Print

У Далівському університеті звітували переможниці конкурсу на отримання гранту на навчання та стажування у провідних закордонних вишах

 

 У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля відбулися презентації Програми академічних обмінів імені Фулбрайта та Стипендіальної програми Карнегі, а доценти кафедри фізики СНУ ім. В. Даля Олена Ромащенко та Ганна Хорошун поділилися власним досвідом щодо перебування на стажуванні в провідних закордонних вишах.

Серед Програм академічних обмінів імені Фулбрайта було представлено Стипендіальну програму  імені Фулбрайта для навчання в університетах США, Міжнародну грантову програму для науковців, Програму для молодих науковців віком до 40 років та  Стипендіальну програму імені Фулбрайта для проведення наукових досліджень в університетах США.   Відвідувачі презентації дізналися про правила участі в програмах, отримали корисні практичні поради та інформацію щодо можливостей, які надаються учасникам програм.

У Стипендіальній програмі  імені Фулбрайта для навчання в університетах США (Fulbright Graduate Student Program) можуть взяти участь студенти старших курсів та випускники українських ВНЗ, які прагнуть здобути ступінь магістра, засвоїти суміжну до основної спеціальність, підготуватись до вступу в аспірантуру, провести власні дослідження та поглибити свої знання в провідних американських вишах протягом одного-двох років. Для цього потенційним стипендіатам необхідно зібрати пакет документів, представити на розсуд українських та американських експертів наукові роботи та успішно пройти співбесіду англійської мовою.

У Міжнародній грантовій програмі для науковців (International Fulbright Science and Technology Award for Outstanding Foreign Students) можуть взяти участь вчені, що мають ступінь бакалавра (або вищий), а тематика їхніх досліджень пов’язана зі сферою технологій, інженерії та математики. Програма розрахована на три-п’ять років (для вчених-магістрів та вчених-бакалаврів відповідно), протягом яких дослідники  займатимуться наукою на базі американських університетів.

Учасниками  Програми для молодих науковців віком до 40 років (Fulbright Faculty Development Program) можуть стати викладачі та керівники ВНЗ, співробітники науково-дослідних установ, журналісти, фахівці з бібліотечної, музейної та архівної справи, спеціалісти у сфері управління культурою, працівники громадських організацій. До участі в конкурсі приймаються лише індивідуальні проекти – дослідницькі та такі, що стосуються методики викладання у ВНЗ. Тривалість програми складає 9-10 місяців, упродовж яких стипендіати проводять індивідуальні дослідження, знайомляться з актуальними надбаннями американських університетів у плануванні навчальних програм, розробці навчальних курсів та їх викладанні, беруть участь у наукових конференціях та семінарах. Програма не передбачає здобуття наукового ступеня, але надає можливість учасникам відвідувати семінари та лекції в якості вільних слухачів.

Стипендіальна програма імені Фулбрайта для проведення наукових досліджень в університетах США (Fulbright Scholar Program) надає можливість українським фахівцям гуманітарних, суспільних, точних, технічних та природничих наук протягом 4-9 місяців провести власні незалежні дослідження на базі провідних американських вишів. Учасниками конкурсу можуть бути кандидати та доктори наук, діячі культури, журналісти, юристи,  дослідники без наукового ступеню з досвідом роботи не менше п’яти років та аспіранти або здобувачі напередодні захисту, які отримають науковий ступінь до початку програми.

Стипендіальна програма Карнегі (Carnegie Research Fellowship Program), на відміну від Програм академічних обмінів імені Фулбрайта, фінансується недержавним фондом. Вона відкрита  для викладачів університетів, дослідників, аспірантів та вчених, які ведуть наукову роботу у  сфері  соціальних та гуманітарних наук. Згідно з умовами Програми, стипендіати проводять дослідження за обраними темами протягом 4 місяців на базі американських університетів.

Слід зазначити, що участь у названих програмах є безкоштовною, а гранти, що надаються переможцям, покривають усі витрати, пов’язані з їхнім перебуванням, навчанням та науковою діяльністю  в американських вишах. Реєстрація учасників Програми для молодих науковців віком до 40 років закінчується 31 березня 2012 року, Стипендіальної програма Карнегі – 30 квітня 2012 року, а Стипендіальної програми  імені Фулбрайта для навчання в університетах США – 16 травня 2012 року.

Наприкінці презентацій програм додаткових можливостей для студентів, аспірантів та вчених доценти кафедри фізики СНУ ім. В. Даля Олена Ромащенко та Ганна Хорошун розповіли про власний досвід стажування у паризький  Політехнічній школі (Ecole Polytechnique) та у великобританському  Брістольському університеті (University of Bristol) відповідно.

Олена Ромащенко, фахівець в галузі фізики плазми,  стажувалася в лабораторії «Фізики поверхонь та тонких плівок» Політехнічної школи, де займалася розробкою плазмохімічних методів осадження тонких плівок для сонячних батарей. Вона розповіла, що до складу наукової групи лабораторії входили представники різних країн та національностей, тому робочою мовою була англійська.

Ще до початку стажування далівська дослідниця надіслала до лабораторії своє розгорнуте резюме, в якому детально обмалювала коло своїх наукових інтересів, описала тематику своїх досліджень та окреслила список власних досягнень у роботі. Її лист зацікавив керівника лабораторії, і французький вчений запропонував Олені проходили стажування саме в названій лабораторії.

Ганна Хорошун, фахівець з оптики та лазерної фізики, налагоджувала зв’язки з іноземними вченими на міжнародних конференціях та семінарах. У Брістольському університеті дослідниця  вивчала шляхи підвищення якості зображень після проходження оптичної системи завдяки використанню світлових пучків з оптичними вихорами, а також брала участь у викладанні дисципліни «Сучасна фізика» та керуванні дипломними проектами англійських студентів.

 Ганна розповіла, що британські вчені активно спілкуються між собою та обмінюються своїми науковими розробками через мережу Internet. «Вони притримуються правила: «Я зробив – я розповів іншим», – підкреслила вона.

Взагалі далівські стажерки дуже задоволені своєю співпрацею з іноземними дослідниками, адже вони змогли поглибити свої знання, ввібрати традиції інших культур, обмінятися досвідом з представниками різних наукових товариств і зануритися в освітню систему Франції та Великобританії легко та невимушено. «Стажування не можна назвати тяжкою працею, воно було схоже скоріше на приємну та цікаву подорож», –  зазначила Ганна Хорошун.

Нагадаємо, що минулого року, згідно Постанови  Кабміну України «Питання навчання студентів та стажування аспірантів, наукових і науково-педагогічних працівників у провідних вищих навчальних закладах та наукових установах за кордоном», було проведено конкурс на отримання гранту на навчання та стажування у провідних закордонних вишах. Єдиними учасницями  з Луганська, які й стали в подальшому переможницями,  були далівчанки  Олена Ромащенко, Ганна Хорошун та Єлизавета Гусєнцова.

 Підготувала: Наталія Осичнюк