Студентам СНУ ім. В. Даля розповіли про освітню систему Ізраїлю

Другий секретар Посольства Держави Ізраїль в України, директор Ізраїльського Культурного Центру в Харкові при Посольстві Держави Ізраїль в Україні пані Нелі Шульман та керівник групи управління сонячним комплексом науково-дослідницького інституту ім. Вайцмана у Державі Ізраїль, доктор Влад Лернер відвідали Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля.

У рамках візиту доктор Влад Лернер прочитав студентам факультету математики та інформатики Далівського університету лекцію за темою «Наука та організація вищої освіти в Ізраїлі». Він зазначив, що система вищої освіти в Державі Ізраїль корінним чином відрізняється від освітньої системи Радянського Союзу та пострадянського суспільства. В якості прикладу ізраїльський науковець навів наступний факт: в Україні налічується декілька сотень вишів, а в Державі Ізраїль – лише вісім. Рівняння не на кількість, а на якісну складову, за словами гостя Далівського університету, є секретом високого рівня підготовки студентів в ізраїльських вищих навчальних закладах.

«У нашій країні існує лише університетська наука, – зазначив Влад Лернер. – Інакше кажучи, усі наукові дослідження відбуваються тільки на базі вишів за активної участі студентів. Студентів готують до дослідницької  та викладацької роботи ще з третього  курсу навчання, що допомагає нам створювати, підтримувати та зберігати наукові школи протягом багатьох років».

Значна частина лекції стосувалася теми освітньої системи Держави Ізраїль. Доктор Влад Лернер розповів, що в країні навчати дітей починають вже з трьохрічного віку за спеціальними програмами та методиками. Шкільну освіту громадяни цієї держави отримують протягом 12 років. По закінченню цього періоду вони здають психометричний тест, за результатами якого молоді люди можуть вступити до одного з вишів. У Державі Ізраїль, як і в Україні, обов’язковою є лише середня освіта, а на відміну від нашої країни не існує безкоштовної вищої освіти. Старшокурсники ізраїльських вишів можуть самостійно обирати дисципліни, які вони бажають прослухати, а кожний семестр оцінюють роботу професорсько-викладацького складу.

«Наука та освіта є одними з пріоритетних  напрямів  розвитку нашої  країни: найбільший бюджет отримує Міністерство оборони нашої держави через певні об’єктивні причини, а на другому місці за цим показником – Міністерство освіти, – підкреслив доктор Влад Лернер.-  Великі обсяги фінансування та швидке втілення розробок у реальне життя допомогли нам отримати світове лідерство у сферах програмного забезпечення, медичної інженерії, фізики та хімії». Також представник ізраїльської делегації зазначив, що Держава Ізраїль посідає перше місце серед країн світу за кількістю стартапів на душу населення та друге місце за кількістю населення з вищою освітою.

Підготувала: Наталія Осичнюк