У Далівському університеті вивчають медіацію

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля відбувся навчальний семінар для студентів кафедри соціології за темою «Медіація. Неповнолітні та кримінальна юстиція».

Ведучою семінару була волонтер Корпусу Миру США Вайомінг МакКензі, яка працювала соціологом, офіцером пробації, адвокатом та медіатором. Вона розповіла про американську систему ювенальної юстиції (правосуддя у справах неповнолітніх) та поділилася досвідом роботи з підлітками-злочинцями.

Значну частину своєї доповіді Вайомінг присвятила проблемам та перспективам розвитку систем медіації (технології альтернативного врегулювання конфліктних ситуацій за участі нейтральної особи) та пробації (вид умовного засудження, під час якого засуджений протягом випробувального терміну знаходиться під наглядом спеціальних органів). Спираючись на американський досвід, волонтер окреслила основні елементи, цілі та завдання процесу медіації.

«Якщо ви бажаєте щось змінити в країні чи суспільстві, то не слід зволікати, – звернулась до студентів Вайомінг. – Це важко, але можливо.  Не треба сидіти склавши руки, чекати на зміни чи щось терпіти».

Доцент кафедри соціології Далівського університету кандидат психологічних наук Олександр Звонок зазначив, що викладачі та студенти кафедри плідно співпрацюють з волонтерами Корпусу Миру США вже більше двох років. Зокрема, значна частка часу приділяється навчальним семінарам та тренінгам з пробації та медіації, які є чудовою можливістю для майбутніх соціологів отримати нову інформацію, поповнити запас знань та набути навичок медіатора.

«Наразі в Україні ще розглядаються закони про медіацію та пробацію, – розповів Олександр Степанович. – Але це дуже перспективний напрямок, особливо для Донбасу, адже в нас розташовано велику кількість  місць ув’язнень. Досвід інших країн, де система медіації та пробації успішно існує вже кілька років, доводить, що нам це також потрібно».

Як підкреслив викладач, в Україні курси з медіації можна пройти лише в Українському Центрі Медіації при Києво-Могилянській Бізнес-Школі, Національному університеті «Львівська політехніка» та Луганському державному університеті внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. Зазначимо, що  останній виш цього року випустив 29 медіаторів, 20% з яких складають далівці.

Нагадаємо, що проект Закону України «Про медіацію» було зареєстровано 17 грудня 2010 року на VII сесії депутатів Верховної Ради України  VI скликання.