е-mail: arsenteva@snu.edu.ua

тел: +380665595339


Заступник декана – к.ю.н., проф. Котова Любов Вячеславна

Контакти: тел. +380665595339, е-mail: kotova@snu.edu.ua


Секретаріат деканату:

Рязанцева Ярослава Михайлівна – секретар деканату, методист денного відділення

Контакти: тел. +380665595339, e-mail: riazanceva@snu.edu.ua

Новікова Ніна Григорівна – диспетчер деканату

Контакти: тел. +380665595339, е-mail: novikova.n@snu.edu.ua

Зав. кафедри – к.ю.н., проф. Котова Любов Вячеславна

Контакти: тел. +380665595339, е-mail: kotova@snu.edu.ua, pravoved@snu.edu.ua

Вступне слово про кафедру

Кафедра веде підготовку за ступенями вищої освіти бакалавр, магістр, доктор філософії за очною та заочною (дистанційною) формою навчання за спеціальністю 081 «Право».

Загальна інформація про кафедру

Кафедра правознавства є випусковою за спеціальністю 081 «Право».

Підготовку фахівців кафедра здійснює відповідно до Закону України «Про вищу освіту», Закону України «Про освіту», Положення про кафедру правознавства, Стандартів вищої освіти за спеціальністю 081 «Право».

Кафедра правознавства забезпечує викладання дисциплін, що сприяють формуванню базових правничих знань, вільній орієнтації у чинному законодавстві, здатності застосовувати законодавство у практичній діяльності, тлумачити та застосовувати норми права, юридично грамотно кваліфікувати факти порушення норм права тощо.

Наразі кафедра готує випускників за трьома освітніми рівнями: першим (бакалаврським), другим (магістерським), третім (освітньо-науковим).

Історія кафедри

Кафедра правознавства створена наказом ректора Ворошиловградського машинобудівного інституту від 20.10.1989 р. № 143 з назвою «Радянське право». Наказом ректора ВМІ від 10.09.1991р. № 242-04 кафедра була перейменована і одержала назву «Правознавство». Підготовка фахівців з напряму «Правознавство» у СНУ ім. В. Даля була розпочата у 1992 р. Спочатку підготовка проводилась на базі кафедри правознавства у складі гуманітарного факультету. У 1997 р. створено самостійний юридичний факультет. 26 червня 2012р. наказом по університету №11 «Про заходи щодо вдосконалення управління, оптимізації структури університету та зменшення видатків на її утримання» юридичний факультет перетворено на Інститут юриспруденції та міжнародного права. 21 жовтня 2015 р. згідно з наказом №160/02 «Про структурні зміни та заходи щодо вдосконалення управління університетом» Інститут перейменовано в юридичний факультет.

Наукова робота

Кафедра правознавства має вагомі наукові здобутки, провадить дослідницьку та інноваційну діяльність, забезпечує інтеграцію освіти та науки з виробництвом, бере участь у реалізації міжнародних проєктів і програм.

Наукова робота кафедри спрямована на створення умов для інтенсифікації наукового потенціалу викладачів-науковців кафедри з метою підготовки кваліфікованих правників та проходила у межах кафедральних держбюджетних тем «Актуальні проблеми права щодо інтеграції України до міжнародних стандартів», «Проблеми розвитку вітчизняного законодавства та імплементації в Україні норм міжнародного та європейського права», «Напрями розвитку законодавства України в контексті євроінтеграції» (ЮФ-04-20), «Актуальні напрями євроінтеграційного розвитку законодавства України».

Кафедра правознавства видає з 2000 року наукове фахове видання – збірник наукових праць «Актуальні проблеми права: теорія і практика», який у 2013 році внесений до міжнародної наукометричної бази даних Index Copernicus та до Переліку наукових фахових видань України (категорія Б) (Наказ МОН України № 1471 від 26.11.2020).

Викладачі кафедри правознавства активно реалізують принцип академічної мобільності, стажуючись у закордонних закладах вищої освіти та наукових організаціях.

Кафедра правознавства на підставі угод та меморандумів активно співпрацює із установами та організаціями Луганської області: Східним міжрегіональним управлінням міністерства юстиції (м. Харків), Рубіжанським міським судом Луганської області, Луганським апеляційним судом, Луганським окружним адміністративним судом, Луганським державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України, Головним управлінням Національної поліції у Луганській області, Сєвєродонецьким місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Східним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги, Новоайдарською селищною військовою адміністрацією, Вишгородським районним судом Київської області, Національним антикорупційним бюро України, Норвезькою радою у справах біженців, адвокатським об’єднанням «Бона Фіде груп» (м. Київ) тощо.

