Ректор Далівського університету представив вищу освіту України на Всесвітній конференції ЮНЕСКО

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури відбулася II Всесвітня конференція ЮНЕСКО з вищої освіти «Нова динаміка вищої освіти та науки на службі соціальному прогресу і розвитку». Україну представляла делегація на чолі з заступником міністра освіти і науки України Тарасом Фініковим у складі голови парламентського комітету з освіти та науки Володимира Полохало та ректора Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Олександра Голубенка. Перша така конференція в історії існування ЮНЕСКО мала місце у 1998 році.

Перша така конференція в історії існування ЮНЕСКО мала місце у 1998 році. У роботі конференції взяли участь більш ніж 1200 делегатів із 150 країн світу: політичні діячі та керівники міжнародних, державних та громадських організацій, представники вищих навчальних закладів. Конференцію було присвячено аналізу змін, які відбувалися у світі та тим завданням, які ці зміни ставлять перед світовою спільнотою. Особливу роль у подоланні негативних явищ, пов’язаних з ростом нерівності між розвинутими та бідними країнами та руйнівним впливом економічної кризи має відігравати вища освіта. При цьому вкрай важливим питанням залишається не тільки збереження рівня фінансування, але й його збільшення.

«Сьогодні, як ніколи, вища освіта, дослідницька робота, інновації та творчість потребують інвестування. Адже освіта – це головна рушійна сила розбудови нового інклюзивного та різноманітного суспільства знань», – зазначено у кінцевому комюніке конференції, підтриманому її учасниками одностайно. Також підкреслено, що «вища освіта і надалі буде прагнути до верховенства принципів доступності, відповідності та якості». Комюніке уточнює, що інформаційно-комунікативні технології повинні і надалі застосовуватися на всіх рівнях вищої освіти, відповідати на все зростаючі вимоги з боку студентів і сприяти широкому поширенню передового досвіду та результатів наукових досліджень.

Учасники обговорили проблеми та шляхи їх подолання за такими питаннями, як вплив глобалізації на освіту, соціальна відповідальність вищої освіти, академічна свобода, науково-дослідницька діяльність і фінансування вищої освіти. Учасники конференції акцентували увагу на важливості посилення кооперації у сфері визнання дипломів.

«Ми визначили головні напрями подальшого розвитку вищої освіти, яка постійно знаходиться у стрімкій еволюції. Головне, що ми маємо, – спільне бачення щодо етичної та стратегічної відповідальності, яка відводиться освіті в сучасному суспільстві, – підкреслив у своїй промові Генеральний директор ЮНЕСКО Коішіро Матсуура. – Організація і надалі буде рішуче виступати на захист вищої освіти».

Завершаючи конференцію, один із головних доповідачів – Голова комітету освіти національної комісії ЮНЕСКО (Франція) Сьюзі Халімі, зазначила що «активна участь міністрів та політичних лідерів свідчить про те, що міжнародна спільнота усвідомлює яку роль вища освіта має відігравати у будівництві суспільства знань».

Ректор СНУ ім. В.Даля виступив з докладом «Досвід створення класичного університету з урахуванням тенденції розвитку вищої школи», який непідробним інтересом вислуханий аудиторією та викликав жваву дискусію.

В інтерв`ю прес-центру ЮНЕСКО Олександр Голубенко виступив на захист інтересів освітян: « … якість життя напряму залежить від якості освіти. Недалекоглядними виглядають намагання зменшити витрати на вищу школу, закрити низку спеціальностей. На конференції ми зрозуміли, що нашу стурбованість поділяють на всіх рівнях влади, у всіх регіонах світу. Сподіваємось, що стурбованість ЮНЕСКО буде почута і в Україні».