області найбільше потерпають від відтоку молоді, бо до демографічного фактору приєднується фактор складної ситуації, пов’язаної з військовими діями. Тому наші університеті втримують ці регіони від деградації. Тому ми потребуємо подальшої державної підтримки, щоб мати пріоритети для вступу дітей з непідконтрольної території».

Запис трансляції можна передивитися тут