Підрозділи кафедри

  • Філія при Головному управлінні Національної поліції у Луганській області.
  • Правова лабораторія клінічних методів навчання «Pro bono» (Юридична клініка).
  • Криміналістична лабораторія.

Тел.: +380950524968

Філія кафедри правознавства функціонує у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля з 2019 року.

Створена відповідно до наказу СНУ ім. В. Даля № 140/24 від 14.09.2015

Основні завдання філії:

  • в освітній діяльності:
  • проведення аудиторних занять з дисциплін циклу професійної та практичної підготовки (лекцій, лабораторних, семінарських), проведення поточного та підсумкового контролю за участі провідних спеціалістів установи;
  • керівництво навчальними, виробничими практиками, в тому числі переддипломною;
  • впровадження прогресивних методів і сучасних інформаційних технологій навчання;
  • організація курсового та дипломного проектування;
  • організація та проведення атестації випускників, забезпечення ефективної роботи  екзаменаційних комісій;
  • проведення стажування, підвищення кваліфікації викладачів університету.
  • у методичній роботі:
  • залучення провідних фахівців установи до розробки освітніх програм  спеціальності «Право» різних рівнів вищої освіти розробки, оновлення навчальних планів за відповідною спеціальністю та їх узгодження;
  • залучення провідних фахівців установи до розробки методичного забезпечення дисциплін: розробка, удосконалення робочих програм дисциплін, долучення до написання підручників, посібників, текстів лекцій, участь у створенні методичних матеріалів для проведення практичних, лабораторних та семінарських занять у виробничих умовах, виробничих, переддипломних практик, розробки завдань поточного та підсумкового контролю, оцінки знань, практичних навичок та вмінь здобувачів вищої освіти;
  • розробка тематики курсового й дипломного проектування;
  • участь провідних фахівців установи у навчально-методичних конференціях, нарадах, засіданнях науково-методичної ради університету, факультету, засіданнях кафедри.
  • у науково-інноваційній діяльності:
  • проведення наукових та науково-практичних досліджень з пріоритетних напрямків науки, актуальних проблем відповідної галузі та широке впровадження отриманих результатів;
  • пропаганда наукових знань шляхом залучення провідних фахівців установи до участі у наукових семінарах, конференціях, виставках, робота в наукових товариствах, публікації у науково-періодичних виданнях;
  • впровадження результатів розробок у виробництво та в освітній процес. Перевірка та експериментальне впровадження пошукових наукових розробок;
  • організаційне забезпечення з підготовки та видання публікацій (монографії, словники, довідники, стандарти, наукові журнали, статті, доповіді тощо);
  • організація, проведення та участь у наукових семінарах, конференціях, виставках;
  • створення умов для залучення здобувачів вищої освіти до наукової роботи (керівництво здобувачами вищої освіти, які беруть участь у: виконанні НДДКР, наукових гуртках, наукових конференціях, семінарах).

Завідувачка кафедри – доктор юридичних наук, професор, Почесний професор СНУ ім. В. Даля

Шаповалова Ольга Вікторівна

Контакти: тел. +380981050848, е-mail: shapovalova@snu.edu.ua, hozpravo2@i.ua


Наші контакти:

тел. +380981050848, е-mail: hozpravo@snu.edu.ua


Вступне слово про кафедру

Згідно з наказом СНУ ім. В. Даля від 28.06.2024 р. №73/01 з 01.07.2024 р. було створено кафедру господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін шляхом злиття кафедри політологічних і культурологічних студій з кафедрою господарського права. 

Новостворена кафедра складається з двох секцій:

1) секції господарсько-правових дисциплін;

2) секції суспільно-політичних дисциплін.

Загальна інформація про кафедру

Кафедра господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін є випускною кафедрою та здійснює підготовку здобувачів вищої освіти за:

 І (бакалаврським) рівнем вищої освіти на денній та заочній формах навчання за спеціальностями: 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», 034 «Культурологія», 052 «Політологія»;

ІІ (магістерським) та ІІІ (докторським) рівнями вищої освіти на денній та заочній формах навчання за спеціальністю 034 «Культурологія».

Кафедра господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін є одним з провідних структурних підрозділів юридичного факультету, який здійснює підготовку здобувачів вищої освіти денної та заочної (дистанційної) форм навчання у більшості організаційних підрозділах університету.

