У СНУ ім. В.Даля розкривали шевченківський феномен сучасності в усі часи

Традиційно у цей весняний час у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля звертаються до постаті Тараса Григоровича Шевченка, вшановуючи пам’ять великого українського генія. Далівці підготували шевченківське свято «Ми чуємо тебе, Кобзарю», присвячене 197-річниці з дня народження великого Кобзаря українського народу.

Кожного року в Далівському університеті віддають пошану великим патріотам, сучасникам Тарасу Шевченку і Володимиру Далю. Ці великі багатогранні особистості у своїй величі були, є і залишаться ні з чим не зрівняними, невичерпними для людського подиву й осягнення постатями. Тому в актовій залі університету зібралися шанувальники твор­чості Тараса Шевченка. Великий автор був не тільки чудовим поетом та письменником, а й обдарованим художником, який в кожному творі змальовував красу рідних країв, не припиняя ними милуватися. Щороку студенти, готуючись до заходу, відкривають для себе нові сторінки з життя Тараса Шевченка, знаходять в його творчості нові мотиви волелюбності українського народу.

«Минають роки, а слава Шевченка тільки яскравішає, – розповіла проректор з науково-педагогічної роботи професор Галина Щедрова. – Творчість Тараса Григоровича влилася в нашу променисту повсякденну дійсність, як могутня ріка вливається в океан. Зараз, як ніколи, розкривається величезна цінність тих високих вимог до людини, які проголосив Шевченко. Його слова – то правда сьогодення, а його творчість – геній для всього світу».

Творчість Тараса Шевченка – надзвичайно популярна не тільки на Україні, а й далеко за кордоном. Тарас Шевченко виходить за межі однієї країни. Його заклик до братерства й любові, до правди й справедливості, а над усе – до волі, має всесвітнє значення. Підтвердженням цьому є той факт, що твори Кобзаря видавались за кордоном понад 300 разів і перекладалися на близько 150 мов світу. «Він поет усього людства», – так сказала про Тараса Шевченка відома англійська політична діячка Полін Бентлі.

Вірші Т.Г.Шевченка наскрізь пронизані коханням до України, її мови, мальовничих краєвидів, працелюбного народу. Часи змінюються, але досі літературне надбання Тараса Григоровича зачіпляє найтонші струни душі молоді та народжує нові ідеї інсценізації. Цього року актори «СтудДальтеатру» показали зліт почуттів в уривку із найромантичнішої поеми «Поет і княжна». Лунав покладений на музику вірш «Садок вишневий коло хати». Традиційний український гопак та, звісно, безліч пісень подарували глядачам народні ансамблі народного танцю «Світоч» та козачої пісні «Вольниця». Навіть іноземні студенти виступили з віршами Т.Г.Шевченка українською мовою.

Через все свято було пронесено явище українства, що поет змальовує у своїх віршах. Часи змінюються, але він залишається душею і серцем нашої країни. Все, що він писав тоді є сьогоднішнім. Кожен далівець побачив в Тарасі Григоровичі Шевченкові нашого сучасника і соратника, як він своїм немеркнучим словом звеличує красу боротьби і перемоги, виховує найкращі людські почуття, закликає до дружби і творчого співробітництва народів світу.

«Сьогодні, – говорив Павло Тичина, – думи Тараса Григоровича Шевченка є нероздільні від дум нашого народу. І тому народ так часто і так охоче в творчі хвилини звертається до свого поета».

Творчість Т.Шевченка майже вся стала якщо не піснею, то джерелом для створення опер, балетів, кантат, сюїт тощо. Вдивовижу факт, що не має аналога в світовому письменництві: на 240 шевченкових творів, які становлять його “Кобзар”, композиторами складено понад 500 музичних творів. У світі зведено більше ніж 450 пам’ятників Тарасу Шевченку. Є мала планета “Кобзар” – її відкрив 20 грудня 1976 року український астроном Микола Чорних.

Підготувала: Наталія Вергуненко