У Далівському університеті обговорили геніальність Моцарта

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля відбулася відкрита лекція доктора філософських наук, директора Інституту філософії і психології Далівського університету професора Вікторії Суханцевої «Mozart. Реквієм за всіма».

На лекції Вікторія Суханцева розповіла про життя і творчість знаменитого австрійського композитора Вольфганга Моцарта, навела спогади сучасників про нього. За її словами, Моцарт володів унікальним талантом бачити та чути свої музичні твори повністю одночасно. А його разюче вміння згортати простір і час не має аналогів серед всіх представників мистецтва.

«Моцарт як творча постать оточений безліччю таємниць і міфів, – зауважила Вікторія Костянтинівна. – Але коли починаєш розсовувати руками цей туман таємничості, розумієш, що багато чого було правдою. Давайте не будемо приписувати цій людині те, що могло б його прикрасити. Адже його не треба прикрашати, це Моцарт прикрашає наше життя досі».

Значну увагу Вікторія Суханцева приділила одному з найбільш відомих творів Моцарта – «Реквієму». Ця традиційна траурна заупокійна меса, написана на канонічний латинський текст, – останній незавершений твір, над яким працював великий композитор до самої смерті. Твір за начерками, ескізами та прижиттєвими вказівками завершили його учні, зокрема, Франц Ксавер Зюсмайер.

Цікавою є історія створення цього твору. У липні 1791 року Моцарт через посередника отримав замовлення на створення «Реквієму» на умовах секретності. Як з’ясувалося пізніше, замовником був граф Франц фон Вальзегг-Штуппах, який нещодавно втратив дружину. Він був музикантом-аматором і неодноразово видавав куплені в інших композиторів твори за свої власні. При першому виконанні «Реквієму» його автором називали графа-замовника, однак пізніше було встановлено справжній стан речей.

«Жанр реквієму – найтрагічніший серед усіх, але після «Реквієму» Моцарта хочеться жити, – зазначила Вікторія Суханцева. – Він ні з ким не прощається, а просто вказує нам на один з життєвих шляхів, на те, ким ми могли б бути». Завершилася лекція прослуховуванням «Реквієму» Моцарта.

Нагадаємо, що Вольфганг Амадей Моцарт (народився 27 січня 1756 року в Зальцбурзі – помер 5 грудня 1791 року у Відні) – австрійський композитор, капельмейстер, скрипаль-віртуоз, клавесиніст, органіст. За свідченням сучасників, володів феноменальним музичним слухом, пам’яттю та здатністю до імпровізації. Його творча спадщина складається з опер, мес, симфоній, концертів, серенад, дивертисментів для оркестру, арій, сонат, циклів варіацій для фортепіано, рондо, фантазій і п’єс.

Підготувала: Наталія Осичнюк