Місія функціонування кафедри господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін – забезпечення високої наукової, теоретичної та практичної освітньо-кваліфікаційної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації здобувачів вищої освіти юридичного й неюридичного профілів у сфері правового регулювання економічних та екологічних відносин, у сфері політичних відносин, у сфері організації та управління системами документообігу, у сфері організації архівного зберігання документів на основі сучасних інформаційних технологій, у сфері культури та сфері дизайну. При цьому застосовується інноваційний підхід до їх підготовки, зорієнтований на міжнародні та європейські стандарти. Завдяки цьому майбутні висококваліфіковані фахівці здобувають навички вільного мислення та самоорганізації в сучасних економічних умовах, що дозволяє бути конкурентоздатними на сучасному ринку праці, володіючи правовою, соціальною й суспільно-політичною мобільністю та досягати високих результатів у професійному середовищі.

Викладачі кафедри господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін

Секція господарсько-правових дисциплін


Юридичний факультет

Шаповалова Ольга Вікторівна – завідувачка кафедри, очільниця секції господарсько-правових дисциплін, доктор юридичних наук, професор, Почесний професор СНУ ім. В. Даля 

Е-mail: shapovalova@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Терещенко Сергій Володимирович – доцент кафедри, кандидат юридичних наук.

Е-mail: tereschenko@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Мартинова Лілія Володимирівна – доцентка кафедри, кандидат економічних наук, доцент. 

Е-mail: martinova@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Загоруй Іван Семенович – доцент кафедри, кандидат історичних наук, доцент.

Е-mail: zahoruy@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Удовенко Артем Сергійович – старший викладач кафедри. 

Е-mail: udovenko@snu.edu.ua


Секція суспільно-політичних дисциплін


Юридичний факультет

Павлова Людмила Ісмаїлівна – очільниця секції суспільно-політичних дисциплін, доцентка кафедри, кандидат політичних наук, доцент

Е-mail: pavlova@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Смоліна Ольга Олегівна – професорка кафедри, доктор культурології (спеціальність: 26.00.01 – теорія та історія культури), професор

Е-mail: smolina@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Карпіцький Миколай Миколайович – професор кафедри, доктор філософських наук, професор.

Е-mail: karpitskyi@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Агафонова Ганна Сергіївна – доцентка кафедри, кандидат політичних наук, доцент

Е-mail: agafonova@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Карчевська Олена Василівна – доцентка кафедри, кандидат політичних наук, доцент

Е-mail: karchevska@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Прокопенко Олексій Володимирович – доцент кафедри, кандидат філософських наук, доцент

Е-mail: o.prokopenko@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Сілютіна Ірина Миколаївна – доцентка кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент

Е-mail:  siliutina@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Шелковая Наталія Валеріївнадоцентка кафедри, кандидат філософських наук, доцент

Е-mail: shelkovaya@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Щербина Марія Михайлівна – доцентка кафедри, кандидат філософських наук, доцент

Е-mail: scherbina_m@snu.edu.ua


Юридичний факультет

Петренко Максим Олегович – старший викладач кафедри, кандидат філософських наук

Е-mail: petrenko@snu.edu.ua


Загальна інформація про Секцію господарсько-правових дисциплін

Секція господарсько-правових дисциплін cтала наступницею кафедри господарського права. Кафедра створена на юридичному факультеті у 1997 році. Заснування кафедри було обумовлено нагальною потребою в підготовці фахівців, які були б озброєні знаннями та практичними навичками в умовах розвитку підприємництва й переходу Україні до ринкової економіки. 

На кафедрі виконано дослідження за держбюджетними науково-дослідними темами: «Особливості правового забезпечення реалізації державно-приватного партнерства», «Вдосконалення господарського законодавства України», «Аналітико-правові засади протидії тіньовій економіці та неефективному господарюванню», «Проблеми правового впливу на господарські відносини та господарську діяльність», «Концептуальні засади сталого розвитку економіки в умовах її цифровізації». 

З 01.01.2024 року розпочато роботу секції над держбюджетною науково-дослідною темою: «Правовий механізм адаптації ветеранів війни до цивільного життя». Секція господарсько-правових дисциплін кафедри у співпраці з Науково-дослідним інститутом правового забезпечення інноваційного розвитку Національної академії правових наук України та Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна Національної академії педагогічних наук України стала організатором І круглого столу «Правове забезпечення професійної адаптації та права на підприємницьку діяльність ветеранів війни» (м. Харків, 31 травня 2024 року). Започатковано й інші заходи щодо отримання практичних результатів задля розширення можливостей ветеранів війни реалізувати право на освіту та право на працю (розробляються проєкти законів та підзаконних актів, тощо).

