У Далівському університеті готуються до дня народження Козака Луганського

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля розпочалися заходи до 209-ї річниці з дня народження Козака Луганського.

Володимир Даль народився 22 листопада 1801 року в Луганську. Він увійшов в історію як багатогранна особистість: лексикограф, етнограф, лікар, морський офіцер, інженер, зоолог, публіцист. Безцінними можна назвати його «Толковый словарь живого великорусского языка» та «Пословицы русского народа».

З 2001 року Східноукраїнський національний університет носить ім’я Володимира Даля. З цієї дати почалася не тільки нова сторінка в історії університету, але й більш інтенсивний вклад науковців у дослідження творчого спадку Козака Луганського. Наприкінці травня 2010 року Президент України Віктор Янукович відкрив пам’ятник Володимиру Далю, зведений перед головним корпусом університету. В основу зображення Козака Луганського автори скульптури заслужений художник України Микола Можаєв і заслужений діяч мистецтв України Віктор Горбулін поклали ідею «мандрівника, що збирає в слові душу народну».

У передювілейний рік вшанування пам’яті Володимира Даля в університеті розпочнеться тематичними кураторськими годинами, циклом лекцій про духовну спадщину великого земляка для студентів перших курсів, проведенням Далівських четвергів, відвідуванням літературного музею. 22 листопада, у річницю з дня народження Козака Луганського, студенти і співробітники університету одночасно об 11:45 проведуть вшанувальні мітинги та урочисті покладання квітів до пам’ятників Володимиру Далю: біля першого корпусу рідного вишу, а також на вулиці В.Даля.

До цієї дати творча група телевізійної студії університету створила на пісню «Про Даля» відеоролик, намагаючись зацікавити усі покоління прославленням великого Козака Луганського. У сюжетну основу покладено перемежування двох епох, в якому виконавці – колектив «Світанок України» – переносяться в часи Володимира Даля. Ця пісня вже стала неофіційним гімном Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Сьогодні за її виконання зі сцени студенти аплодують колективу стоячи. Дебют пісні відбувся на святкуванні 90-ї річниці університету у травні 2010 року.

Прикладом активної науково-дослідницької роботи з вивчення аспектів творчості та життєвого шляху видатного земляка можна навести монографію «Історія формування поглядів Володимира Даля та їхня трансформація» кандидата історичних наук, доцента, завідувача кафедри «Історії України» Миколи Євдокимова. Робота будується на різних документах, бібліографічних покажчиках, художньо-публіцистичних творах етнографа-лексикографа, рукописах архіву письменника, що дало можливість розкрити етапи формування поглядів В.Даля та їх втілення у конкретні справи. За повнотою зібраного матеріалу, глибиною його подання, новизною інтерпретації текстів, доступністю та цікавістю викладу ця наукова робота – помітна сторінка в історії вивчення світогляду Козака Луганського.

«Коли друкувалась ця книга, – пише у передмові Микола Євдокимов, – біля головного корпусу Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля стала на п’єдестал велична бронзова постать мислителя і просвітителя XIX ст. Володимира Івановича Даля, символізуючи собою збагачене великим життєвим досвідом звернення до нащадків продовжувати його величезні діяння в ім’я слов’янської культури, в ім’я благополуччя двох братських народів України та Росії. Дана монографія – мій скромний відгук на цей заклик великої Людини».

Наукова робота Миколи Олександровича – вперше у вітчизняній історіографії комплексне дослідження формування поглядів та їх трансформації неординарної, талановитої, різнобічної людини, якою був Володимир Даль. Слід відзначити, що й автор монографічного дослідження – людина невипадкова: провідний викладач університету, професійний журналіст.

Незважаючи на глибоке вивчення теми життя та творчості Козака Луганського, дослідники затверджують, що щорічно з`являються нові та нові аспекти. Такий феномен пояснюють багатогранністю особистості Володимира Даля.

Підготувала – Наталія Вергуненко