В ВНУ им. В. Даля основали археологический музей «Открытая и100рия»

Відкриття археологічного музею СНУ ім. В. Даля відбулося в рамках святкування 100-річчя університету. Завдяки створенню музею археологічна спадщина українського народу та зокрема нашого краю буде збережена і доступна для нащадків, — підкреслила у своєму вітальному слові ректорка університету Ольга Поркуян. Вона запросила всіх, хто цікавиться історією, відвідати новий музей та особисто побачити унікальні знахідки.

В урочистому відкритті музею взяла участь заступниця голови облдержадміністрації Катерина Безгинська, яка передала привітання від очільника області Сергія Гайдая та наголосила:

«Луганщина багата своєю культурою та історичною спадщиною. На жаль, за ці шість років ми дуже багато втратили. Вдячна вам за те, що ви зберігаєте та передаєте майбутнім поколінням наш історичний спадок. Хочу побажати вам, щоб цей музей розвивався, збагачувався експонатами та відкривав нові експозиції. З боку обласної влади ви завжди можете розраховувати на допомогу та підтримку».

Цього року, як і минулого, розкопки велись у с. Нижня Дуванка Сватівського району. Головні експонати – знахідки студентів-археологів кафедри історії та археології, зібрані під час наукових експедицій. Розкопки відбувалися на території фермерського господарства «Каштан». Його керівниця Ксенія Ковшова отримала Подяку і набір фірмової сувенірної продукції від університету за допомогу та безпосередню підтримку двох експедицій. На жаль, Ксенія Ковшова не змогла взяти участь у заході, але її односелець, вчитель історії з Сєвєродонецька Андрій Чернишов взявся виконати приємну місію – передати подарунки і відзнаку.

Серед нагороджених також сєвєродончанка Вероніка Стрельченко, графічна дизайнерка, художниця, підприємиця майстерні сувенірів "Це моє місто", яка розробила графічне оформлення музею. Фахівчиня теж зробила присутнім подарунки, які виготовляються у її майстерні та символізують атрибути області.

Вероніка свого часу закінчила Луганську державну академію культури і мистецтв ім. М. Матусовського. Для того, щоб перейнятися духом наукової археологічної роботи, Вероніці довелося відвідати розкопки у Нижній Дуванці. Як фахівець вона відзначає високий рівень виконання візерунків на глиняному посуді давніх часів і припускає, що зроблені вони з допомогою мотузок, які наші пращури вдавлювали у вологу глиняну поверхню.

Після урочистого відкриття завідувач музею, доктор історичних наук, професор, голова археологічної експедиції Юрій Бровендер ознайомив присутніх з проведеною роботою та розповів про знахідки. Це, зокрема, декілька десятків поховань різних епох. Історико-археологічні пам’ятки, знайдені в кількох погребальних курганах, датуються другою половиною ІІІ тис. до н.е. Окрім залишків поховань студенти знайшли посуд та знаряддя праці. Слід зазначити, що завдяки науковій діяльності Юрія Михайловича зацікавленість археологією серед школярів області зросла. Про це свідчать підсумки Вступної кампанії 2020.