Загальна інформація про Секцію суспільно-політичних дисциплін

Секція суспільно-політичних дисциплін виникла шляхом об’єднання кафедри політології та міжнародних відносин та кафедри філософії, культурології та інформаційної діяльності. Обидві кафедри мають свою довгу та плідну історію існування. Кафедра політології та міжнародних відносин стала правонаступницею кафедр соціально-політичних теорій та політології, які відіграли велику роль у формуванні та розвитку в сучасному університеті гуманітарної складової вищої освіти. У 1991 році вперше в університеті було розпочато викладання нової навчальної дисципліни «Політологія».

Кафедра філософії, культурології та інформаційної діяльності складає свою історію з двох історичних ліній – кафедри філософії й кафедри філософії культури і культурології, які певний час існували і розвивалися як самостійні підрозділи. Підготовка фахівців з документознавства та інформаційної діяльності в СНУ ім. В. Даля ведеться з 1998 р., її було започатковано кафедрою історії України, надалі велося спеціально утвореною (нак. № 17 від 12.07.2001 р.) кафедрою документознавства та інформаційної діяльності. У 2003 році її склад було передано кафедрі філософії культури і культурології, яка стала випусковою для спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність».

Наукова діяльність кафедри здійснюється за декількома напрямками. Викладачами  секції політологічних та культурологічних студій надруковано понад 400 статей та тез, видано сім монографій, десять навчальних підручників та навчально-методичних посібників з філософії, релігієзнавства, політології, аналізу державної політики. За останні п’ять років чотири особи захистили дисертації і отримали науковий ступінь за такими спеціальностями: 09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури, 09.00.08 – естетика, 26.00.01 – теорія та історія культури.

Колективом кафедри регулярно проводяться наукові конференції, у яких беруть участь викладачі та студенти факультету. Колектив кафедри був ініціатором проведення щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Модернізація політичної системи сучасної України: стан і перспективи розвитку». Викладачі кафедри беруть активну участь у роботі міжнародних, всеукраїнських та міжвузівських наукових конференцій, семінарів, симпозіумів і круглих столів. Так, к.філос.н., доц. Н. В. Шелковая єдина з України взяла участь у V Конгресі Міжнародної науково-освітньої дослідницької мережі (USERN), який відбувся у Тегерані (Іран). Ведеться робота за кафедральною науковою темою «Трансдисциплінарні дослідження трансформацій концептосфери особистості та сучасного суспільства. Поетика культури» (зареєстрована в УКрІНТЕІ, державний реєстраційний номер: 0120U104741).

Студенти, які отримують вищу освіту за спеціальностями кафедри, активно залучаються до участі в наукових конференціях, всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт. Так, здобувач вищої освіти освітнього ступеня «бакалавр» спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» Калініна В. (наук. керівник – доц. Сілютіна І. М.) отримала диплом ІІІ ступеня за участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», що проходив у Державному університеті «Одеська політехніка» (квітень 2021 р.). Роботи ЗВО ОС «бакалавр» спеціальності 033 «Філософія» Б. Тітова  та О. Гросицького (наук. керівник – доц. Шелковая Н. В.) були номіновані на участь у ІІ (фінальному) турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності 033 «Філософія» (2019-2020 та 2020-2021 рр.), за підсумками яких отримано сертифікати. За період 2017-2023 рр. здобувачами вищої освіти було опубліковано понад 100 наукових праць.

в.о. завідувача кафедри – к.і.н. доцент Сапицька Олена Михайлівна

Наша пошта:

world_hist@snu.edu.ua

Наша сторінка у Facebook:

Вступне слово про кафедру

Кафедра є випускною та веде підготовку за:

І-ІІІ рівнями вищої освіти за спеціальністю 032 «Історія та археологія»;

ІІ рівнем вищої освіти за спеціальністю 014.03 «Середня освіта (Історія)»;

І рівнем вищої освіти за спеціальністю 241 «Готельно-ресторанна справа»;

І-ІІ рівнями вищої освіти за спеціальністю 242 «Туризм і рекреація».

Загальна інформація про кафедру

Кафедра історії, археології та туризму у освітніх програмах за спеціальністю 032 «Історія та археологія» декларує поєднання принципів академічної історії з публічною історією та міждисциплінарним підходом й цифровими технологіями, що є світовим освітянським трендом.

У рамках спеціальності 014.03 «Середня освіта (Історія)» поєднані новітні методики викладання історії в сфері середньої освіти на основі вітчизняного досвіду та досвіду країн ЄС, практичні кейси та цифрові технології.

В рамках галузі 24 «Сфера обслуговування» кафедра здійснює підготовку фахівців готельно-ресторанної справи, а також з туризму та рекреації. Освітній процес майбутніх професіоналів сфери гостинності реалізується на основі сучасних світових трендів та особливостей розвитку і функціонування вітчизняної туристичної і готельно-ресторанної індустрії.

