СНУ ім. В.Даля у жорстокій конкурентній боротьбі виграв грант від програми ЄС «Еразмус»

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля став одним з 10 партнерів перспективного проекту у сфері «Internet of Things» (Інтернет речей), серед яких провідні освітні та науково-виробничі підприємства, державні установи та неурядові організації. Координатором проекту від України виступає Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського (м. Харків).

«Саме завдяки зусиллям команди ХАІ і особисто завідувача кафедри комп’ютерних систем та мереж д.т.н., професора В’ячеслава Харченка проект отримав путівку в життя, – вважає завідувач кафедри комп’ютерної інженерії СНУ ім. В.Даля д.т.н., доцент Інна Скарга-Бандурова. – Ми подали заявку на грант і, не знаючи – будуть гроші чи ні,  все літо працювали, бо розуміємо – це дуже перспективний напрямок розвитку нашого університету».

Поняття IoT (Internet of Things – Інтернет речей), як правило, відносять до зв'язку типу «машина з машиною» (M2M) за участю мережі на основі дистанційних датчиків і різноманітних виконавчих механізмів. Безліч бездротових пристроїв (датчиків), що встановлюються на речі, генерують дані, які у свою чергу  передаються,  зберігаються та аналізуються на місці або в хмарі. Дані з цих пристроїв можуть бути використані для простого відстеження, наприклад, маршрутів руху транспорту, відвідуваності учнями школи або більш складного моніторингу, наприклад, щоб зпрогнозувати відмову складних механізмів, або зрозуміти моделі навчання студентів, як вони прогресують через свої електронні книги і адаптивні системи навчання. Причому, всі заходи можна відстежувати в режимі реального часу.

Дану концепцію пов'язують з розвитком двох технологій – радіочастотна ідентифікація (RFID) і бездротові сенсорні мережі. Таким чином, основою таких систем є непорушний, надійний зв'язок з мережею. Вона повинна бути масштабованою, щоб впоратися зі швидко зростаючим числом інтелектуальних пристроїв, і безпечною.

Очікується, що у найближчому майбутньому «речі» стануть активними учасниками бізнесу, інформаційних і соціальних процесів, створюючи нові можливості в сфері безпеки, аналітики та управління, відкриваючи нові перспективи підвищення якості життя людини.

Основними завданнями проекту є:

• забезпечити динамічний розвиток поточних науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт для нових застосувань IoT;
  • вирішити основні проблеми, пов'язані з інтеграцією пристроїв з низьким енергоспоживанням з особливою увагою до потреб реального життя на локальному та глобальному рівнях;
  • продемонструвати можливості запропонованих рішень;
  • створити міжнародні магістерські та докторські програми з інтеграції технологій зберігання та обробки даних та  новітніх парадигм IoT.

Гроші гранту (загальна сума 816,72 тыс. євро)  витратять на купівлю комп’ютерного обладнання для проведення експериментів.

Інна Скарга-Бандурова розповіла, як відбуватиметься реалізація проекту: «Робоча група вже створена, вона працюватиме на волонтерських засадах. Ми співпрацюватимемо з Центром комп’ютерних обрахувань (Київ) і  ХАІ – особисто із завідувачем кафедри комп’ютерних систем та мереж д.т.н., професором В’ячеславом Харченком. Будуть розподілені завдання між 10 учасниками проекту, 7 з яких – українські університети. Вони мають розробити навчальні курси і плани дослідницьких робіт. До роботи за проектом будуть залучені бакалаври, магістри і аспіранти, що навчаються в  нашому університеті. Ми запрошуємо до участі у перспективному напрямку всіх студентів. Серед учасників є і школярі Малої академії наук з Сєвєродонецька і Рубіжного. До речі, у цих дітей дуже цікаві пропозиції. Зокрема, створення «розумних будинків». Ми щиро вітаємо усіх наших партнерів з цією перемогою, та сподіваємось на плідну спірвпрацю і розвиток у цьому напрямі».