За півсторіччя вчені Далівського університету зробили унікальні відкриття у всіх галузях фізики

Кафедра фізики Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля відзначає свій 50-річний ювілей. За ці роки були створені фундаментальні відкриття, які дуже важливі не тільки для фізиків, але й для всього світу. Науковці кафедри брали участь у масштабних міжнародних проектах зі спорудження нейтринного телескопу в глибинах Світового океану (проект ДЮМАНД — Deep Underwater Muon and Neutrino Detector — глибоководний детектор мюонів та нейтринів). Далівські фізики разом з усім світом обґрунтовували можливості створення низькофонового підземного детектора типу «Колапс» Інституту Ядерних досліджень РАН у соляній шахті під Артемівськом для реєстрації нейтринних потоків від гігантських зоряних катастроф. Вченим вдалося побачити та зафіксувати унікальний випадок в історії Земної Цивілізації. Вони першими зареєстрували й розшифрували механізм протікання гігантської зоряної катастрофи – спалаху “Сверхновой” зірки, що відбувся в найближчій Галактиці “Большое Магелланово облако” близько 170 тис. років тому. Світловий спалах і нейтринний потік, що утворився в момент загибелі (колапсу) зірки досягнув Землі 23 лютого 1987 р. Далівці взяли участь в Ювілейній 10-й Антарктичній експедиції з метою вивчення спектра космічних часток надвисоких енергій з радіоемісії від утворених ними каскадних злив у щільних середовищах. Вчені проводять дослідження, які дозволяють вивчати та пояснювати явища природи – потужні землетруси, кульову блискавку, природне утворення алмазів тощо. «У нас дуже великий кадровий потенціал. В Луганській області тільки на нашій кафедрі займаються дослідженнями 2 доктори фізико-математичних наук, – розповів завідувач кафедри фізики професор Петро Голубничий. – Кафедра підтримує наукові зв`язки із дослідницькими центрами країн СНД і далекого зарубіжжя (США, Японія, Італія). Наші основні результати викладені більш ніж у 200 публікаціях». Проект фізиків СНУ ім. В. Даля стосовно особливостей роботи орбітального місячного супутника був рекомендований до включення у рамках міжнародної ініціативи EXPLORATION (що передбачає освоєння Місяця та планет Сонячної системи) у Державну космічну програму України на 2008 -2012 рр. Реалізація космічного проекту з моніторингу Всесвіту у діапазоні супервисоких енергій є одним із самих фундаментальних проектів для України в цьому столітті.