Print

У річницю трагедії далівці обговорили причини та наслідки вибуху на ЧАЕС

 

У Східноукраїнському національному університеті за участю студентів та професорсько-викладацького складу відбулися тематичні круглі столи, присвячені 25-річчю з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Студенти з 2-го по 4-й курси кафедри маркетингу факультету інноваційної економіки і кібернетики на круглому столі «Чорнобиль: 25 років потому» обговорили екологічні наслідки аварії на ЧАЕС, вплив катастрофи на імідж країни, соціальні аспекти катастрофи. Також були запропоновані перспективи розвитку та експлуатації Чорнобильської зони: можливості фінансування для побудови нового саркофагу IV енергоблоку, розвиток і вдосконалення у зоні відчуження туристичного бізнесу, організація міжнародного наглядового центру з дослідження впливу радіації на навколишнє середовище, розглянуто потенціал ведення сільськогосподарських робіт на території Чорнобиля.

Круглий стіл «Чорнобиль: трагедія та подвиг» зібрав студентів факультетів електротехнічних систем, природних наук, масових комунікацій, систем рейкових комунікацій і філологічного. На ньому обговорювали те, що насправді відбулося 25 років тому на ЧАЕС і які віддалені наслідки аварії загрожують тим, хто живе нині. Студенти серйозно підготувалися до доповідей та виступили з цікавими результатами своїх досліджень з приводу Чорнобильської катастрофи: причини аварії, вплив радіації на тварин і людей, проблеми зараженості сільськогосподарських угідь.

Декан факультету природничих наук Сергій Кривоносов і викладач кафедри екології Тимур Грубіч з професійної точки зору дали оцінки події 25-річної давності та її наслідки. Сергій Дмитрович висловив думку, що причиною аварії на Чорнобильській АЕС стали порушення технологічного використання реактора і халатність конструкторів у його проектуванні, а економічні та політичні чинники того часу посилили несприятливі наслідки. Тому доцент кафедри фізики побажав студентам завжди оцінювати результати прийнятих рішень, бути грамотним у професійній галузі, за яку несуть відповідальність. 

На круглому столі було піднято питання і про небезпеку АЕС «Фукусіма-1». Експерти заспокоїли студентів, відзначивши, що ситуація на японській атомній електростанції в значній мірі відрізняється від чорнобильської та не становить серйозної загрози для здоров’я людини і навколишнього середовища. Коли цунамі пошкодило реактор, то він вже був зупинений, тому збиток менше, ніж міг би бути.

Щодо закриття атомних електростанцій Сергій Кривоносов вважає, що такий крок нераціональний: в Україні 49% електроенергії виробляється на АЕС, а урану в країні набагато більше, ніж вугілля і газу. Якщо закрити всі атомні електростанції, то це призведе до деградації промисловості та економіки в цілому. Крім того, атомна енергетика є всього лише потенційно небезпечною, в той час як теплові та гідроелектростанції несуть в собі набагато більшу небезпеку як для навколишнього середовища, так і для людини. Еколог Тимур Грубич підтримав експерта, навівши приклад, що Щастьїнська ГРЕС по забрудненню, в тому числі вуглекислому і радіоактивному, перевищує Чорнобиль.

«Потрібно з минулих подій робити уроки, а не впадати в крайнощі, – підсумував декан факультету природничих наук Сергій Кривоносов. – Якщо вченим не будуть заважати, то і працювати все буде добре. Атомну енергетику необхідно базувати на природних законах фізики, тоді вона буде абсолютно безпечною».

 

Підготувала: Наталія Вергуненко