В пам’ять про захисників Вітчизни на сцені Далівського університету аматорська театральна студія СНУ ім. В.Даля зіграла двоактову виставу «Рядові»

Аматорська студія «СтудДальтеатр» Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля підтвердила звання «народний колектив» показом вистави «Рядові» за п’єсою білоруського драматурга Олексія Дударева. Студія працює в Далівському університеті з 2003 року. Учасники колективу – це студенти та випускники університету, які мають високий рівень художньої та акторської майстерності. Загалом у колективі займається 40 осіб, 20 з них – у підготовчій групі.

На сцені СНУ ім. В.Даля творчий колектив театру представив п’єсу «Рядові», яка на прикладі відносин людей під час війни підіймає глибокі філософські питання. На афіші можна прочитати – «Нашим дідам та батькам, Які перемогли смерть. Присвячується…» Це балада про велику жертовність народу, який відстояв свою свободу та перемогу ціною життя батьків. В постановці взяли участь одинадцять учасників колективу, серед яких є і новачки.

Керівник студії «СтудДальтеатр» та режисер-постановник п’єси Віктор Лисенко обрав цю п’єсу через актуальність тематики, глибоку емоціональність та точність автора. «Тема війни складна для відтворення, – розповів керівник студії «СтудДальтеатр» Віктор Лисенко. – Складність була в тому, щоб пропустити через себе все, зрозуміти війну, не знаючи її.  Це ми відпрацювали на репетиціях, а також дивилися фільми, читали книжки».

П’єсу «Рядові» для показу у Далівському університеті трохи скоротили та зіграли півторагодинну двоактну виставу без антракту. Присутні у залі гості – ветерани, офіцери, а також викладачі та студенти університету не могли стримати сліз, дивлячись постанову. Після  закінчення зал гучними оплесками стоячи вітав творчу групу студії.

«Те, що робить сьогодні наша студія – це потрібно не мертвим, це потрібно живим, – підкреслила в своєму виступі проректор з науково-педагогічної роботи СНУ ім. В.Даля професор Галина Щедрова. –  Я хочу сказати студентам, тим, які навчаються на різноманітних спеціальностях – логістиці, комп’ютерних науках, математиці, журналістиці та філософії, що вони підіймають у своїх виступах такі ідеї, що цікаві нашім студентам та колективу. Я дякую вам за спектакль та за вашу роботу на сцені!»

Виставу оцінювала компетентна атестаційна комісія, до складу якої ввійшли Народний артист України Дмитро Вітченко, Заслужений працівник культури України Віра Євдокимова, Заслужений працівник культури України професор Володимир Саган, заступник директора Обласного центру народної творчості Ірина Яворська, голова циклової комісії театрального мистецтва луганського обласного коледжу культури та мистецтв Родіон Кривуля. Голова комісії – Заслужений працівник культури України Василь Яровий.

У своєму виступі голова атестаційної комісії Василь Яровий високо оцінив акторську майстерність студентів: «сьогодні ми разом з вами побачили як можна молодими серцями заграти цю складну тему, яка доводить до сліз».

Схвальні відгуки на адресу режисера та акторів висловив і Володимир Саган. До речі, режисер постановник п’єси та керівник студії – його учень, яким він пишається.

«Режисер точно обрав п’єсу, чітко побудував ролі. Спектакль хвилював. Я був на репетиціях та здивований тим, з якою повагою всі ставляться до матеріалу, до слова Дударева, до ролей, – розповів про свої враження від перегляду Заслужений працівник культури України професор Володимир Саган. – Головне те, що вони не грали, – вони жили! Це чесна творча робота! І дуже хотілося, аби цей колектив отримав підтримку, оскільки вони заслуговують участі в міжнародних театральних фестивалях. Незважаючи на те, що багато хто з учасників закінчує університет, хотілося б, аби цей колектив жив разом з випускниками».

Галина Щербак