Кафедрою викладається біля 100 дисциплін загального та спеціалізованого профілю з урахуванням специфіки науково-дослідної роботи, що забезпечує комплексну професійну підготовку висококваліфікованих фахівців відповідних галузей. Здобувачі отримують системні знання, компетентності та навички, актуальні для сучасного професійного середовища відповідних спеціальностей.

В рамках освітніх програм кафедри з першого курсу І ОКР та вище в дисципліни фахової підготовки інтегровані компоненти англійської мови та digital-технологій. Польова археологічна практика на 1 та 2 курсах І ОКР (бакалаврату) є обов’язковим компонентом підготовки фахівців з історії та археології. За спеціальностями 241 «Готельно-ресторанна справа» та 242 «Туризм і рекреація» надається можливість пройти стажування в іноземних закладах гостинності.

Історія кафедри

Кафедра як самостійний підрозділ Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля МОН України існує з 2003 року. Від початку впродовж 20 років її очолював д.і.н., професор, академік Академії наук вищої освіти України Михайлюк Віталій Павлович.

З 26.06.2012 р. кафедру всесвітньої історії перейменовано у кафедру всесвітньої історії та міжнародного права (наказ № 11 від 26.06.2012 р.)

З 20.10.2014 р. кафедру всесвітньої історії та міжнародного права перейменовано у кафедру всесвітньої історії та історії України (наказ № 40 від 15.10.2014 р. ).

З 01.09.2018 р. кафедру всесвітньої історії та історії України перейменовано на кафедру історії та археології (наказ №269/80-01 від 30.08.2018 р.).

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України № 922 від 18.10.2022 СНУ ім. В. Даля отримав тимчасову локацію в м. Києві.

З 01.07.2024 р. кафедру історії та археології перейменовано на кафедру історії, археології та туризму (наказ №73/01 від 28.06.2024 р.).

Археологічні дослідження

У 1992 році в Східноукраїнському національному університеті була створена археологічна лабораторія «Спадщина», що діяла спочатку на базі кафедри Історії України у співробітництві з Луганським обласним краєзнавчим музеєм, а згодом до співпраці долучилася кафедра Всесвітньої історії, яка була створена у 2003 році і стала випускаючою для спеціальності 032.

Через російську збройну агресію у 2014 році колекція археологічних знахідок та науковий архів археологічної лабораторії були практично повністю втрачені, але археологія, як науковий напрямок у переміщеному до м. Сєвєродонецьк СНУ ім. В. Даля, не припинила існування. У 2017 році відбулася реанімація навчальної археологічної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 032 «Історія та археологія» СНУ ім. В. Даля.

5 жовтня 2020 р. на честь 100-річчя СНУ ім. В. Даля широкій громадськості був презентований археологічний музей СНУ ім. В. Даля «Відкрита і100рія», у якому, зокрема, були представлені артефакти, знайдені студентами спеціальності 032 «Історія та археологія» під час обов’язкових навчальних археологічних практик.

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 році Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля знову був вимушений переміщуватися. Але цього разу ціною великих зусиль та відваги небайдужих людей вдалося вивезти значну частину експонатів університетського археологічного музею.

Також зусиллями директора музею, д.і.н., професора кафедри історії, археології та туризму Ю.М. Бровендера, у 2022 р. вдалося провести повноцінну археологічну практику для студентів спеціальності 032 «Історія та археологія» І ОКР СНУ ім. В. Даля у м. Межибіж (Хмельниччина). Польовий сезон 2023 р. також був проведений у м. Межибіж у рамках підписаної Угоди про спільну наукову, навчально-методичну та культурну співпрацю з Державним історико-культурним заповідником «Межибіж».

Наразі на сьогодні археологічний музей СНУ ім. В. Даля «Відкрита і100рія» функціонує у віртуальному форматі, проте експозиція археологічних знахідок наших студентів та ентузіастів під керівництвом проф. Ю.М. Бровендера у очному форматі планується до відкриття у м.Київ.

Наукова робота

Наукова робота кафедри охоплює широке коло напрямів.

У 2003 році проф.Михайлюк В.П. став одним із фундаторів створення у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля спеціалізованої вченої ради з захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальностей 07.00.01 – історія України та 07.00.02 – всесвітня історія, і був призначений головою ради. Протягом 2004-2018 рр. він був головою спеціалізованої вченої ради К 29.051.04 Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. В цій спецраді було захищено близько 100 дисертацій. Безпосередньо під його керівництвом захистилося 33 аспірантів та здобувачів наукового ступеня кандидата історичних наук, що підтверджене відповідними рішеннями ВАК (ДАК) України.

