14 березня в Україні святкують День українського добровольця – людей, які не були військовими, але в критичний для держави момент добровільно «поставили на паузу» своє попереднє життя й узяли до рук зброю, щоб захистити країну. Вони стали важливою частиною оборони країни, особливо в перші роки війни. День українського добровольця був встановлений, щоб відзначити відвагу, мужність і патріотизм тих, хто добровільно вступив до лав Збройних сил та інших підрозділів з власного бажання захистити Батьківщину.
У військо масово йшли найкращі. Люди, які мали досягнення та перспективи у цивільному житті, залишали бізнес і родини, наукові досягнення, успішну кар’єру в різних сферах.
Чому День українського добровольця відзначається 14 березня?
14 березня 2014 року на тренувальну базу в Нових Петрівцях із Майдану Незалежності вирушили 500 бійців Самооборони Майдану. Вони сформували перший добровольчий батальйон для захисту України від російської гібридної агресії на Сході.
Навесні того ж року виникла низка добровольчих формувань – як поза державними структурами, так і при облдержадміністраціях, Нацгвардії, поліції. У боях 2014-2015 років російсько-української війни брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом трансформувалися у військові частини силових структур.
Наступний сплеск масового добровольчого руху відбувся наприкінці 2021 — на початку 2022 років. На тлі загрози повномасштабної війни в країні формувалися підрозділи територіальної оборони. Зараз Сили територіальної оборони є одним із наймолодших родів військ в українській армії.
День українського добровольця встановлено Постановою Верховної Ради України від 17 січня 2017 року № 1822-VII на вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Україна нині переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Наші мужні оборонці, які сьогодні гідно дають відсіч ворогові, стоять в одному ряду з цілими поколіннями борців за волю і державну самостійність: воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького та Івана Мазепи, воїни Армії УНР та Галицької армії ЗУНР, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії мужньо здобували героїчні перемоги й віддавали свої життя за українську землю.

Нині добровольцем став увесь Український народ. Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги. Українські добровольці – це символ звитяги, самопожертви та героїзму.
Добровольці університетської спільноти СНУ ім. В. Даля
Серед тих, хто добровільно взяв у руки зброю та став щитом на захисті України, є випускники, студенти, викладачі та співробітники Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вони добровільно пішли на поле бою, ризикували та ризикують життям заради нас, заради майбутнього України. Чимало з них уже віддали свої життя.
Юрій Гуртяк, інженер-механік, сильна та спокійна людина, що боронив нашу країну з 2014 року.
21-річний Карімов Богдан, що навчався на факультеті економіки і управління.
Олександр Махов, спеціальність – журналістика, у 2015 році добровільно мобілізувався, 2022 року знову пішов на фронт.
Олександр Моїсеєнко, студент 3-го курсу кафедри економіки і підприємництва, пішов воювати на Донбас добровольцем після Майдану.
Андрій Жидков, добра, порядна, принципова людина, яка завжди відкликалася на прохання про допомогу. Був смілим, справедливим, тим, кого любили й поважали.





Шана і пам’ять – це найменше, чим можемо їм віддячити.