Print

Ректор СНУ ім. В.Даля Ольга Поркуян обрана заступником голови Ради ректорів переміщених ВНЗ

 

У Києві відбувся дводенний круглий стіл “Перспективні напрямки та стратегічний розвиток переміщених вищих навчальних закладів” та нарада керівництва МОН з ректорами та головами студентського самоврядування вищих навчальних закладів Донбасу, тимчасово переміщених із зони проведення антитерористичної операції. Конференцію відкривали заступник міністра освіти і науки України Андрій Гевко, директор координаційного центру переміщених вищих навчальних закладів Олександр Кульга. З вітальним словом до учасників звернувся народний депутат України Віталій Курило та представник Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти Олексій Рябчин.
Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля представляли ректор, професор Ольга Поркуян, почесний ректор, професор Олександр Голубенко та представник від студентства університету Степан Золотар.
Головною темою зустрічі освітян та представників влади було обговорення проблем переміщених ВНЗ та шляхи їх подолання. Андрій Гевко зазначив на тому, що важливо усвідомлювати складність ситуації, у якій знаходяться переміщені навчальні заклади, та наголосив на важливості конструктивної співпраці для її вирішення. «Нестандартні ситуації потребують нестандартних рішень, для досягнення яких нам необхідно об’єднати зусилля», – сказав заступник Міністра.
В перший день ректори детально обговорили всі проблеми, з якими стикнулися за рік роботи переміщені ВНЗ. Це – відновлення університету, питання матеріально-технічного забезпечення, збереження професорсько-викладацького складу, законодавчі перепони на шляху до відновлення нормального функціонування. Останнє питання для всіх вишів є особливо болючим. На засіданні відзначили, що зараз ключовим напрямком для підтримки колективів вишів є вдосконалення законодавчої бази з урахуванням існуючих проблем.
Учасники отримали відповіді на свої запитання від Заступник директора Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Ігоря Шарова. Зокрема, він розповів про існуючі завдання, які стоять перед вищою освітою України, та доповів про нові зміни до правил прийому у 2015-2016 навчальному році. Він пояснив, як реалізується механізм вступу для учасників-військовослужбовців зони АТО.
На запитання представників переміщених ВНЗ також відповів Міністр освіти і науки України Сергій Квіт. Зокрема, він поділився своїми міркуваннями щодо подальшого розвитку університетів та звернув увагу присутніх на те, що реінтеграція університетів буде здійснюватися лише на умовах, які будуть запропоновані колективами переміщених ВНЗ. Актуальне питання щодо зміни принципу фінансування «викладач-студент» також буде позитивно вирішене за рахунок зміни принципів фінансування університетів.. До речі, акредитація спеціальностей для переміщених університетів може пройти за спрощеною системою, оскільки існує проблема у матеріально-технічному забезпеченні.
Відновлення матеріально-технічної бази, особливо актуальне для ВНЗ, що мають технічні напрями підготовки, за думкою Міністра, може бути вирішене завдяки спільним грантовим проектам загальнодержавного рівня. Міністерство зі свого боку активно сприяє залученню в першу чергу переміщених університетів до таких проектів. Нагадаємо, що завдяки підтримці МОН України, СНУ ім.В.Даля отримав фінансування за проектом «Відновлення функціонування переміщеного СНУ ім.В.Даля у м.Сєвєродонецьк». У зверненні до учасників круглого столу, Міністр відзначив дуже високий рівень організації навчально-методичної діяльності університетів, які здійснювали освітню діяльність на Сході Україні.
На обговоренні було запропоновано створити Раду ректорів переміщених ВНЗ, яка стане консультативно-дорадчим органом при МОН України з питань удосконалення системи управління освітою та координації діяльності переміщених ВНЗ з питань виховної, навчально-методичної і наукової роботи. У підсумку одноголосно головою Ради було обрано ректора Донецького національного університету професора Романа Гринюка, а його заступником – ректора СНУ ім. В.Даля професора Ольгу Поркуян. На засіданні була створена робоча група, яка розробила «Положення про раду ректорів переміщених ВНЗ України», затверджене одноголосно.
Зустріч відвідав голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин, народний депутат Григорій Немиря. Він розповів учасникам про ключові проблеми з порушення прав людини в зоні АТО та відзначив, що це невід’ємно пов’язане з проблемами освіти. Оскільки 17 ВНЗ України – єдині навчальні заклади, що були переміщені, при чому, за власною ініціативою. Основні проблеми цих ВНЗ на законодавчому рівні, досі, нажаль, не вирішено. Григорій Немиря пообіцяв сприянню вирішення питань, що є в його компетенції.
У паралельній панелі працювали представники студентства переміщених ВНЗ. Зокрема, вони обговорили проблеми законодавчого забезпечення та особливостей співпраці органів студентського самоврядування (ОСС) та адміністрацій ВНЗ.
На другий день Круглого столу, який проходив у Міністерстві освіти і науки України, були представлені наробки та пропозиції ректорів та студентів переміщених вишів. Вони були викладені у вигляді Дорожньої карти вирішення проблем переміщених ВНЗ та будуть надіслані до Верховної Ради України та Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки. На засіданні був присутній заступник міністра – Андрій Гевко та директор департаменту вищої освіти МОН України Олег Шаров.
Також на зустрічі були розглянуті питання та умови майбутньої реінтеграції колективів університетів після встановлення контролю з боку української влади над всіма територіями Луганської та Донецької областей.
Представник студентського самоврядування переміщених ВНЗ Степан Золотар зазначив, що необхідними умовами для відновлення якості навчального процесу у переміщених ВНЗ є вирішення питань браку навчальних корпусів та місць в гуртожитках, необхідності оновлення бібліотечних фондів, створення комп’ютерних класів.
Таким чином, дводенний круглий стіл поки що не зміг в практичному аспекті вирішити нагальні потреби переміщених вишів, але дозволив зробити важливі кроки на шляху до цього.