Освіта переміщених українців у країнах Балтії

Олена Козьменко, професорка кафедри іноземної філології та перекладу Факультету соціальних та гуманітарних наук отримала особисте запрошення взяти участь в якості експерта з питань вищої освіти у Міжнародній конференції «Освіта українських дітей та молоді: найкращі практики та шляхи розвитку» (Education of Ukrainian children and youth: best practices and ways forward). Захід відбувся в м. Рига (Латвія) і був організований Стокгольмською школою економіки в Ризі за сприянням міжнародних організацій та United Nations High Commissioner for Refugees.

Ця конференція об’єднала політиків, науковців та неурядові організації з усієї Європи, які зацікавлені в інтеграції переміщених українців. Учасники конференції зосередилися на ключовій сфері інтеграції для країн Балтії – освіті, висвітлюючи як поточні потреби, так і майбутні виклики. Під час роботи конференції було проведено дві спеціальні дискусії щодо середньої загальної та вищої освіти переміщених українців, під час яких було обговорено як передові практики, так і проблеми, з яким стикаються українські переміщені діти в системах загальної освіти, а також що можна зробити для покращення шляхів інтеграції, включаючи підтримку шкільних спільнот, спілкування з батьками, підвищення кваліфікації практиків у сфері освіти відповідними інструментами.

З цього питання виступили Крістіне Нідре-Латере, заступник державного секретаря з питань загальної освіти та державної мовної політики Міністерства освіти і науки (Латвія), Сігрідур Вільхялмсдоттір, керівник відділу освіти норвезького університету Oslo Metropolitan (Норвегія), Вікторія Притулака, засновниця та директорка Центру українознавства в Латвії та ін. Друга дискусія привернула увагу до досвіду і проблем молодих українців, які здобувають вищу освіту в країнах Балтії, обговорювались питання підтримки та пільгових умов для українських біженців.

Ця конференція була організована у межах нового проєкту «Network for Ukrainian Displaced Persons Integration», який було започатковано заради підтримки та інтеграції українських переміщених осіб у Балтійському регіоні та за його межами.

Ця ініціатива координується Стокгольмською школою економіки в Ризі, підтримується Фондом Bosch та спрямована на створення згуртованої платформи, яка об’єднує бізнес, політиків, науковців і представників різних секторів для ведення змістовного діалогу та співпраці.

Створення цього проєкту мотивовано постійною необхідністю вирішення проблем, з якими стикаються українські переміщені особи в досягненні сталої інтеграції в країнах Балтії. Цей проєкт має на меті розвинути мережу обміну знаннями, яка не тільки подолає розриви в спілкуванні між стейкхолдерами, але й значно покращить якість життя переміщених осіб і полегшить їх безперебійну інтеграцію. Проєкт передбачає онлайн- та офлайн-зустрічі, що забезпечує платформу для регулярного спілкування, обміну знаннями та розвитку спільних ініціатив та ін. Робота конференції завершилась відвідуванням Українського некомерційного дитячого центру «Перлина», де учасники мали можливість познайомитися з роботою українських учителів, які надають освітні послуги українським дітям, що вимушено перебувають у Ризі.