Студентка СНУ ім. В. Даля навчалася миру та соціальної єдності в громадах Буковини

Студентка спеціальності «Журналістика» факультету гуманітарних наук, психології та педагогіки СНУ ім. В. Даля Маргарита Хлистова стала учасницею семінару «Міжнаціональна, міжрегіональна та міжкультурна толерантність як складова територіального розвитку Чернівецької області та інтеграція у громаду внутрішньо переміщених осіб».

Маргарита пройшла конкурсний відбір і виборола право стати одним із 25 представників Луганської і Донецької областей. Захід проводився в рамках проекту ПРООН «Відновлення врядування та примирення в охоплених конфліктом громадах України», що реалізується за підтримки Уряду Швеції та Швейцарської конфедерації, в партнерстві з АОМС «Агенція розвитку громад Буковини», за фінансової підтримки Європейської комісії.

Лейтмотивом через усі дні насиченої подіями та зустрічами поїздки активних представників місцевої влади та громадськості Донецької і Луганської областей пройшла думка «Ми різні – але ми єдині та разом прагнемо, щоб наша Україна була краще».

Учасникам представили Чернівці та Чернівецьку область як мультикультурний, мультинаціональний та поліконфесійний регіон з рівними можливостями для самоідентифікації та розвитку усіх членів громади.

Високопосадовці та активні громадські діячі області: Марія Порчук (радник чернівецького міського голови з питань євроінтеграції ), Ольга Дмитрюк (директор Чернівецької міської громадської організації «Бізнес-центр»), Світлана Шиян (керівник ГО «Донбас-Україна») ‒ ознайомили гостей з роботою ПРООН у Чернівецькій області, напрямами діяльності департаменту соціального захисту Чернівецької ОДА, проектами з підтримки і допомоги внутрішньо переміщеним особам.

На прикладі Мамалигівської та Глибоцької об’єднаних територіальних громад учасникам семінару продемонстрували програми із забезпечення безпеки громадян (оповіщення у разі повеней і пожеж, діяльність громадських бригад допомоги), організації шкільної та дошкільної освіти в громаді, соціальних проектів із працевлаштування як внутрішньо переміщених осіб, так і мешканців Буковини (насамперед створення кооперативів із заготівлі продуктів харчування: сушіння ягід, грибів тощо).

Учасників вразило турботливе ставлення до переселенців, яких сприймають як інвестиційний капітал і висококваліфікованих спеціалістів, і намагаються створити умови для комфортної інтеграції до складу місцевої громади.

Крім робочих зустрічей, представникам сходу України була запропонована екскурсійна програма, спрямована на ознайомлення із обрядами, звичаями та традиціями багатонаціонального буковинського краю, де віками поєднувалися та взаємозбагачувалися культури українців, румунів, євреїв, поляків, німців.

Учасники навчальної  поїздки відвідали Резиденцію православних митрополитів Буковини і Далмації, яка входить до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО і є головним корпусом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Завітали до музею єврейської культури – феномену буковинського єврейства в період кінця вісімнадцятого століття до 40-х років двадцятого століття, коли євреї домоглися реальної рівності у правах з іншими націями.

Побували у Чернівецькому Скансені (музей під відкритим небом) – архітектурно-ландшафтному комплексі житла та предметів  побуту середини 19 і першої половини 20 ст. представників всіх етнічних груп багатонаціональної Буковини.

Учасники проекту домовилися й надалі проводити подібні заходи, обмінюватися досвідом, працювати заради розвитку країни й встановлення миру спільно, адже тільки «спільними зусиллями» (такий девіз розміщений на Чернівецькій міській раді) мешканців сходу і заходу, півночі і півдня, центральної частини країни, поважаючи віру, традиції, мову одне одного, але пам’ятаючи при цьому, що всі ми пливемо на одному кораблі під назвою «Україна», вкладаючи часточку своєї душі, ми зможемо побудувати сильну, красиву країну, в якій кожен, незалежно від національності, з гордістю зможе сказати «Я – українець!»