Print

Вже майже півстоліття кафедра фізичного виховання Далівського університету готує видатних спортсменів

 

Студенти Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля навіть не замислюються над тим, що кілька десятків років тому заняття спортом для студентів проходили не в спеціалізованому корпусі і стадіоні університету, а кількість співробітників кафедри фізичного виховання не перевищувала 5 чоловік. Та й сама кафедра фізичного виховання була заснована не відразу: наказ про її створення був підписаний в 1962 році.

Як розповідає завідувач кафедрою професор Валентин Ляпін, спочатку у студентів у розпорядженні були лише кілька майданчиків, розташованих на вулиці, для занять в осінньо-зимовий період тоді ще Машинобудівний інститут орендував спортивний зал «Динамо». У 1967 році студенти інституту вже займалися у залі, який зараз розташовується в першому корпусі Далівського університету. Зараз у ньому розташований хореографічний зал «Терпсихора».

І тільки в 1970 році був побудований спортивний корпус, в якому сьогодні розташована кафедра фізичного виховання СНУ ім. В. Даля і в якому займається понад 9000 студентів. Восени корпус відзначить свій ювілей – йому виповниться 40 років.

«Наша кафедра єдина в Луганській області, яка виконує наказ Міністерства № 4 від 2006 року і проводить заняття з фізичного виховання на п`яти курсах. Та й у всій Україні таких вузів можна нарахувати 2-3 », – зазначає Валентин Ляпін.

З чого ж складається робота кафедри? Сам завідувач розділяє її роботу на кілька складових. По-перше, це навчальний процес. По-друге, спортивно-масова та науково-педагогічна робота. У цьому питанні Далівський університет займає значне місце в Луганській області.

«Із 43 викладачів кафедри: 2 доктори наук, професори і 8 доцентів. У цьому році повинні захистити свої кандидатські дисертації ще 4 викладача», – розповів Валентин Ляпін.

Варто відзначити, що до 2006 року на кафедрі фізичного виховання останній захист дисертації був в 1989 році. За останні 7 років на кафедрі видано 2 навчальних посібника з навчального процесу фізичного виховання, 8 монографій, 5 авторських свідоцтв на винаходи, 250 наукових публікацій. Крім цього, кафедрою проведені 3 міжнародні конференції.

На кафедрі діють спортивні секції з баскетболу, волейболу, гандболу, футболу, плавання, аеробіки, настільного тенісу, шахів, силових видів спорту, легкої атлетики, софтболу та альпінізму; проводяться спортивні заходи і спартакіади – кожен може знайти собі заняття до душі. І кожну секцію ведуть фахівці своєї справи, тренери – викладачі кафедри.

Щорічно з 8 видів спорту проводиться спартакіада між 16 факультетами університету. В кінці року визначається переможець спартакіади. За спортивними баталіями приходять спостерігати групи підтримки, вболівають за свої команди. Спортивні змагання – завжди видовищні заходи університету. Одним з найкрасивіших свят спорту є свято аеробіки, який традиційно проводиться кожну весну, збираючи сотні учасників та повні трибуни гостей та вболівальників.

Заняття на кафедрі фізичного виховання з вересня по листопад проводяться на вулиці. У цей час здаються контрольні нормативи з фізичної підготовки студентів. З жовтня по квітень заняття проходять у спортивному корпусі.

«Площа спортивного корпусу складає 1640 квадратних метрів. У ньому знаходяться ігровий зал, гімнастичний зал, зали важкої атлетики, фізичної підготовки та настільного тенісу, а також викладацькі, роздягальні та душові», – розповів завідувач кафедрою професор Валентин Ляпін.

Крім того, до цього варто додати і стадіон з розташованими спортивними майданчиками для баскетболу, волейболу, а також ангар для міні-футболу зі спеціальним штучним покриттям, що працює цілий рік.

Спортсмени університету ставали багаторазовими переможцями обласних, всеукраїнських і міжнародних змагань. Досягти великих висот їм допомагають кваліфіковані викладачі кафедри, з яких понад 20 майстрів спорту, два заслужених тренера України.

Завдяки їх наполегливій роботі спортсмени-далівці привозять до Луганська численні перемоги, якими пишається не лише рідний університет, але вся Луганщина. Яскравою зіркою як університету, так і України є жіноча команда з софтболу «НІКА – Далівський університет». Дівчата – 17-кратні чемпіонки України, 13-кртані володарки Кубка України, двічі ставали бронзовими і один раз срібними призерами Кубка Європейських Чемпіонів.

За останні роки кафедра фізичного виховання Далівського університету підготувала на своїй базі близько 40 майстрів спорту України, безліч кандидатів у майстри спорту і спортсменів масових розрядів. Особливо радує Валентина Ляпіна і той факт, що деякі випускники СНУ ім. В. Даля залишаються викладати на кафедрі. Одним з останніх поповнень стала випускниця фінансово-економічного факультету, майстер спорту з аеробіки, чемпіонка України Дар`я Литвинова.

Якщо подивитися вглиб часів, можна побачити багато імен спортсменів, які стали чемпіонами, будучи випускниками рідного університету та кафедри фізичного виховання. Це олімпійський чемпіон з волейболу Московської олімпіади 1980 року Федір Лащенов, триразовий учасник ігор з маунтенбайку Сергій Рисенко, чемпіонка світу і Європи з армрестлінгу Олена Скорик, чемпіонка світу і Європи з кікбоксингу Ольга Бодрухіна, чемпіон світу з класичної боротьби Олексій Стативка.

«Цього року 8 студентів університету виконали нормативи на «майстра спорту України» зі спортивної аеробіки та пауерліфтингу. Студент юридичного факультету Максим Скляр удостоєний звання «майстер спорту міжнародного класу» з карате. Студент факультету рейкових комунікацій Дмитро Семененко, який двічі ставав чемпіоном Європи, один раз чемпіоном світу з пауерліфтингу – знову підтвердив свою спортивну форму. Перейшовши у нову вагову категорію, у вересні в Чехії завоював срібну медаль на Чемпіонаті світу », – з гордістю розповів Валентин Ляпін.

Не всі студенти, що подають надію, присвятили своє життя спорту. Деякі пішли іншим шляхом: хтось захопився науковою діяльністю, хтось став підприємцем – у кожного своя доля. Наприклад, чемпіон СРСР 1969 року з вільної боротьби, майстер спорту Євген Харченко став кандидатом фізико-математичних наук, доцентом, деканом факультету підготовки іноземних громадян в рідному Далівському університеті.

Говорити про досягнення викладачів і студентів кафедри фізичного виховання Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля можна дуже довго. Але краще прийти і побачити, як домагаються високих результатів прості дівчата і хлопці.

Підготувала: Тетяна Вауліна