Володимир Даль в історії університету

У Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля свято шанують пам’ять свого славетного земляка Володимира Даля. 22 листопада виповнюється 214 років від дня народження Козака Луганського. У цьому ж місяці відзначається 14-річчя з дня присвоєння імені Володимира Даля університету, який є єдиним у світі вишем, що носить ім’я цієї видатної людини.

З цього приводу Наукова бібліотека СНУ ім. В.Даля пропонує для ознайомлення бібліографічний нарис «Служитель слова – Володимир Даль». Мета книги – познайомити всіх, хто цікавиться багатогранною особистістю Володимира Даля з його значним творчим доробком, особливостями його прози, поезії, казок, прислів’їв. Увазі читачів запропоновані деякі цікаві факти біографії Даля, його зв’язок з Україною, моменти творчої діяльності Козака Луганського, зокрема роботи над «Словником» і «Пословицами русского народа». Також представлені посилання на інтернет-ресурси про життя і творчість В. І. Даля. А наведені в нарисі висловлювання видатних сучасників відображають особливості сприйняття його творів.

Особистість Даля продовжує залишатися безмежно цікавою як для науковців, так і студентів, які з гордістю називають себе «далівці». Присвоєння в 2001 році університету імені знаменитого земляка дало додатковий стимул для вивчення особистості Володимира Даля. До речі, на честь 200-річчя з дня народження Козака Луганського той же 2001 рік був оголошений ЮНЕСКО роком Володимира Івановича Даля. Вчені та студенти продовжують ділитися результатами роботи з вивчення життя і творчості Козака Луганського. Далеведи стверджують, що, незважаючи на багаторічні дослідження, щорічно з’являються нові й нові аспекти. Такий феномен пояснюють багатогранністю особистості Володимира Даля. Адже історична, культурологічна і філологічна спадщина Козака Луганського актуальна і в наш час. Наприклад, його «Толковый словарь живого великорусского языка» по-своєму унікальний і за задумом, і за виконанням. Володимир Даль відійшов від типового філологічного словника, включивши в свою книгу елементи культури: прикмети, етнографічні відомості.

Нагадаємо, що Володимир Даль народився 22 листопада 1801 у Луганську. У світову і слов’янську культуру В.І. Даль назавжди увійшов як автор унікального «Толкового словаря живого великорусского языка» і «Пословиц русского народа». Його талант наукового осягнення світу проявився не тільки в галузі гуманітарних знань, а й в цілому ряді наукових областей інженерно-технічного та природничого характеру. У 2001 році Розпорядженням Прем’єр-міністра України від 13 листопада № 507-р Східноукраїнському національному університету присвоєно ім’я Володимира Даля. Сьогодні вуз – єдиний у світі носить ім’я цієї видатної людини.