Команда Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля разом з колегами з Маріупольського державного університету взяла участь у тренінгу «Стратегування у вищій освіті», організованому координаторкою проєкту Світланою Калашніковою та командою Інституту вищої освіти НАПН України в межах реалізації Проєкту ЄС «Відродження переміщених університетів: посилення конкурентоспроможності та підтримка громад» (REDU).
Під час насичених сесій тренінгу співробітники університету уточнили ключові параметри Стратегії розвитку Університету (цінності, місію й візію), попрацювали над оновленням стратегічних цілей. Цікавими та корисними були модулі з управління змінами та формування бізнес-моделі для розвитку Університету, візуалізації та розробки стратегічної мапи, моніторингу реалізації Стратегії розвитку Університету.
«Команда нашого університету завжди відкрита до розвитку, навчання та удосконалення. Отримані знання та навички будуть корисними для постійного удосконалення нашої діяльності» – зазначила ректорка Ольга Поркуян.
Ознайомлення з досвідом роботи провідних університетів світу дало змогу розширити горизонти уявлення про сучасний університет з погляду реалізації моделі Civic University.
«Завдяки дискусії ми дійшли висновку, що в попередні роки ми дуже багато працювали над розвитком взаємовідносин з громадами та допомагали їм стати успішними, тепер ці звʼязки працюють на нас» – поділилася думкою доцентка кафедри публічного управління, менеджменту та маркетингу, керівниця Благодійної організації «БФ Новий університет» Яна Білоус.
«Студенти є невідʼємною частиною університетської спільноти, тому співпраця зі студентами та розвиток спроможності студентського самоврядування є наскрізним» – зауважила доцентка кафедри компʼютерно-інтегрованих систем управління, омбудсменка з прав здобувачів вищої освіти Тетяна Сотнікова.
Ще одне розглянуте на тренінгу питанням – лідерство та управляння у кризових ситуаціях та психосоціальний стан лідера.
«Дуже важливими для мене були навички прийняття рішень та поведінки керівника в умовах кризових ситуацій» – зазначив декан Факультету транспорту і будівництва Сергій Кузьменко.
За результатами плідної роботи команд були сформовані стратегічні групи та визначено їх лідерів, які найближчим часом будуть працювати над імплементацією напрацювань Стратегії розвитку Університету.
Крім того команда СНУ ім. В. Даля визначила, що однією з основних цінностей закладу є свобода, а попередній досвід переміщень став наслідком антикрихкості університетської спільноти. На основі цього команда сформулювала свій слоган: «Esse libĕri docēmus», що означає: “Навчаємо бути вільними”.
Довідково. Термін «антикрихкість» належить автору одноіменної книги, американському есеїсту ливанського походження Нассіму Талебі, який дає таке визначення новому слову: «Деяким речам шок іде на користь; вони розквітають і розвиваються, стикнувшись із коливаннями, випадковістю, безладом, стресом, любовними пригодами, ризиками, невизначеністю. Це поширене явище, але в нашій мові немає антоніма до слова «крихкий». Назвімо це «антикрихкістю». Антикрихкість — не те саме, що гнучкість чи міцність. Гнучке витримує удар і лишається таким самим; антикрихкому ж удар іде на користь, воно стає кращим».