У Далівському університеті навчаються студенти із вадами слуху

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля набрано інклюзивну групу студентів з вадами слуху на денну форму навчання. Здобувати вищу освіту студенти розпочали на філологічному факультеті за спеціальністю «Професійна освіта. Комп’ютерні технології».

Роботу щодо навчання у Далівському університеті студентів з обмеженими можливостями було розпочато ще два роки тому зі співпраці вузу з Луганською обласною спеціалізованою загальноосвітньою школою-інтернатом, де навчаються діти з вадами слуху. Викладачі відвідували школу і займалися з учнями, приділяючи особливу увагу вивченню англійської мови. Було запрошено доктора Л. Кауфмана, міжнародного експерта департаменту спеціальної освіти державного університету штату Канзас (США), завдяки якому викладачі СНУ ім. В.Даля набули безцінного досвіду в організації навчального процесу зі школярами з вадами слуху. В результаті плідної роботи випускники школи вирішилися вступити до Далівського університету. Незалежне тестування з необхідних предметів було успішно складено і група молодих людей з обмеженими можливостями була зарахована до навчання.

«Ми пишаємось цими дітьми! – розповідає декан філологічного факультету, кандидат педагогічних наук Ольга Крсек. – Вони вступили до університету на загальних підставах, не скористалися своїми статусними пільгами, а лише своїми знаннями вибороли право стати студентами і отримувати державну стипендію. І наше завдання – не просто видати диплом випускнику з вадами слуху, а виховати незалежного, впевненого у своїх можливостях громадянина України з реальними знаннями і соціальною позицією!»

Тож у СНУ ім. В.Даля стартував процес інклюзивного навчання студентів (доступна освіта дітям з особливими потребами). Професорсько-викладацький склад завзято набуває досвіду щодо організації навчання категорії студентів з обмеженими можливостями і робить усе можливе для успішної соціально-побутової адаптації першокурсників.

«Кожна деталь має враховуватися, коли йдеться про роботу зі студентами з вадами здоров’я, – каже доцент Ольга Крсек. – Майже все те, що у здорових людей не викликає питань, для цих дітей може бути величезною проблемою. Вони потребують досвідченого перекладача-дактилолога, соціального та психологічного супроводу, спеціального методологічного та технічного забезпечення, толерантного відношення з боку викладачів та інших студентів».

У зв’язку з тим, що на сьогодні немає відпрацьованих та рекомендованих Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України методик роботи з студентами з різними вадами здоров’я, у СНУ ім. В. Даля ведеться широкомасштабна робота у процесі здобуття досвіду у сфері інклюзивної освіти. Впроваджені програми обміну досвідом із спеціалістами, які мають певні практичні та теоретичні знання, ведуться роботи щодо розробки спеціальної методологічної літератури, а також відео курсів лекцій для студентів із вадами слуху.

Підготувала Зоя Шаповалова