Print

Що ми скажемо про війну через 10 років

 

Досвідом вирішення балканського конфлікту поділився всесвітньовідомий конфліктолог під час зустрічі з сєвєродончанами у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля.

Стейнар Брін, професор Нансенської академії (Норвегія), голова Нансенської мережі діалогу, вважає, що його балканський досвід миротворця може бути корисним для українців. Конфліктолог зазначив: «Я знаю, що є велика різниця між балканським конфліктом і українським. Але є ї загальні риси: Косово відокремлювалося від Сербії, люди були розділені на два боки. Я зараз працюю над тим, щоб поновити діалог і кооперацію між сторонами того конфлікту».

Під час зустрічі відбулася трансляція документального фільму «10 років без війни». Герої  стрічки, албанські і сербські студенти, вирішують прямо під час бойових дій в Косово у 1999 році за круглим столом вперше обговорити політичні аспекти конфлікту і організувати так звану дискусію протиріч.  

Ці люди знов зустрілися через 10 років, щоби з’ясувати, що їхніх поглядах змінилося за цей час.

Аудиторія сприйняла роботу авторів роботи, до речі визнаного кращим у Норвегії документальним фільмом 2011 року, позитивно. Переглянути стрічку можна тільки під час офіційних зустрічей. 

Стейнар Брін наголосив, метою фільму є не показ балканського конфлікту, а – пошук способів уникнення кривавих розв’язань розбіжностей у поглядах і шляхів подолання наслідків військових конфліктів. Тільки діалог є інструментом у вирішенні конфліктів, вважає гість.

Останні 20 років Брін працював на Балканах (Сербія, Боснія і Герцеговина) і разом з Нансеновським центром миру і діалогу намагався знайти ядро конфликту. І шукав він його серед звичайних людей, які не мають відношення до владних структур. Миротворець працює за методикою, яку розробили спеціалісти Центру. Її сенс – не переконати опонента, а висказати свою думку і спитати співбесідника, що він думає. Такий підхід дозволяє знизити напругу і скоріше досягти порозуміння. Так просто – скажи, спитай, послухай, і це працює.

Зустріч з миротворцем відбулася за ініціативи благодійної організації «Восток-SOS» і фінансової підтримки посольства Австралії в Україні.