Print

У Далівському університеті обговорили «Давню мету українського народу»

 

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля відбувся «круглий стіл», присвячений Дню Соборності України. Однією з наукових спрямованостей університету є дослідження тих історичних подій, що сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї.

На «круглому столі» професорсько-викладацьким складом та студентами обговорювалися інтеграційні процеси в українських землях. Завідуючий кафедрою історії України професор Володимир Бодрухін розповів про давню мету українського народу щодо об’єднання в сильну державу, здатну дати опір численним ворогам. Доктор історичних наук професор Віталій Литвиненко проаналізував сподівання українців та реальний стан суспільства і влади під час злуки УНР і ЗУНР. Крім того, на «круглому столі» підіймалися питання передумов та наслідків акту Злуки, його впливу на розвиток національної свідомості, історичних традицій української соборності, формування свідомості національної еліти за допомогою ідеї соборності тощо.

«День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель, – сказала проректор з наукової роботи професор Галина Щедрова. – Відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки – це не тільки суспільна потреба, а й моральний імператив берегти світлу пам`ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом на алтар незалежності, соборності, державності».

Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. 22 січня 1919 року в Києві був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців.

Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Вперше за 600 років він явив собою реальний крок до об`єднання українських земель, що вплинуло на подальші національно-політичні процеси в Україні.