Продовжується цикл лекцій стейкхолдерів для учасників освітнього процесу Аграрного факультету

Відбулася лекція Олени Ткачової для студентів та аспірантів кафедри здоров’я тварин та екології Аграрного факультету СНУ ім. В. Даля за темою: «Законодавчі основи регулювання управління відходами у сучасних умовах в Україні та Швеції».

Олена Ткачова є завідувачкою сектору лабораторії охорони атмосферного повітря та систем управління відходами Науково-дослідної установи «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

У своїй лекції пані Олена підіймала нагальні проблеми поводження з відходами, особливостей екологічного законодавства Україні та законодавства Європейського Союзу. Як приклад було наведено практику поводження з побутовими відходами у багатоквартирних будинках та приватних домогосподарствах у Швеції, в якій майже 97-99% відходів переробляється, адже ця країна є лідером з переробки та утилізації відходів.

Особливу увагу було приділено питанням імплементації Європейського екологічного законодавства та Українського у галузі поводження з відходами, адже Україна в майбутньому стане повноцінним членом Європейського Союзу. Також оговорювалися питання негативного впливу на навколишнє середовище військових дій та їх наслідків.

Також відбулася друга лекція професора, доктора ветеринарних наук Антона Геріловича за темою: «Стан та перспективи розробки та впровадження інституційних політик з біологічної безпеки та біологічного захисту».

Усе більшої актуальності набуває питання створення єдиної комплексної системи біобезпеки та біозахисту, яка була б спрямована на захист здоров’я людей, тварин та навколишнього природного середовища і передбачала б міжвідомчу координацію та взаємодію за принципом «Єдине здоров’я».

У сучасному світі проблема біобезпеки та біологічного захисту набуває значення в умовах глобалізації та появи нових загроз і ризиків глобального характеру, які потребують консолідації зусиль держави, суспільства, міжнародної спільноти для вирішення широкого кола питань у галузі нерозповсюдження та протидії біологічним загрозам, у тому числі проявам тероризму.

Інфекційні захворювання є загрозою сучасному суспільству та тваринництву, прямо та опосередковано впливаючи на якість життя людини та стан тварин. У сучасних умовах здійснюється активізація епідемічного процесу та глобальне поширення нових, повернення старих і таких, що знову виникають, нозологічних форм інфекційних і паразитарних хвороб. Характерною рисою сучасної епідемічної ситуації є виникнення у людини захворювань, що раніше реєструвалися лише серед тварин. Прикладом такої трансмісії за останні 20 років є виникнення у людській популяції хвороб, спричинених збудниками віспи мавп, коронавірусу близькосхідного респіраторного синдрому, гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, імунодефіциту людини (ВІЛ), хвороб Марбург, Ебола, Мачуно, Ніпах, спричинених високопатогенними вірусами грипу тощо.