З 2004 р. по 2014 р. при кафедрі діяв Спільний відділ історії техніки Центру ім. Доброва СНУ ім. В. Даля МОН України та Центру ім. Доброва НАН України під керівництвом проф.В.П.Михайлюка. Завдяки науковій діяльності цього відділу, у 2019 р. під керівництвом к.і.н., доц. Сапицької О.М. була успішно захищена дисертація В.С. Аносової «Становлення та розвиток фортифікаційних технологій оборонних комплексів Західної України (XІІ-ХVIII століття)» (07.00.07 – історія науки і техніки) на засіданні спеціалізованої вченої ради у ДУІТ, м.Київ.

Кафедра проводить низку всеукраїнських наукових конференцій: “Актуальні питання історії, археології, науки і техніки: методологія, пошуки, роздуми, знахідки” – метою конференцій є ознайомлення та дискусійне обговорення наукових доробків вітчизняними та зарубіжними вченими з актуальних питань історії, які викладаються учасниками конференції; вироблення рекомендацій з впровадження наукових здобутків у навчальний процес та виховну роботу зі студентами; “Історичні студії СНУ ім. В. Даля” – науково-практичну конференцію; “Світ і Україна у дзеркалі сучасної історії: актуальність діалогу” – конференцію здобувачів вищої освіти та молодих вчених.

Станом на осінь 2023 р. на кафедрі налічується 9 аспірантів.

Загальна кількість цитувань наукових праць викладачів кафедри за даними Google Scholar на осінь 2023 р. – 606.

Підрозділи кафедри

  • На базі кафедри працює Східноукраїнська філія Інституту археології НАН України.

Підписані меморандуми та угоди

1. МЕМОРАНДУМ про взаєморозуміння та співробітництво між Київською Школою Дипломатичних Мистецтв та Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля (від 2023 р.).

2. МЕМОРАНДУМ про взаєморозуміння і співробітництво між Державним архівом Луганської області та Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля (від 2023 р.).

3. МЕМОРАНДУМ про взаєморозуміння та співробітництво між Громадською організацією «Фонд відновлення залізничної спадщини України та Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля (від 2021 р.).

4. УГОДА про спільну наукову, навчально-методичну та культурну співпрацю між Державним історико-культурним заповідником «Межибіж» та Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля (від 11 травня 2022 р.). 

Юридичний факультет

Керівник Юридичної клініки «Pro Bono»:

к.ю.н., доцент кафедри правознавства

Жолудєва Вікторія Ігорівна

Юридична клініка є структурним підрозділом Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, функціонує з 2005 року на юридичному факультеті згідно наказу № 34 від 01.12.2005 р., є базою для практичного навчання та проведення навчальної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 081 «Право».

Юридична клініка – це унікальна лабораторія клінічних методів освіти, де студенти-консультанти  набувають саме практичних умінь і навичок, зокрема: збору інформації, аналізу юридичної проблеми, побудови юридичної аргументації; складання проектів юридичних документів; консультування з юридичних питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів (малозабезпечених, внутрішньо переміщених і постраждалих у збройному конфлікті особам на Сході Україні тощо), відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації.

Відповідно до вимог сьогодення та реформування юридичної освіти,  подальший розвиток правничої освіти спрямований на підготовку правника відповідно до його фундаментальної ролі – утвердження верховенства права через захист прав і свобод людини. Отже, юридична клініка здійснює, окрім соціальної функції, навчальну функцію, яка полягає у зосередженні діяльності на практичному спрямуванні навчання, формування з учасників юридичної клініки фахівців-юристів, які оволоділи конкретними професійними навичками, не потребують додаткової адаптації до професійної діяльності.

Юридичні клініки – це університетський рух викладачів і студентів, які щоденно, посилюючи власні знання допомагають вразливим категоріям суспільства отримати якісну безоплатну правову допомогу. Цей рух тримається на громадянській позиції викладачів й їхньому ентузіазмі, який не є безмежним. Юридичні клініки конче потребують нормативного закріплення як структурні підрозділи університетів – це вирішить питання залучення викладачів і значно посилить якість викладання і надання правових послуг клієнтам. Сьогодні МОН висловлює підтримку і зацікавлення у відродженні юридичного клінічного руху, на це сподівається громадський сектор, міжнародні організації, а головне – українське суспільство.

Метою діяльності юридичної клініки є, зокрема, надання безоплатної первинної правової допомоги.

Діяльність юридичної клініки  ґрунтується на принципах:

  • верховенства права; законності; об’єктивності; гуманізму;
  • безоплатності надання правової допомоги;
  • конфіденційності;
  • компетентності та добросовісності у виконанні студентами-консультантами своїх обов’язків;
  • академічної автономії та мобільності.

