У Далівському університеті школяри змагалися в програмуванні

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля пройшов I тур III етапу (обласного) Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики. 81 учень 8-11 класів із загальноосвітніх навчальних закладів і вищих професійних училищ змагалися за звання «кращий програміст області».

Згідно з Положенню про олімпіаду, ІІІ етап учнівської олімпіади з інформатики проводиться у два практичних тури на комп`ютерах з операційними системами Windows 2000/XP/Vista. Основними результатами роботи учасників олімпіади є програма, яка реалізує алгоритм, який правильно та ефективно розв`язує поставлену задачу.

У цьому році олімпіада вперше була проведена на базі СНУ ім. В. Даля і вперше використовувалася автоматизована система прийому та перевірки робіт учнів, яку в Луганській області впровадив і використовує тільки Далівський університет. Система автоматичного прийому робіт компілює і виконує програму, яку відправив учасник олімпіади, на контрольному наборі даних і повідомляє про результат запуску учаснику. Це дозволяє уникнути безлічі технічних та алгоритмічних помилок в процесі виконання завдання.

Для ознайомлення з системою кожен учасник отримав детальну пам`ятку-інструкцію. Перед початком олімпіади був проведений тестовий тур для ознайомлення учасників з інтерфейсом системи. Едуард Жаріков, голова журі олімпіади, доцент кафедри системної інженерії СНУ ім.В. Даля прокоментував роботу системи так: «За підсумками першого туру складається числовий рейтинг, який формується в залежності від кількості вирішених завдань, кількості відправлених кодів і часу успішного вирішення кожного завдання. Негативно на рейтинг може вплинути велика кількість відправок рішення і мала кількість вирішених завдань. Протоколи, в яких зазначено час роботи, кількість відправлених кодів і відповідей журі, формуються системою автоматично, що значно спрощує підведення результатів і робить проведення олімпіади максимально прозорим».

За словами завідувача Центру інформаційних технологій ЛОІППО Альони Щоткіної, 62% учасників олімпіади – це учні спеціалізованих шкіл, ліцеїв, гімназій та навчально-виховних комплексів, 7% учні вищих професійних училищ та 31% учні звичайних загальноосвітніх шкіл. «Така ситуація пояснюється тим, що в результаті реформування загальної середньої освіти та переходу на 11-річний термін навчання, програмування вивчається тільки у навчальних закладах, які працюють за програмою поглибленого вивчення інформатики. А таких навчальних закладів в області одиниці, – коментує Альона Миколаївна. – У програмі академічного рівня програмування вивчається лише в 11 класі в II-му півріччі (28 годин), а в програмі рівня стандарту така тема відсутня».

За підсумками проведення першого туру в другий тур пройдуть близько 30% учасників, які отримають найбільшу кількість балів. А три переможця обласної олімпіади, що зайняли перше місце серед 9-11 класів, візьмуть участь у IV етапі (республіканському) Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформатики, який буде проходити в місті Черкаси.

Підготувала Галина Щербак