У Івано-Франківську студенти-далівці вчилися активізації громади

У Івано-Франківську протягом 4 днів тривала «Майстерня (Не)дитячої демократії» у межах проекту «Навчальні поїздки для молоді з обміну досвідом сталої участі в різних регіонах України». 25 молодих учасників та учасниць з Луганщини, в тому числі 12 студентів СНУ ім. В. Даля, мали нагоду перейняти досвід з активізації громади та впливу на прийняття рішень місцевою владою.

Наш університет представили Юлія Головіна (навчально-науковий інститут транспорту і логістики), Юлія Криклива, Яна Деркач, Яна Якуніна, Владислав Конєв, Інна Сопельник (навчально-науковий інститут економіки і управління), Андрій Царьков, Дар’я Білоус (юридичний факультет), Валерій Плиско, Євген Кравченко (факультет гуманітарних наук, психологї та педагогіки), Владислав Гуртовий (факультет інженерії), Ігор Кручківський (факультет інформаційних технологій та електроніки).

Їм були продемонстровані практики не лише Івано-Франківська, а й інших українських міст. Також під час майстерні учасники/ці ознайомилися з кращими світовими практиками залучення молоді та обмінятись досвідом і знаннями з представниками інших громадських організацій.

Програма була дуже різнопланова та насичена. Організатори ставили за мету продемонструвати якомога більше прикладів успішної співпраці громади, бізнесу та влади, як одна категорія впливає на іншу та взаємодіє одна з одною. Для цього були організовані екскурсії, зустрічі та презентації. В усі дні майстерні на кожному етапі з групою постійно працювали тренери та експерти, які допомагали ефективніше опрацювати отримані знання, підказували, як новий досвід можна застосувати у містах, з яких приїхали учасники.

Зокрема, був продемонстрований приклад, як IT-сфера впливає на Івано-Франківськ, а відвідавши «Робоклуб» та познайомившись з цим освітнім проектом, учасники дізнались, яким чином він формує місто та впливатиме на нього в майбутньому.

Багато емоцій викликала екскурсія і презентація  проекту Promprylad.Renovation. Було продемонстровано, як колишній завод «Промприлад» перетворюється на сучасний хаб і стає майданчиком для інновацій, як цей проект розвиває місто у напрямках альтернативної освіти, сучасного мистецтва, нової економіки та урбаністики. Також під час екскурсії розповіли про запровадження на Promprylad.Renovation імпакт-інвестування – вкладення грошей з соціальним ефектом, коли інвестором, з подальшим отриманням дивідендів, може стати кожен.

Своїм досвідом  про те, як у 16 років організувати профорієнтаційний фестиваль, поділились активісти «Дубль N». У ході неформального спілкування вони розповіли, як виникла ідея проведення фестивалю,  з якими труднощами вони зіштовхнулись та які соціальні дивіденди від цього отримали.

Також відбулось знайомство з вільним простором “ВДОМА”. Це перший сімейний коворкінг в Івано-Франківську. Наразі тут функціонує дитяча кімната, швейний коворкінг, соціальна бібліотека та тренінгова кімната.

На зустрічі з активістами ГО «Молода Просвіта» учасникам розповіли про проект «Молодіжні радники поліції». Він передбачає створення локальних офісів молодіжних радників поліцейських при училищах і коледжах Івано-Франківська. Автори проекту сподіваються, що залучення молоді до прийняття рішень та їхнього рівного сприйняття дозволить налагодити контакт не тільки всередині навчального закладу, але й за його межами, зокрема в родинах.

За час проведення майстерні була нагода побачити на власні очі, як взаємодіє громада з владою: побувати на громадських слуханнях, які були присвячені генплану міста, відвідати міський департамент молоді та спорту і поспілкуватися з представниками молодіжної ради, яка функціонує при департаменті. Також студентів ознайомили з роботою незалежної Івано-Франківської Молодіжної Ради та проектами «Молодь і влада» і «Помічник депутата».

Поспілкуватися досхочу з різноманітними цікавими людьми у форматі «живої бібліотеки» була нагода під час щотижневої  міської події «Networking». Цей проект передбачає, що на різноманітних місцевих локаціях збираються люди для живого спілкування. У такий спосіб організатори намагаються посилити комунікацію для можливої подальшої співпраці та спільних проектів.

Ще одним унікальним форматом не лише для Івано-Франківська, а й України, який був презентований під час майстерні, є проект платформи «Тепле місто» – громадський ресторан Urban space 100. Його ідея – об’єднати соціально активних людей (фактично співвласників ресторану) навколо розвитку міста. Відтак 80% прибутку ресторану спрямовується виключно на реалізацію громадських проектів у Івано-Франківську.

Також жоден з учасників не залишився байдужим під час відвідин майстерні «Буквиця», яка добре відома не лише своїми виробами, а й соціальними проектами. Тут можна було побачити на власні очі, як виготовляються футболки, та як на них наноситься зображення. В результаті всі отримали подарунок від проекту – футболки з тематичними логотипами.

Не менш захоплюючою була екскурсія до інноваційної майстерні 3D Mania. Під час неї можна було побачити, як працює цифрове виробництво, що базується на новітніх 3D-технологіях.

Проект «Навчальні поїздки для молоді з обміну досвідом сталої участі в різних регіонах України» впроваджується ГО «МО “СТАН» у рамках програми ЮНІСЕФ «Посилення життєстійкості та підвищення громадської активності підлітків і молоді у східній Україні», яка впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).

«Майстерня (Не)дитячої демократії» стала першим проектом у співпраці ГО «МО «СТАН» та ЮНІСЕФ. У межах цієї співпраці заплановано ще два візити, про відбір на які буде оголошено незабаром.