Основними завданнями Правової лабораторії клінічних методів навчання “PRO BONO” є:

  • набуття студентами практичних навичок професії юриста;
  • створення місць для проходження студентами навчальної та інших видів практики;
  • надання правової допомоги клієнтам юридичної клініки;
  • проведення заходів з правової просвіти населення.
  • розширення співробітництва вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку фахівців-юристів, із судовими, правоохоронними органами, органами юстиції, державної  влади і місцевого самоврядування, з іншими установами та організаціями;
  • забезпечення можливості спілкування студентів під час навчального процесу з фахівцями-практиками судових і правоохоронних органів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування з питань їх діяльності;
  • створення ефективного механізму обміну інформацією між населенням, засобами масової інформації та юридичною клінікою, що дозволяє оперативно реагувати на практичні потреби громадян;

Участь у заходах:

Правова лабораторія клінічних методів навчання«PRO BONO» є постійним співорганізатором наукових заходів та конференцій таких як:

  • Всеукраїнська науково-практична конференція “Взаємодія норм міжнародного і національного права крізь призму процесів глобалізації та інтеграції”;
  • Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих науковців  «Науковий погляд молоді: ключові питання сучасного етапу реформування системи вітчизняного законодавства»;
  • Науково-практична конференції науковців, юристів та аспірантів “Правові засоби забезпечення та захисту прав людини: вітчизняний та зарубіжний досвід”.

Студенти – клініцисти активно займаються науковими пошуками, досліджують питання подальшого розвитку правової науки в умовах інтенсифікації європейських прагнень в Україні та активізації громадянського суспільства.

Виробнича практика є обов’язковою частиною професійної підготовки фахівців і невід’ємною складовою освітнього процесу у вищому навчальному закладі. Вона покликана забезпечити закріплення теоретичних знань та набуття професійних навичок і вмінь студентами, адаптувати їх до майбутньої роботи за спеціальністю. Тому юридична клініка виступає базою для проходження практики студентами. Так, уже декілька років поспіль студенти 3-го та 4-го курсів ОС «бакалавр», а також 1-го та 2-го курсів ОС «магістратура» проходять практику саме на базі клініки. Практиканти розглядають звернення громадян, в тому числі і електронні, надають правові консультації, проходять онлайн курси та вебінари, котрі допомагають підвищити рівень їх професійних знань.

2. Асоціація юридичних клінік України завжди створює нові можливості для студентів та розвиває юридичну освіту через цікаве навчання та конкурси для майбутніх правників.

Студентки – консультантки Юридичної клініки- Савочка Катерина та Вінник Оксана змогли перевірити знання у сфері права та удосконалити навики при провадженні юридичної практики під час Турніру з консультування клієнтів з фінансових питань. Турнір проходив в м. Ірпінь 17 жовтня на базі Університету державної фіскальної служби України.  Це був унікальний захід, адже провели моделювання процесу прийому клієнта в юридичному офісі за участі двох студентів-консультантів (учасників юридичної клініки), що діють як юристи (адвокати, юрисконсульти, юристи-практики) та клієнта, роль якого виконували запрошені актори. Турнір з консультування, як і інші подібні змагання, покликаний розвивати в студентів-правників навики інтерв’ювання клієнта, професійної етики, планування та аналізу в процесі побудови відносин, вміння надати первинну консультацію на рівні “юрист-клієнт” під час ведення прийому в юридичному офісі. Клініцистки гідно представили нашу клініку під час вирішення практичних правових кейсів та консультуванні клієнтів.

Захід відбувся завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID “Трансформація фінансового сектору”.

3. Радіо Пульс Луганщини: говоримо про переваги дистанційного юридичного консультування в умовах карантину

Гостями студії були Вікторія Гніденко – адміністраторка юридичної клініки “Pro Bono” Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля та студентка-консультантка клініки Карина Стародубцева.

4. Простого консультування для нас вже замало. Тому, юридична клініка постійно шукає нові підходи, методи та форми роботи. Так, юридична клініка стала учасником Проєкту “Консультації юридичних клінік для споживачів фінансових послуг”, що впроваджувалась Асоціацією юридичних клінік України. Практичні кейси з питань проведення консультацій з фінансових питань дали можливість клініцистам отримати необхідний досвід який буде корисним у подальшій правничій діяльності.

Тепер, якщо  Ви не впевнені, як в період карантину сплачувати кредит чи здійснювати інші платіжні операції; переймаєтеся, як не стати “жертвою” фінансового шахрайства – можете дистанційно звернутися до юридичної клініки та отримати безоплатну правову допомогу.

Проєкт відбувався за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проект USAID «Трансформація фінансового сектору». 

