Відбулося урочисте засідання Вченої ради СНУ ім. В. Даля з нагоди 103-ї річниці з Дня створення Університету.
Відкриваючи захід, ректорка СНУ ім. В. Даля Ольга Поркуян зазначила: «Це — знаковий день для кожної людини, причетної до історії Університету. Кожного року в цей день ми говоримо слова щирої вдячності засновникам Університету, попереднім поколіннями професорів, викладачів, студентів, всім, хто віддав частинку свого розуму, своєї душі, таланту на благо університетської справи. Сьогоднішній День нашого Університету затьмарений повномасштабною війною. Ціною власного життя наші славні воїни ЗСУ стримують ворога. Ми пишаємося, що в лавах ЗСУ відстоюють незалежність країни співробітники й студенти, а також випускники нашого Університету. На жаль, є серед них загиблі на полі бою. Слава їм! Вічна їм пам’ять!».
Хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять Героїв.
У своїй доповіді Ольга Поркуян означила основні етапи складної історії й розвитку вишу:
- створення першого на Луганщині та й вцілому в Донбасі вищого технічного навчального закладу. Велику роль відіграло те, що в Луганську функціонував потужний паровозобудівний завод. Він став навчально-виробничою базою для нового вишу;
- відновлення закладу в Луганську з нуля після завершення війни у складі різних університетів;
- отримання у 1960 році статусу автономного;
- створення у 1993 році Східноукраїнського державного університету;
- отримання у 2000 році статусу національного;
- присвоєння Університетуу2001 році імені Володимира Даля;
- підписання у 2004 році у м. Болонья (Італія) Великої Хартії університетів на знак готовності до розвитку згідно з європейськими стандартами;
- у 2000-2014 роках перебудова організаційно-структурної науково-дослідної діяльності університету; формованя потужних наукових шкіл; зміцнення матеріально-технічної бази закладу; встановлення наукових зв’язків з іноземними університетами, підприємствами й організаціями; участь у реалізації низки потужних міжнародних проєктів; підготовка кадрів з вищою освітою для 75 країн світу;
- у 2014-2022 роках відродження діяльності Університеті у Сєвєродонецьку з допомогою міжнародних донорів, партнерів з Європейського Союзу, Японії, Сполучених Штатів, ПРООН, USAID тощо; поліпшення провалених у 2014-2015 роках позицій в рейтингах; запровадження діджиталізації; створення Ресурсного центру зі сталого розвитку, Діалогових платформ-мультихабів «Green lab» і «BlueLab», Юридичної клініки Pro Bono, Електронного правового офісу, Центру розвитку кар’єри, Творчої лабораторії Fab Lab, Інформаційного центр ЄС, Медіа-центру, Veteran hab, Археологічного музею; початок реалізації великого проєкту по створенню двох потужних зон з мультимедійними аудиторіями і коворкінгами тощо;
- у березні 2022 року евакуація співробітників і студентів у м. Кам’янець-Подільській і Дніпро, відновлення діяльності закладу за два тижні канікул; підключення до допомоги наших друзів-партнерів міжнародних організацій, отримання постійної локації у м. Києві.
Також Ольга Поркуян згадала ректорів-видатних особистостей Румянцева Бориса Павловича, Коняєва Олексія Миколайовича, Голубенка Олександра Леонідовича, під головуванням яких колектив закладу пройшов усі віхи розвитку і відбудови.
А на сьогодні, підсумувала Ольга Поркуян, портрет університету виглядає так.
У структурі університету функціонують: 8 факультетів, Центр удосконалення освіти, один науково-дослідний інститут, 36 кафедр, одна спільна філія НАН та МОН України, 12 галузевих та спеціалізованих науково-дослідних лабораторій.
В університеті навчається 4435 студентів (станом на 01.01.2023), освітній процес забезпечують 329 науково-педагогічних та наукових працівників (з них 72 – доктора наук, 191 – кандидат).
Набір на навчання здійснюється за 117 освітніми програмами.
Ведеться підготовка фахівців з енергетики, хімічних технологій, логістики, комп’ютерних наук, кібербезпеки, з широкого спектра інженерних, соціальних і гуманітарних наук, за всіма галузями сучасного наукового знання.
