Print

Студентам зробили щеплення від стереотипів

 

У СНУ ім. В. Даля відбулася лекція завідувачки відділу Національного Музею Шевченка Вікторії Антоненко на тему "Тарас Шевченко. Щеплення від стереотипів".

«Понад сто років найбільш відомими для широкого загалу, тиражованими в різний спосіб є зображення Тараса Шевченка останніх років життя. Особливо, – в кожусі й шапці. Як не дивно, до утворення стереотипу, а саме – уявлення про поета-художника як гнівну чи сумну немолоду людину, долучилися  і його фото, інтерпретовані згодом ним самим чи іншими митцями засобами живопису та графіки. Українського генія адаптували до ідеологічних потреб доби: до зручного образу мужицького поета в кожусі й шапці. Такі нашарування ховали справжнього Шевченка, намагаючись замулити й вагу його доробку в контексті світової культури, звівши до нав’язуваного образу поета селян» – зауважила у вступному слові гостя.

Вікторія представила студентам несподіваного Шевченка через призму його мистецьких робіт, насамперед, автопортретів різних періодів життя поета. Розвінчала міфи про Шевченка – революціонера й страждальця, про Шевченка винятково поета, Шевченка вічно сумного й замисленого над тяжкою долею народу, Шевченка-атеїста, Шевченка – революційного демократа, нелюбов Шевченка до російської мови.

Перед слухачами постав сучасний Шевченко, популяризований новітніми мистецькими творами, молодий, цікавий, актуальний, злободенний.

Лекція відбулася за підтримки Українського Клубу в Об'єднаних Арабських Еміратах "Ukrainian Social Club". На неї завітав відомий художник-графік Борис Романов, у доробку якого є багато екслібрисів на тему шевченкініани. Користуючись нагодою, Борис Миколайович передав Вікторії нові роботи, присвячені Шевченку на додаток до тих, що вже знайшли своє місце у Національному Музеї Шевченка.