5. “Consul-touch”:  як новий метод підвищення професійних знань та вмінь.

Юридична клініка “Pro Bono” проводить для студентів- консультантів навчання у форматі модельного консультування “Consul-touch”.  Що ж це таке?  Адміністратори юридичної клініки “Pro Bono” моделюють прийом клієнта в юридичній клініці, клініцисти уважно слідкують за цією процедурою, у студентів є можливість задати питання, обговорити незрозумілі моменти консультування, спробувати себе в ролі консультанта в незвичайній ситуації, наприклад, коли клієнт перебуває у стресовому стані  і потребує не стандартного консультування, тому в такій ситуації консультант повинен володіти спеціальними знаннями, яким вони і навчаються під час таких заходів.

Це безумовно ефективний засіб на шляху до розуміння основних принципів надання БППД (безоплатної первинної правової допомоги), особливостей роботи з клієнтом, та ділової етики консультанта.

6. Участь у Національній Олімпіаді юридичних клінік із консультування клієнтів 2019.

В м. Острог на базі Національного університету «Острозька академія» було проведено Національну Олімпіаду юридичних клінік із консультування клієнтів, де нашу юридичну клініку представили консультантки Золкіна Анастасія та Чигрінова Еріка. Захід організовувала Асоціація юридичних клінік України. Під час заходу учасники моделювали процес прийому клієнта в юридичному офісі – двоє студентів-консультантів, які грали роль юристів (адвокатів, юрисконсультів, юристів-практиків) та клієнт, роль якого виконував запрошений актор. Оцінювали учасників колегії  журі. Особливістю олімпіади стало те, що вона була англомовною. 

Ця олімпіада стала неймовірно корисним досвідом для клініцисток. Тепер, повернувшись до своїх юридичних клінік, вони зможуть застосувати нові навики в реальному консультуванні, а також поділитись здобутими знаннями та досвідом зі своїми колегами- консультантами. Цей захід став, по суті, ще одним форматом роботи в напрямку практичного загартовування майбутніх правників.

7. Юридична клініка «Pro Bono» тісно співпрацює з Норвезькою радою у справах біженців.

Норвезька рада у справах біженців (NRC) допомагає внутрішньо переміщеним та постраждалим від конфлікту на сході України особам відстоювати свої права і долати правові перешкоди. Оскільки ми є партнерами, то у рамках такої співпраці з представництвом Норвезької ради у справах біженців в Україні (NRC) 27 листопада 2019 на базі юридичного факультету було проведено Тренінг для юридичних клінік щодо захисту ВПО та осіб, які постраждали в ході конфілікту на Сході України для студентів Юридичної клініки “Pro bono” та юридичної клініки Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка . Студенти-консультанти юридичних клінік, зокрема, долучилися до обговорення таких важливих питань як : свобода пересування, захист прав переміщених осіб, цивільна документація та інш., а також мали можливість практично застосувати набуті знання за допомогою командного вирішення завдань.

8. Дистанційний курс стосовно внутрішнього переміщення HELP

Студенти- консультанти стали учасниками проєкту  Ради Європи “Внутрішні переміщення в Україні: розробка тривалих рішень” . Базовий курс  якого присвячено розгляду поняття внутрішньо переміщеної особи (ВПО), основних тенденцій та характеристик внутрішнього переміщення, аналізу Керівних принципів  з питань внутрішнього переміщення. Клініцисти дізналися про основні міжнародні та європейські стандарти внутрішнього переміщення, а також про практику Європейського суду з прав людини з питань, пов’язаних з внутрішнім переміщенням та захистом прав внутрішньо переміщених осіб.  Окрему увагу було приділено захисту соціальних прав ВПО (житло, освіта, працевлаштування, соціальний захист, їжа, вода, охорона здоров’я) як в рамках Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, так і Європейської соціальної хартії, Керівних принципів з питань внутрішнього переміщення. 

Основною метою української частини «Внутрішнє переміщення: законодавство і практика України» було ознайомлення з основними положеннями національного законодавства, яке стосується внутрішнього переміщення та захисту прав ВПО, а також з національною судовою практикою. В українській частині приділялося також увага розгляду документів Ради Європи, які було прийнято стосовно конфлікту та внутрішнього переміщення в Україні, а також аналізу практики Європейського суду з прав людини щодо України з цього питання.

Після навчання на цьому проєкті клініцисти отримали практичні навички та знання із надання правової допомоги вищезгаданим вразливим категоріям осіб (ВПО), поглиби свої знання в цій сфері, дослідили національне та міжнародне законодавство в цій галузі, а тому й стали більш кваліфікованими консультантами, а в майбутньому професійними юристами.