СНУ ім. В.Даля єдиний серед переміщених вишів здобув перемогу у конкурсі наукових проектів МОН для молодих вчених

Науковий проект молодих вчених Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля пройшов конкурсний відбір щодо майже мільйонного фінансування за рахунок коштів державного бюджету. Проект «Розвиток наукових принципів діагностування механічних транспортних систем на основі аналізу динамічних коливальних процесів їх елементів» здобув перемогу, отримавши 74,8 балів.

Конкурс проектів проводився для молодих вчених, які працюють або навчаються у вищих навчальних закладах та наукових установах, що належать до сфери управління МОН. Фінансування переможців розраховано на 24 місяці з серпня 2016 року за рахунок коштів державного бюджету.

Представлений СНУ ім. В.Даля проект «Розвиток наукових принципів діагностування механічних транспортних систем на основі аналізу динамічних коливальних процесів їх елементів» є комплексним. У його розробці, обговоренні та консультаціях брала велика участь колег-учених не тільки університету, а й Філії «Науково-дослідний, конструкторсько-технологічний інститут» ПАТ «Укрзалізниця» і Національного авіаційного університету. Серед виконавців, заявлених у проекті, присутні від кафедри «Залізничний, автомобільний транспорт та підйомно-транспортні машини» СНУ ім. В.Даля – докторант Олена Ноженко, наукові співробітники Володимир Ноженко та  Ольга Просвірова, аспірант Сергій Кара, від Філії «НДКТІ» ПАТ «Укрзалізниця» – начальник відділу динаміки та міцності Катерина Кравченко та начальник відділення інжинірингу Анатолій Мостович, від Національного авіаційного університету – доцент кафедри інформаційно-вимірювальних систем Євген Суслов. Оскільки СНУ ім. В.Даля основний у проекті, то саме він отримає на нього фінансування близько 936 тис. гривень.

Як зазначає керівник проекту Олена Ноженко, велику підтримку на етапі обговорення та основу ідеї розробки було висловлено Ростиславом Дьоміним, колишнім технічним директором ПАТ «Укрзалізниця», який і зараз надає велику підтримку проекту. Взагалі Філія «НДКТІ» ПАТ «Укрзалізниця» завжди допомогала університетові. Завдяки ПАТ «Укрзалізниця» у вчених є доступ до випробувальних полігонів, отримані дані по впливу на колію справних та несправних вагонів та одержується інша необхідна для дослідження інформація.

«Хотілося б подякувати за допомогу, підтримку, консультації таких відомих вчених-залізничників як проф. Горбунов М.І., проф. Дьомін Ю.В., доц. Черняк Г.Ю., які наставляли на всіх етапах вже проведеної роботи і, сподіваюся, допомагатимуть і в майбутньому, – відмітила докторант кафедри «Залізничний, автомобільний транспорт та підйомно-транспортні машини» СНУ ім. В.Даля, к.т.н., доцент Олена Ноженко. – А також подякувати МОН України за увагу до молодих вчених. Це перший конкурс такого роду, де молодь до 35 років може проявити себе і отримати фінансування на свої ідей і розробки».

Олена Сергіівна зазначає, що процедура конкурского відбору та експертизи проектів була прозора і зрозуміла. 4-5 незалежних експертів оцінювали кожен проект. У секції, де представлялася розробка далівців, був великий конкурс з гідними і сильними роботами. До речі ще 2 проекти також представляли кафедру та університет, але набрали трохи меньше прохідного балу. Загалом до секції було подано 22 проекти, але профінансовано лише 6 (27,7%), при тому, що за загальними підсумками 79 профінансованих проектів з 439 поданих становить 18%. Це говорить про значний науковий рівень проектів-конкурентів і високу оцінку розробки далівських залізничників. Крім того, проект СНУ ім. В.Даля єдиний з профінансованих представляє виші-переселенці.

Ідея розробки полягає в створенні системи моніторингу несправностей рухомого складу залізниць в режимі реального часу. За фінансуємий період вчені планують розробити алгоритми обробки даних, визначити діагностичні параметри, що дозволять визначати дефекти та проблемні місця у вагонах. Це буде стимулювати операторів стежити за технічним станом свого рухомого складу і в перспективі підвищити рівень комфорта для пасажирів

Слід зазначити, що конкурс для молодих вчених проводиться вперше в Україні. За час проведення конкурсу Міністерство отримало 439 проектів наукових робіт  молодих учених зі 114 вищих навчальних закладів та наукових установ.  Перемогли в конкурсі 79 наукових розробок високого та середнього рівнів із загальною кількістю балів 70 і вище. Для їх фінансування державою виділено 12 млн грн.

20160817img_2787 20160817img_2807