СНУ ім. В. Даля продовжує співробітництво із університетами Французької республіки

Делегація Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля на чолі з ректором професором Ольгою Поркуян взяла участь у проекті Міжнародного благодійного фонду «Cosmopolitan Project Foundation». За підсумками цього проекту СНУ ім. В.Даля розширює співробітництво з університетами Французької Республіки.

До складу української делегації увійшли п’ять переміщених університетів Донецької та Луганської областей: СНУ ім. В.Даля, Донецький національний університет, Донецький технічний університет, Донецький національний університет економіки і торгівлі, Інститут іноземних мов (м. Горлівка). Проект охоплював декілька ключових завдань. Зокрема, проект, по-перше, інформував громадськість Заходу про ситуацію на Сході України та про ті негативні наслідки, які це мало для переміщених університетів. По-друге, програма дозволила студентам ознайомитися з європейською системою освіти (з перспективою мобільності на наступний навчальний рік). Викладачі українських вишів у свою чергу, детальніше ознайомилися з освітньою системою ЄС та з європейськими механізмами фінансування. Наразі це особливо актуальні питання, з якими стикаються українські університети в процесі реформування вітчизняної системи освіти. Восьмиденна програма охоплювала три міста: Париж, Брюссель, Страсбург, а також включала відвідування Європейського парламенту, Європейської комісії, Європейської ради, Європейського суду з прав людини. У Культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції учасники делегації мали зустріч з Послом України у Франції Олегом Шамшуром. Із освітніми пріоритетами французької системи освіти представники українських університетів познайомилися безпосередньо у Міністерстві іноземних справ Франції.

Під час зустрічі, що мала місце у Молодіжному центрі Yves Robert представники молодіжних організацій Франції розповіли про місце студентського самоврядування в системі освіти країн Європейського Союзу, а також обговорили із українськими студентами особливості процесу залучення молоді до громадського та політичного життя своїх країн. На конференції «Ситуація на Сході України, та її вплив на діяльність університетів» учасники проекту – представники переміщених університетів розповіли французьким колегам про деталі переїзду своїх вишів на підконтрольну Україні територію, про труднощі, з якими довелося стикнутися колективам університетів-біженців на новому місці. Доповідачі представили наукові доробки та розповіли, в яких складних умовах вони вимушені проводити освітній процес. Конференція викликала жвавий діалог між учасниками щодо ситуації на Сході України та перспектив розвитку переміщених вишів.

«Загалом наш університет втратив близько 15% матеріальної бази під час окупації Криму та 65% матеріальної бази під час бойових дій у Луганській області, – відзначила за підсумками поїздки ректор СНУ ім. В. Даля Ольга Поркуян. – Відновлення наукового та освітнього потенціалу потребує значних зусиль від колективу університету. Підтримка та розуміння європейських колег наразі для нас вкрай важливі».

За результатами проекту «Cosmopolitan Project Foundation» планується розширення співпраці між ВНЗ регіону Іль-де-Франс та переміщеними українськими університетами у науковій та освітній діяльності. Зокрема, СНУ ім. В.Даля вже підписав договір про співробітництво з Паризьким Інститутом східних мов та цивілізацій, чим продовжив своє тісне багаторічне співробітництво із університетами Французької Республіки. До речі, Паризький Інститут східних мов та цивілізацій вже зробив перший крок у співробітництві – перша партія книжок направлена до бібліотеки Далівського університету. Як відомо, після втрати мільйонного бібліотечного фонду у Луганську, СНУ ім. В.Даля вимушений майже з нуля відновлювати наукову бібліотеку.

«З 2006 року наш університет став ініціатором відновлення дружніх зв’язків між містами-побратимами Луганськом та Сент-Етьєном. Тоді почалася активна фаза співробітництва у науковій та освітній сфері, – зазначила ректор СНУ ім. В. Даля професор Ольга Поркуян. – За цей час в університеті була створена Асоціація «Луара», здійснювалися наукові обміни з Університетом Жана Моне (м. Сент-Етьєн), Національною інженерною школою Сент-Етьєну, Лабораторією фізики поверхонь та тонких шарів Політехнічної школи (м. Париж) тощо».

Головним результатом проекту Міжнародного благодійного фонду «Cosmopolitan Project Foundation» для п’яти українських ВНЗ-учасників стане співробітництво з французькими університетами щодо створення програм подвійних дипломів магістрів французьких та переміщених східноукраїнських університетів та спільна участь у європейських програмах академічної мобільності викладачів та студентів.