У рейтингу 2022 р. «ТОП-200 Україна» університет займає 51-е місце. У науковометричній базі SCOPUS за результатами посилань на публікації науковців університету займає 45-е місце.
СНУ ім. В. Даля є єдиним університетом із Луганської області, одним з 35 українських вишів, який включено до «QS EECA University Rankings» 2022.
На урочистому засіданні Вченої ради виступили почесні гості.
Вілен Фаталов, голова асоціації ГО «Асоціація «Щит і Меч», голова Наглядової ради СНУ ім. В. Даля: «Я свого часу навчався в цьому виші, отримував базову вищу освіту, захищав кандидатську дисертацію. Зараз як голова Наглядової ради разом з Ольгою Вікторівною, проректорами, завідуючими кафедр працюємо над відродженням Університету на новому рівні. Нових успіхів і перемог! Разом все подолаємо».
Микола Калашник, т.в.о. голови Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації: «Я як людина, якій важко змінювати своє місцеперебування, навіть не можу уявити, що переживає виш після другого переміщення. Це все починати спочатку: облаштування, формування, відновлення іміджу. Слава Богу, він у вас є. До вирішення побутових питань має долучитися й місцева влада, і я як представник найбільшого району столиці можу сказати, що ми готові співпрацювати. В нашому районі проживає найбільша кількість дітей – 94 тисячі, а також ВПО, серед яких близько 10 тисяч дітей. Тож, потурбуємося, щоб ці діти отримали якісну освіту й у вашому Університеті. Труднощі даються тим, хто може їх долати. Для мене – це ваш колектив».
Світлана Карпінська, представниця проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні»: «Ми працювали з вашим Університетом давно (проєкт виконувався в Луганській області 5 років), виконували спільно низку активностей, але, дякуючи нашим партнерам – Уряду США, проєкт продовжено до березня 2026 року. В такі нелегкі часи ми відгукнулися на ваше прохання у підтримці. Ми частково поставили вам меблі на 255 тис грн, і найближчим часом, до 6-8 квітня, очікується поставка комп’ютерної техніки на 75 тис доларів: 15 принтер-сканерів і 45 лептопів. Ми відкриті до співпраці, налаштовані на допомогу вашому вишу».
Сніжана Леу-Севериненко, представниця Проєкту USAID «Економічна підтримка України»: «На жаль, більшість наших напрацювань війна зруйнувала. Це низка лабораторій і ресурсів Університету, але ми маємо завжди пам’ятати – Університет це не лише про стіни і техніку. Це про експертизу, яку ви несете. Це про простір, який ви створюєте. Це про досвід, яким ви ділитеся з вашими студентами. Зараз є можливість вас підтримувати до 2026 року. Війна це і про можливості. Співпраця з нашими партнерами зі Сходу для нас в пріоритеті. Співпрацювати зі СНУ ім. В. Даля дуже приємно – ми напрацювали і спільну мову, і порозуміння, раді долучитися до процесу відновлення вашого Університету. Війна колись закінчиться, саме тому ми надаємо вам ті інструменти, які знадобляться при поверненні на Схід, – фандрайзинг, робота з підприємствами, дуальна форма освіти, відновлення ментального здоров’я студентів викладачів. Також на вас чекає дуже велика робота з місцевим населенням. Ми зацікавлені у вашому розвитку і будемо всіляко допомагати».
Владислав Ємелін, студент 4-го курсу: «Як представник студентської спільноти хочу сказати – зараз як ніколи навчатися складно, але як ніколи хочеться це робити. Тому що ми бачимо, як нам допомагають долати труднощі люди, які вкладають душу і серце у відродження Університету».
Поздоровити Університет також завітали почесні гості, партнери: начальниця відділу молоді і спорту Печерської райдержадміністрації Вікторія Тромса, голова Вишгородського районного суду Київської області Ірина Котлярова, члени Наглядової ради СНУ ім. В. Даля Марина Пекерман і Андрій Смородін, радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Ганна Борова, приватний підприємець Руслан Корж.