Соціолог зі СНУ ім. В. Даля на міжнародній конференції поділилася досвідом вивчення проблем адаптації іноземних студентів

Доцент кафедри соціології Навчально-наукового інституту праці та соціальних технологій Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Наталія Крупеніна стала єдиною представницею пострадянських держав і держав Східної Європи на Міжнародній конференції «Курди і Курдистан в Османській імперії», яка відбулася в університеті Салахаддіна в місті Ербіль (Курдистан, Ірак).

На конференцію з’їхалися науковці з різних країн світу, серед яких – курди і араби з США, Швеції та Австралії, Франції, Ісландії, Єгипту, Туреччини, Сирії та інших країн. Серед учасників конференції були вчені, лікарі, політологи, соціологи, які працюють у гарячих точках світу. Наталія Крупеніна провела науково-практичний семінар для учасників конференції. Завдяки його змістовній стороні організатори конференції надали можливість гостю виступити в університетах і коледжах Ербіля, а також провести соціологічне дослідження.

«У своїй роботі більшою мірою я ґрунтувалася не так на європейські дослідження, а на дослідження вчених арабського світу, – розповіла кандидат педагогічних наук Наталія Крупеніна. – Вони носять досить прикладний характер, містять багато нового і нетрадиційного в плані структурування тієї чи іншої проблеми. Дуже важливо пам’ятати, що молоді люди, які приїжджають до нас вчитися з цих країн, – інші, багато з них виросли в умовах війни, що відклало на них свій відбиток. Наприклад, арабські студенти з Судану. Війна там не припинялася 25 років, тому соціалізація тих, хто сьогодні навчається в наших вузах має свої специфічні особливості. І знати це слід тим, хто навчає їх. Не слід боятися цих особливостей. Знаєте, стільки усміхнених дітей, жінок, доброзичливих перехожих як в Іраку, я вже давно не бачила».

Також Наталія Анатоліївна, пославшись на дослідження Washington Post (2012 р.), зазначила, що і в Україні, і в країнах мусульманського світу в даний час відзначається високий рівень ксенофобських настроїв. В умовах глобалізації це не безпечно. Тому, на її думку, дослідження, пов’язані з взаємодією різних культур, досить актуальні.

Зазначимо, що темою адаптації іноземних студентів до навчання в українських вузах Наталія Крупеніна займається близько п’яти років. Її наукові роботи опубліковані англійською, арабською та курдстскою мовами в Польщі, Чехії, Болгарії, США, Саудівської Аравії, Іраку, Іракському Курдистані. Ось уже три роки вона читає спецкурс для професорсько-викладацького складу вузів «Соціально-педагогічні основи навчання іноземних студентів».У планах Наталії Крупеніної повернутися в Ірак і завершити соціологічне дослідження, щоб написати навчальний посібник для викладачів українських вузів.